Kierunek Fotonika zostaje otwarty w roku akademickiego 2012/2013 na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej. Daje on szansę zdobycia wykształcenia na miarę XXI wieku.
?Fotonika?- informacje ogólne
Podczas studiowania tego kierunku nabędziecie umiejętności w zakresie projektowania urządzeń optoelektronicznych, systemów obrazujących i algorytmów analizy obrazu. Nacisk położono także na holografię, która w czasie najbliższej dekady może znaleźć przełomowe zastosowania w powiązaniu z techniką cyfrową.
Fotonika to dziedzina techniki ze styku optyki, elektroniki i informatyki. Jej tematyka dotyczy urządzeń, które wykorzystują promieniowanie optyczne, czyli światło, podczerwień lub promienie UV do przynoszenia, magazynowania lub pozyskiwania informacji. Zaletą takich rozwiązań nad elektroniką jest niewątpliwie brak interakcji światła z materiałami niebezpiecznymi a także niezwykła szybkość przenoszenia informacji. Sprawia to, że ewolucja znanej nam techniki będzie podążać w kierunku rozwiązań fotonicznych.
Idealny kandydat
Idealnym kandydatem jest osoba, którą interesują przede wszystkim nauki ścisłe. Z pewnością przydadzą się wysokie umiejętności matematyczne i fizyczne, zaś podstawowe wzory z zakresu tych nauk nie powinny być Wam obce.
Dodatkowe cechy, to precyzja, dobra pamięć, chęć tworzenia nowych rzeczy i uczestnictwa w innowacjach technicznych.
Jeżeli ktoś z Was chce zmieniać świat, brać udział w tworzeniu przyszłości, interesuje Was działanie i moc światła, to zapewne ten kierunek wyda się Wam bardzo interesujący.
Rekrutacja
Politechnika Warszawska proponuje studia I stopnia na Wydziale Fizyki, które będą trwać 7 semestrów, kończąc się tytułem inżyniera. Naukę będzie można kontynuować na studiach II stopnia na kierunku Fizyka Techniczna w specjalności Fotonika, lub Informatyka optyczna, które pozwolą w ciągu 3 semestrów uzyskać tytuł zawodowy magistra inżyniera.
Pod uwagę będą brane wyniki maturalne z matematyki oraz z przedmiotu do wyboru: fizyka, chemia, informatyka, biologia. Również istotny będzie wynik z języka obcego.
Program studiów
Podczas studiów będziecie zajmować się fotografią klasyczną i cyfrową, obiektami i teorią aberracji, przez techniki rejestracji i wyświetlania obrazów trójwymiarowych, czujnikami światłowodowymi, po holografię i projektowanie nowych materiałów fotonicznych.
Program studiów ma dać absolwentom gruntowną wiedzę i potrzebne umiejętności w każdej dziedzinie współczesnej Fotoniki a także pozwolić projektować nowe rozwiązania i technologie przyszłości. W programie studiów nie brakuje również zaawansowanych technik programowania zarówno w zakresie symulacji zjawisk fizycznych i parametrów technicznych jak i kontroli urządzeń i systemów optoelektronicznych, a także algorytmów rozpoznawania obrazu i kodowania sygnałów. Duża część programu poświęcona zostanie zagadnieniom współczesnej elektroniki wspomaganej komputerowo.
?Fotonika?, a rynek pracy
Absolwenci znajdą zatrudnienie w:
? w firmach wytwarzających urządzenia optoelektroniczne, przy ich produkcji, serwisie i sprzedaży (m.in. LG Philips, LG Electronics, Toshiba),
? w firmach telekomunikacyjnych stosujących masowo technologie optyczne,
? w instytucjach badawczo-rozwojowych w kraju i za granicą.
Źródła: pw.edu.pl
Joanna Jankowska
Komentarze: