Sport to hobby, zabawa, czy po prostu możliwość spędzenia wolnego czasu. Jednak niektórzy z Was planują połączyć sport z karierą zawodową. Zobaczcie jakie korzyści płyną ze studiowania na Akademii Wychowania Fizycznego, jak i po jej zakończeniu.
Młodzież ulega kulturze zachodu i mediom, które promują młode, wysportowane, szczupłe, aktywne fizycznie osoby. Nikt nie chce odstawać od grupy, dlatego większość podąża za modą XXI wieku. Takie myślenie powoduje, że maturzyści decydują się na Akademię Wychowania Fizycznego.
Zalety studiowania na AWF-ie
Studia sportowe kładą duży nacisk na zajęcia praktyczne. Przykładem jest fakt, że dużo zajęć realizowanych jest na różnych obozach letnich i zimowych. Nie znaczy to, że zajęć teoretycznych nie ma w ogóle. Będziecie mieli okazję zdobyć wiedzę z zakresu nauk społecznych i przyrodniczych oraz nauk o kulturze fizycznej. Posiądziecie także niezbędne kwalifikacje do kierowania edukacją.
Każdy student może ubiegać się o stypendium za wybitne osiągnięcia sportowe, do których zalicza się udział studenta w igrzyskach olimpijskich, lub para olimpiadach. Duże znaczenie ma także zajęcie od pierwszego do piątego miejsca w mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy, uniwersjadach, akademickich mistrzostwach świata, czy akademickich mistrzostwach Europy.
Wysokość niektórych stypendiów pozwala na pokrycie kosztów związanych z kupnem strojów, sprzętów, czy wyjazdów na zawody. Warto wspomnieć, że może ono wynosić od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy (stypendium olimpijskie).
Studia sportowe pozwalają nie tylko doskonalić ciało, ale także umysł i kształtować charakter. Wzbudzają chęć bycia najlepszym, uczą uczciwości i zdrowej rywalizacji.
Specjalności
Do wyboru czeka na Was kilka specjalizacji. Oto przykłady:
- Szkolne wychowanie fizyczne
- Edukacja fizyczna w późnej starości
- Promocja zdrowia
- Menadżer sportu
- Wychowanie fizyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną
- Rekreacja i turystyka szkolna
- Fitness
- Trenerska
Praca
Coraz więcej ludzi, nie tylko tych młodych, ale także starszych zaczęło dbać o swoje zdrowie i wygląd. Dzięki temu powstają liczne siłownie, kluby sportowe, pływalnie. Na rynku pojawia się dużo ofert reklamowych, zachęcających do tego typu usług. Spowodowało to, że rośnie zapotrzebowanie na instruktorów, czy prywatnych trenerów.
Na absolwentów czeka praca w placówkach dydaktyczno- wychowawczych, administracji rządowej i samorządowej, instytucjach naukowo- badawczych, bądź jako menadżer sportowy, czy nauczyciel w szkole. Studenci już na studiach mogą uzyskać tytuł trenera klasy drugiej, instruktora określonej dyscypliny sportu, jak również ratownika wodnego.
Studia sportowe niekoniecznie muszą wiązać się z czynnym uprawianiem sportu. Przykładem może być Włodzimierz Szaranowicz- absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie- obecnie jeden z najbardziej znanych komentatorów sportowych.
Wielu sportowców kadry narodowej ukończyło AWF. Znane nazwiska to Otylia Jędrzejczak, Robert Korzeniowski, czy Paweł Nastula. Powinniście jednak wiedzieć, że jeżeli waszym marzeniem jest zawodowe uprawianie sportu, to najlepiej jeżeli zaczęliście ćwiczyć i sięgać po medale już w młodym wieku. Im więcej doświadczenia, tym lepiej.
Źródła: uczelnie.info.pl
J. Jankowska
Komentarze: