Z zewnątrz projektowanie mody wydaje się łatwym i przyjemnym zadaniem. Niestety, codzienność pokazuje inny obraz tego zawodu. Aby coś osiągnąć i wybić się, potrzeba czasu, twardej psychiki i dobrego pomysłu.
Na start umiejętności
Zmysł plastyczny i kreatywność to podstawowe cechy dobrego projektanta. Od osoby zajmującej się poważnymi projektami modowymi wymaga się wrażliwości i czułości na kolor, światło i detale. Kształcąc się w tym kierunku, młodzi ludzie zapoznają się z innymi aspektami zawodu, tj. krawiectwem, malarstwem i sztuką rysunku.
Gdzie się uczyć?
Projektowanie nie jest obleganym kierunkiem. W Polsce znajduje się kilka szkół, które oferują możliwość uczenia się do zawodu. Najwyższy poziom znajdziecie na ASP (Wydział Tkaniny i Ubioru) i Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Ponadto, w kraju jest mnóstwo szkół policealnych oraz prywatnych, m.in. Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie.
Grunt to oryginalność
Wielu młodych ludzi próbuje przebić się ze swoimi kolekcjami. Kluczem do sukcesu i akceptacji na rynku jest połączenie prostoty i awangardy w jednym. Ubrania muszą trafić w gusta najbardziej wybrednych krytyków. Tworzenie każdego nowego projektu to powiększanie swojego dorobku, rozwijania umiejętności i wyrabianie marki. Warto najpierw pomyśleć, co nowego chce się wprowadzić do tego, co już jest w świecie mody.
Źródło: wieszjak.pl
Katarzyna Kujawa
Komentarze: