Każdy z Was, kto planuje rozpocząć studia na kierunku „Położnictwo”, powinien sobie zdawać sprawę, że nie wystarczy jedynie lubić dzieci. Zawód do którego będziecie przygotowywani wymaga również znajomości wiedzy z zakresu medycyny- zwłaszcza ginekologii, odporności na stres, umiejętności działania pod presją czasu, łatwości w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi, jak również znieczulenia na krzyk i ból rodzących kobiet.
Czym jest położnictwo?
Kierunek położnictwo to wyzwanie dla młodych ludzi. Decydując się na pracę w dziale ginekologii, potrzeba odwagi i zainteresowania medycyną. Dziedzina ta ściśle zajmuje się okresem ciąży oraz samego porodu.
Idealny kandydat
W pracy medycznej ważny jest kontakt z ludźmi. Codziennie będziecie mieli styczność z różnymi przypadkami, do każdego trzeba mieć odpowiednie podejście. Zanim zdecydujecie się na ten kierunek, zastanówcie się, czy macie w sobie na tyle opiekuńczości i chęci, aby czerpać przyjemność ze swojej pracy.
Rekrutacja ? jakie przedmioty zdawać?
Aby dostać się na położnictwo, wymagana jest biologia. Najlepiej na poziomie rozszerzonym.
Kierunek położnictwo ? program studiów
Medycyna i jej pochodne wymuszają na studentach ciągłą chęć poszerzania swojej wiedzy. Aby w pełni realizować się w zawodzie, potrzeba podstawowej wiedzy lekarskiej. Przedmioty, jakie realizuje się w łamach położnictwa, to:
- anatomia
- fizjologia
- patologia
- embriologia
- badanie fizykalne
- biochemia i biofizyka
- genetyka
- mikrobiologia i parazytologia
- zdrowie publiczne
- farmakologia
- radiologia
- psychologia
- socjologia
- pedagogika
- prawo
- filozofia i etyka zawodu położnej
- opieka położnicza
- techniki położnicze i prowadzenie porodu
- promocja zdrowia i edukacja zdrowotna
- podstawowa opieka zdrowotna
- diagnostyka w położnictwie i ginekologii
- położnictwo i opieka położnicza
- ginekologia i opieka ginekologiczna
Specjalności kierunku położnictwo
Na tym kierunku nie prowadzi się żadnych specjalizacji.
Położnictwo a rynek pracy
Niestety, praca w położnictwie to ciężki kawałek chleba. Dzisiaj większość zadań spada na pielęgniarki. Jednak jeśli uda Wam się znaleźć zatrudnienie na ginekologii czy też oddziale położnictwa, to wykonywanie obowiązków sprawi Wam ogromną radość. Szpital to nie jedyna opcja dla absolwentów. Swojej szansy można poszukać również w administracji państwowej i samorządowej.
Źródło: uczelnie.info.pl
Katarzyna Kujawa
Komentarze: