Czym są finanse i rachunkowość?
Nazwa tego kierunku studiów mówi sama za siebie. Świat finansów i rachunkowości to liczby i analizy finansowe. Studia te przygotowują do zawodu finansisty, co w związku z ciągłym rozwojem gospodarczym, wydaje się rozsądnym wyborem ? zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest obecnie bardzo duże. Jeśli to właśnie finanse i rachunkowość wydają Ci się interesującą opcją studiowania, sprawdź, czy spełniasz wymogi idealnego finansisty oraz gdzie możesz szukać pracy jako absolwent tego kierunku.
Kierunek finanse i rachunkowość – idealny kandydat
Próbując określić wymagane umiejętności i cechy przyszłego finansisty, znów śmiało możemy sugerować się samą nazwą kierunku finanse i rachunkowość. Matematyka oraz myślenie analityczne są w tym przypadku podstawą.
Dobry finansista to także pracownik cechujący się odpowiednimi cechami osobowości. Trudności w organizacji własnej pracy, brak dyscypliny mogą okazać się wielką przeszkodą. Pracownik finansów powinien być człowiekiem skrupulatnym oraz cierpliwym ? tego wymagają przecież rozmaite obliczenia, a na najmniejszy błąd w tym zawodzie nie możemy sobie pozwolić.
Ponadto liczy się samodzielność, systematyczność, zaangażowanie i ? co bardzo istotne ? punktualność. Co więcej, dobry finansista to człowiek interesujący się ekonomią, gospodarką, giełdą. Zawrotne tempo rozwoju gospodarczego sprawia, że pracownik finansów powinien troszczyć się o ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji. Dodatkowe kursy i szkolenia są tutaj koniecznością.
Rozczarować mogą się Ci, którzy utożsamiają pracę w finansach z ośmioma godzinami spędzonymi w biurze. W zależności od zajmowanego stanowiska i sezonu często mogą zdarzyć się ?prace domowe?.
Rekrutacja na finanse i rachunkowość ? jakie przedmioty zdawać na maturze?
Przedmiotami kwalifikacyjnymi na kierunek finanse i rachunkowość są najczęściej:
- matematyka
- informatyka
- fizyka i astronomia
- wiedza o społeczeństwie
- język obcy
- geografia
Program studiów
W grupie przedmiotów ogólnych na kierunku finanse i rachunkowość możesz spodziewać się:
- matematyki
- statystyki
- ekonometrii
- mikroekonomii
- makroekonomii
- matematyki finansowej
- analizy finansowej
- finansów przedsiębiorstwa
- bankowości
- ubezpieczeń
- polityki pieniężnej
- prawa finansowego
- zarządzania instytucjami kredytowymi
Specjalności kierunku finanse i rachunkowość
Już najczęściej na pierwszym roku studenci finansów i rachunkowości mogą wybrać odpowiednią dla siebie specjalność. Oto niektóre z nich:
- bankowość
- doradztwo podatkowe
- finanse i administracja publiczna
- finanse w Unii Europejskiej
- projektowanie finansów ochrony środowiska
- ubezpieczenia
- gospodarowanie nieruchomościami
- inżynieria finansowa
- analityk finansowy
- skarbowość
- finanse i handel zagraniczny
- analiza rynku usług finansowych
- usługi finansowe
- zarządzanie finansami przedsiębiorstw
- informatyka w biznesie
- bankowość komercyjna
- globalne rynki finansowe
- finanse państwa i samorządu terytorialnego
- doradztwo finansowe
- finanse międzynarodowe
Finanse i rachunkowość a rynek pracy
Pomimo iż finanse i rachunkowość są studiami, na które stosunkowo łatwo się dostać, zastanów się dobrze, czy wykorzystaną wiedzę będziesz potrafił wykorzystać w praktyce. Ukończenie studiów tego typu nie gwarantuje błyskawicznej kariery. Nabyte w trakcie edukacji umiejętności z powodzeniem można wykorzystać prowadząc własną działalność lub rozwijając inne przedsiębiorstwa czy instytucje. Jeśli masz pomysł na siebie, studiowanie finansów i rachunkowości okaże się zdecydowanie przydatne. Absolwent tego kierunki poszukiwania pracy może rozpocząć od:
- administracji państwowej i samorządowej
- przedsiębiorstw prywatnych (specjalista zarządzania finansami, księgowość)
- firm doradztwa podatkowego
Komentarze: