Po co mi studia?
Zanim kwestię wyboru studiów poddasz gruntownej analizie, zacznij od pytania zasadniczego: czy studia są koniecznością? Czy muszę studiować? Oczywiście, że nie. Decyzja dotycząca dalszego kształcenia jest sprawą całkowicie dobrowolną.
Jeśli jednak zapytasz, czy studia się przydają się w życiu, chętnie podpowiemy:
- Tak, ponieważ studia ułatwiają znalezienie pracy!
- Tak, ponieważ studia umożliwiają Twój rozwój!
- Tak, ponieważ dzięki studiom dowiesz się wielu nowych rzeczy!
- Tak, ponieważ nauczysz się samodzielności!
- Tak, ponieważ wykształcisz wiele cennych umiejętności!
- Tak, ponieważ na studiach poznajesz wielu nowych ludzi i poszerzasz swoje horyzonty!
- Tak, ponieważ studia pozwalają lepiej poznać samego siebie!
- Tak, ponieważ studia to także dobra zabawa!
To z pewnością nie wszystkie korzyści płynące ze studiowania, choć znajdą się i tacy, którzy 5 lat dodatkowej edukacji postrzegają jako czas zmarnowany. Ważne jest, aby samemu odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jedno jest pewne – studia nie są przeszkodą, a pomocą w zrealizowaniu zawodowych planów, kształcą specjalistów w różnych dziedzinach i stają się istotnym etapem na drodze do samorealizacji. Pamiętaj, że są one inwestycją w Twoją przyszłość! Inwestuj jednak z głową!
Mieć czy być?
To pytanie powinien zadać sobie każdy maturzysta, który staje przed wyborem studiów. Jak ma je zrozumieć przyszły, lecz niezdecydowany student? Możliwości są dwie.
Opcja nr 1: wybierasz kierunek studiów zgodny z Twoimi zainteresowaniami. Co można zyskać? Z pewnością same studia okażą się w tym przypadku wielką przygodą. Jeśli uda znaleźć się pracę zgodną z Twoim wykształceniem – i przede wszystkim pasją – to znajdziesz się w wąskim gronie szczęśliwców. A jednak –decydując się na wybór kierunku mało popularnego, alternatywnego, niezgodnego z aktualnym zapotrzebowaniem na rynku pracy ryzykujesz:
- zmniejszenie szans na zalezienie atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy
- długotrwałe poszukiwanie pracy
- wykonywanie pracy niezgodnej z Twoim wykształceniem
Opcja nr 2: wybierasz studia, patrząc w przyszłość. W tym przypadku studia mają Cię przygotować do pełnienia konkretnej funkcji i nie wiążą się (lub wiążą się w małym stopniu) z Twoimi zainteresowaniami. Co można zyskać? Zdobycie wykształcenia, na które jest aktualne zapotrzebowanie, ułatwia szybsze znalezienie pracy.
Jakie natomiast jest ryzyko? Nudne zajęcia, studiowanie z przymusu, możliwe poczucie niespełnienia zawodowego.
Reasumując, dylemat „mieć czy być’ w kontekście wyboru kierunku studiów można sprowadzić do prostego wniosku:
ciekawe studia = brak pracy
nudne studia = jest praca
Nie musi tak być! Niezależnie od wybranego kierunku studiów, ważna jest Twoja przedsiębiorczość i pomysł na siebie. Studia mają być pomostem, który pozwoli Ci na osiągnięcie takiego złotego środka:
ciekawe studia = dobra praca
Okazuje się zatem, że niezależnie od wybranego kierunku studiów, ważniejszym jest umieć uzasadnić: po co mi te studia?
Co chcę w życiu robić?
Zastanawiałeś się nad tym całkiem serio? Nawet jeśli do tej pory unikałeś odpowiedzi na to pytanie, wcześniej czy później powróci ono z dwojoną siłą. Określenie naszych życiowych planów i podjęcie w związku z tym ważnych decyzji to rzecz nie do uniknięcia. Pewnie większość z Was stwierdzi: chcę w życiu robić to, co lubię i co umiem robić najlepiej!
Aby wybrać kierunek studiów zgodny z naszymi umiejętnościami i zainteresowaniami, zastanów się:
- Jakie przedmioty w szkole lubiłeś najbardziej?
- Które ze szkolnych przedmiotów stwarzało Ci najwięcej problemów?
- Czym się interesujesz?
- Jak wykorzystujesz swój wolny czas?
- Czy posiadasz jakieś zdolności?
Pasje, umiejętności, zainteresowania to ważny czynnik decydujący o wyborze kierunku studiów, ale nie zapominajmy wziąć pod uwagę innych!
Jakim jestem człowiekiem?
W tym przypadku ważna jest odpowiedź na pytanie dotyczące Twojej osobowości.
Wydaje się, że 19 lat życia to wystarczająco dużo, aby móc stwierdzić, jakim człowiekiem jesteś. A jednak – nowe sytuacje, doświadczenia i wyzwania sprawiają, że uczysz się samego siebie przez całe życie. Kwestia wyboru odpowiedniego kierunku studiów powinna także zależeć od Twoich cech charakteru – nie każdy przecież ma predyspozycje do tego, aby studiować architekturę, pedagogikę czy ekonomię. Warto zatem lepiej poznać siebie!
Zastanów się:
- Jakie są Twoje mocne strony?
- Jakie wady w sobie dostrzegasz?
- Jakimi zaletami się wykazujesz?
- Jakie czynności wzbudzają Twoją niechęć i znużenie?
A co po studiach?
Studia mają być środkiem, nie celem samym w sobie. Idealną sytuacją jest, kiedy wiesz, czemu studia mają służyć. Jeśli jednak trudno Ci teraz sprecyzować, czym satysfakcjonującym mógłbyś się zająć w życiu, warto zestawić Twoje pomysły na dany kierunek z aktualnym zapotrzebowaniem na rynku pracy. Nie powinieneś unikać tego ważnego kryterium wyboru kierunku studiów! Aby zorientować się w aktualnej sytuacji na rynku pracy możesz wykorzystać Internet bądź poradzić się nauczycieli w Twojej szkole zajmujących się tzw. doradztwem zawodowym. Można w tym celu przeglądać rozmaite ogłoszenia pracodawców ale też rankingi popularności kierunków studiów. Pozwoli to na określenie zapotrzebowań na dane wykształcenie czy uniknięcia wyboru studiów od wielu lat obleganych (trudno o znalezienie pracy w danym zawodzie, kiedy ludzi z podobnym wykształceniem jest bardo dużo).
Ważne, aby określić:
- Jakie są tendencje na rynku pracy?
- W jakim kierunku rozwija się gospodarka?
- Po jakich kierunkach trudno dziś o pracę?
- Jakie wykształcenie jest obecnie najbardziej pożądane?
- Jakie kierunki studiów są szczególnie oblegane?
A może pójść na łatwiznę?
Zdecydowanie odradzamy studiowania czegokolwiek i gdziekolwiek. Dowodzi to tylko braku pomysłu na samego siebie. Poza tym, niezaplanowany wybór kierunku studiów bardzo często wiąże się z wydanymi w błoto pieniędzmi za opłaty rekrutacyjne.
Jeśli brakuje Ci teraz pomysłu na studia, to może warto rozważyć tzw. ”gap – year”? Mowa o rocznej przerwie przed studiami albo w ich trakcie. Nie chodzi jednak o kilkunastomiesięczne wakacje, a rok nowych doświadczeń. Poświęcamy ten okres na doskonalenie umiejętności, podjęcie pracy, może poprawę wyników z matury. Tak wykorzystany czas z pewnością ułatwi Ci rozpoznanie Twoich mocnych i słabych stron. To z kolei ułatwi wybór studiów. Jeśli więc nie czujesz potrzeby studiowania, nie masz pojęcia, jaki kierunek wybrać i co chciałbyś w życiu robić, może warto rozważyć przerwę, a po roku zostać studentem wymarzonego kierunku – i przede wszystkim – wiedzieć, czego chcesz!
Kilka praktycznych rad:
- Wybieraj kierunek najlepszy dla Ciebie, nie dla rodziny czy przyjaciół!
- Rozważ wybór kierunków wyspecjalizowanych, tzw. niszowych!
- Wybieraj kierunek, który choć w pewnej mierze pokrywa się z Twoimi zainteresowaniami i umiejętnościami!
- Rozważ nowe kierunki studiów! Odpowiadają one aktualnym trendom na rynku pracy.
- Zapoznaj się z rankingami najpopularniejszych kierunków studiów!
- Korzystaj z dni otwartych interesującej Cie uczelni! Porozmawiaj ze studentami, którzy mogą udzielić Ci wiele cennych odpowiedzi!
- Nie wybieraj kierunku studiów, o których nie wiesz nic!
- Przeanalizuj przedmioty typowe dla interesującego Cię kierunku studiów pod kątem własnych umiejętności.
- Zapoznaj się z charakterystyką interesującego Cię kierunku studiów – z przedmiotami wymaganymi na maturze, z cechami idealnego kandydata, z możliwościami pracy po danym kierunku!
Powodzenia! :)
wazne pytania. warto sobie na nie odpowiedziec przed podjeciem decyzji o kierunku studiow. sam zanim znalazlem swoj kierunek mialem roczna przygode na kierunku na ktorym sie okropnie meczylem. teraz studiuje turystyke na almamer i jestem bardzo zadwolony. przede wszystkim dlatego, ze studiuje to co sprawia mi przyjemnosc .
można wyfrukować i zaplanować wyjazd w góry, spacer i rozmyślanie… ja zastanawiam się między matematyką na polibudzie a uniwerkiem, chciałabym zostać analitykiem, chyba wybiorę jednak polibudę, podobno lepsza jakość…
ja długo nie mogłam się zdecydować między lingwistyką na Uniwersytecie a pielęgniarstwie na Wyższej Szkole Mazowieckiej. Wybrałam w końcu pielęgniarstwo, bo przekonana jestem, że jest to praca z perspektywami, zwłaszcza za granicą. Studnia nie są łatwe, ale interesujące.
Ja się zastanawiam nad pedagogika acz kolwiek w grę wchodzi jeszcze kryminologia, wiem że jeszcze mam rok czas do matury ale myślę że to już najwyższy czas nad rozmyślaniem kierunku studiów.
studia na wyższej szkole bezpieczeństwa gwarantują solidne podstawy do ubiegania się o zatrudnienie w sektorze publicznym, wiem z własnego doświadczenia, polecam
Solek, a Wyższa Szkoła Mazowiecka to ta sama Mazowiecka Uczelnia Medyczna? Jesteś zadowolona? A jak czesne?
Ja zastanawiam się nad zarządzaniem na warszawskiej Vistuli. Czy ktoś z Was może tam studiuje i może coś więcej powiedzieć, warto czy niekoniecznie ?
@Alice wydaje mi się, że zarządzanie to dobry kierunek, który może przynieść wiele możliwości. Nie ukrywam też się nad nim zastanawiałam i w końcu się zdecydowałam ;) Miałam problem tylko z wyborem trybu, ponieważ nie do końca wiedziałam jak chcę żeby to wszystko wyglądało, ale wybrałam tryb online.
@Magda czesne pewnie tak jak na każdej uczelni do niskich nie należy
@Alice Zarzadzanie zawsze spoko bo szybko znajdziesz dobrze płatna prace. Chcesz dziennie czy zaocznie?
Witaj, Mirac! Jeśli chodzi o opłatę za czesne, nasza uczelnia nie odbiega od innych uczelni – opłaty wcale nie są wyższe. Czy jesteś zainteresowany studiowaniem na naszej uczelni? Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
@mirac a skąd takie przekonanie że od razu można znaleźć dobrze płatną pracę po tym kierunku?
@Doradco a czy dla nowych studentów są może jakieś oferty, promocje na czesne ?
Witam, mam pytanie czy po skończeniu inżynierki z Technologi Żywjości i żywieniu człowieka można pójść na magisterke ( 2 lata) z dietetyki?
Witaj, Zuzanka! Dla nowych studentów mamy promocję 3×0. Promocja kończy się za kilka dni, więc należy się pośpieszyć :) Jest przewidziana dla wszystkich kierunków, zarówno dla studiów I jak i II stopnia. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
@Mirac nie wiem własnie jak tryb by mi odpowiadał, z jednej strony fajnie skorzystać z życia studenckiego a z drugiej stron dobrze by było zacząć już gdzies pracować i zbierać doświadczenie.. A Ty jaki byś tryb wybrał?
@Zuzanka ciekawe jakie przykładowe zatrudnienie można znaleźć po zarządzaniu, zastanawiam sie czy trudno się w to środowisko wkręcić.
@Alice ja wybrałem zaoczne żeby zbierać doświadczenie. Na dziennych też można pracować ale jest ciężej.
@Alice zawsze można otworzyć coś swojego :D
@Doradca do kiedy można się zapisywać?
@alice ja bym poszedł na normalne studia. Tysiące osób studiują dziennie i pracują. Da się to połączyć, a żadne studia zaoczne nie nauczą tyle co zwykły tryb dzienny.
Witaj, kiara! Promocja trwała do końca lipca. Jednak nic straconego – mamy kolejną promocję, która umożliwia zyskanie 1000zł na start. Dodatkowo serdecznie zapraszam na drugą odsłonę Dni Otwartych, które zaczną się 24 sierpnia. Można zyskać semestr gratis :) Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
jeżeli chodzi o tą promocję to każdy student się na nią łapie ? Co należy zrobić ? @kiara może i masz rację, ale zależy wszystko od kierunku czy da się połaczyć studia dzienne + prace. ja na pierwszym stopniu miałam tyle nauki ze nie udalo mi się połaczyc pracy ze studiami.
@tymon7 też jestem ciekawy tej promki. 1000 to ładny pieniadz ;d
@doradca a na czym polega opcja zyskania semestru gratis?
@zok Zawsze dobrze jak można coś przyoszędzić a takie promki są zawsze kuszące. Swoją drogą ciekawe czy można czesne na raty rozłożyć?
Witaj, tymon7! Promocja 1000zł na start trwa do 30 września. Aby skorzystać z promocji, złóż w Dziale Rekrutacji komplet dokumentów niezbędnych do procesu rekrutacji, zaakceptowany regulamin Promocji oraz dokonaj w dniu podpisania umowy o studiowanie opłaty rocznej, za semestr lub raty czesnego. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
Witaj, zok! Była to promocja dostępna dla osób, które zapisały się na nasze Dni Otwarte. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
Witaj, Alice! Oczywiście, płatności za czesne można rozłożyć na raty. Jaka ilość rat Cię interesuje? Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
Dobrze, że jest taka forma płatności. Sama z niej aktualnie korzystam i jakoś idzie