praca po studiachpraca po studiach

Zanim wybierzesz studia ? kilka ważnych pytań

Po co mi studia?

Zanim kwestię wyboru studiów poddasz gruntownej analizie, zacznij od pytania zasadniczego: czy studia są koniecznością? Czy muszę studiować? Oczywiście, że nie. Decyzja dotycząca dalszego kształcenia jest sprawą całkowicie dobrowolną.

Jeśli jednak zapytasz, czy studia się przydają się w życiu, chętnie podpowiemy:

 • Tak, ponieważ studia ułatwiają znalezienie pracy!
 • Tak, ponieważ studia umożliwiają Twój rozwój!
 • Tak, ponieważ dzięki studiom dowiesz się wielu nowych rzeczy!
 • Tak, ponieważ nauczysz się samodzielności!
 • Tak, ponieważ wykształcisz wiele cennych umiejętności!
 • Tak, ponieważ na studiach poznajesz wielu nowych ludzi i poszerzasz swoje horyzonty!
 • Tak, ponieważ studia pozwalają lepiej poznać samego siebie!
 • Tak, ponieważ studia to także dobra zabawa!

 

To z pewnością nie wszystkie korzyści płynące ze studiowania, choć znajdą się i tacy, którzy 5 lat dodatkowej edukacji postrzegają jako czas zmarnowany. Ważne jest, aby samemu odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jedno jest pewne ? studia nie są przeszkodą, a pomocą w zrealizowaniu zawodowych planów, kształcą specjalistów w różnych dziedzinach i stają się istotnym etapem na drodze do samorealizacji. Pamiętaj, że są one inwestycją w Twoją przyszłość! Inwestuj jednak z głową!

 

Mieć czy być?

To pytanie powinien zadać sobie każdy maturzysta, który staje przed wyborem studiów. Jak ma je zrozumieć przyszły, lecz niezdecydowany student? Możliwości są dwie.

 

Opcja nr 1: wybierasz kierunek studiów zgodny z Twoimi zainteresowaniami. Co można zyskać? Z pewnością same studia okażą się w tym przypadku wielką przygodą. Jeśli uda znaleźć się pracę zgodną z Twoim wykształceniem – i przede wszystkim pasją – to znajdziesz się w wąskim gronie szczęśliwców. A jednak ?decydując się na wybór kierunku mało popularnego, alternatywnego, niezgodnego z aktualnym zapotrzebowaniem na rynku pracy ryzykujesz:

 • zmniejszenie szans na zalezienie atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy
 • długotrwałe poszukiwanie pracy
 • wykonywanie pracy niezgodnej z Twoim wykształceniem

 

Opcja nr 2: wybierasz studia, patrząc w przyszłość. W tym przypadku studia mają Cię przygotować do pełnienia konkretnej funkcji i nie wiążą się (lub wiążą się w małym stopniu) z Twoimi zainteresowaniami. Co można zyskać? Zdobycie wykształcenia, na które jest aktualne zapotrzebowanie, ułatwia szybsze znalezienie pracy.

Jakie natomiast jest ryzyko? Nudne zajęcia, studiowanie z przymusu, możliwe poczucie niespełnienia zawodowego.

Reasumując, dylemat ?mieć czy być? w kontekście wyboru kierunku studiów można sprowadzić do prostego wniosku:

ciekawe studia = brak pracy
nudne studia = jest praca

Nie musi tak być! Niezależnie od wybranego kierunku studiów, ważna jest Twoja przedsiębiorczość i pomysł na siebie. Studia mają być pomostem, który pozwoli Ci na osiągnięcie takiego złotego środka:

ciekawe studia = dobra praca

Okazuje się zatem, że niezależnie od wybranego kierunku studiów, ważniejszym jest umieć uzasadnić: po co mi te studia?

 

Co chcę w życiu robić?

Zastanawiałeś się nad tym całkiem serio? Nawet jeśli do tej pory unikałeś odpowiedzi na to pytanie, wcześniej czy później powróci ono z dwojoną siłą. Określenie naszych życiowych planów i podjęcie w związku z tym ważnych decyzji to rzecz nie do uniknięcia. Pewnie większość z Was stwierdzi: chcę w życiu robić to, co lubię i co umiem robić najlepiej!

Aby wybrać kierunek studiów zgodny z naszymi umiejętnościami i zainteresowaniami, zastanów się:

 • Jakie przedmioty w szkole lubiłeś najbardziej?
 • Które ze szkolnych przedmiotów stwarzało Ci najwięcej problemów?
 • Czym się interesujesz?
 • Jak wykorzystujesz swój wolny czas?
 • Czy posiadasz jakieś zdolności?

Pasje, umiejętności, zainteresowania to ważny czynnik decydujący o wyborze kierunku studiów, ale nie zapominajmy wziąć pod uwagę innych!

 

Jakim jestem człowiekiem?

W tym przypadku ważna jest odpowiedź na pytanie dotyczące Twojej osobowości.
Wydaje się, że 19 lat życia to wystarczająco dużo, aby móc stwierdzić, jakim człowiekiem jesteś. A jednak ? nowe sytuacje, doświadczenia i wyzwania sprawiają, że uczysz się samego siebie przez całe życie. Kwestia wyboru odpowiedniego kierunku studiów powinna także zależeć od Twoich cech charakteru ? nie każdy przecież ma predyspozycje do tego, aby studiować architekturę, pedagogikę czy ekonomię. Warto zatem lepiej poznać siebie!

Zastanów się:

 • Jakie są Twoje mocne strony?
 • Jakie wady w sobie dostrzegasz?
 • Jakimi zaletami się wykazujesz?
 • Jakie czynności wzbudzają Twoją niechęć i znużenie?

 

A co po studiach?

Studia mają być środkiem, nie celem samym w sobie. Idealną sytuacją jest, kiedy wiesz, czemu studia mają służyć. Jeśli jednak trudno Ci teraz sprecyzować, czym satysfakcjonującym mógłbyś się zająć w życiu, warto zestawić Twoje pomysły na dany kierunek z aktualnym zapotrzebowaniem na rynku pracy. Nie powinieneś unikać tego ważnego kryterium wyboru kierunku studiów! Aby zorientować się w aktualnej sytuacji na rynku pracy możesz wykorzystać Internet bądź poradzić się nauczycieli w Twojej szkole zajmujących się tzw. doradztwem zawodowym. Można w tym celu przeglądać rozmaite ogłoszenia pracodawców ale też rankingi popularności kierunków studiów. Pozwoli to na określenie zapotrzebowań na dane wykształcenie czy uniknięcia wyboru studiów od wielu lat obleganych (trudno o znalezienie pracy w danym zawodzie, kiedy ludzi z podobnym wykształceniem jest bardo dużo).

Ważne, aby określić:

 • Jakie są tendencje na rynku pracy?
 • W jakim kierunku rozwija się gospodarka?
 • Po jakich kierunkach trudno dziś o pracę?
 • Jakie wykształcenie jest obecnie najbardziej pożądane?
 • Jakie kierunki studiów są szczególnie oblegane?

 

A może pójść na łatwiznę?

Zdecydowanie odradzamy studiowania czegokolwiek i gdziekolwiek. Dowodzi to tylko braku pomysłu na samego siebie. Poza tym, niezaplanowany wybór kierunku studiów bardzo często wiąże się z wydanymi w błoto pieniędzmi za opłaty rekrutacyjne.
Jeśli brakuje Ci teraz pomysłu na studia, to może warto rozważyć tzw. ?gap ? year?? Mowa o rocznej przerwie przed studiami albo w ich trakcie. Nie chodzi jednak o kilkunastomiesięczne wakacje, a rok nowych doświadczeń. Poświęcamy ten okres na doskonalenie umiejętności, podjęcie pracy, może poprawę wyników z matury. Tak wykorzystany czas z pewnością ułatwi Ci rozpoznanie Twoich mocnych i słabych stron. To z kolei ułatwi wybór studiów. Jeśli więc nie czujesz potrzeby studiowania, nie masz pojęcia, jaki kierunek wybrać i co chciałbyś w życiu robić, może warto rozważyć przerwę, a po roku zostać studentem wymarzonego kierunku ? i przede wszystkim ? wiedzieć, czego chcesz!

 

Kilka praktycznych rad:

 1. Wybieraj kierunek najlepszy dla Ciebie, nie dla rodziny czy przyjaciół!
 2. Rozważ wybór kierunków wyspecjalizowanych, tzw. niszowych!
 3. Wybieraj kierunek, który choć w pewnej mierze pokrywa się z Twoimi zainteresowaniami i umiejętnościami!
 4. Rozważ nowe kierunki studiów! Odpowiadają one aktualnym trendom na rynku pracy.
 5. Zapoznaj się z rankingami najpopularniejszych kierunków studiów!
 6. Korzystaj z dni otwartych interesującej Cie uczelni! Porozmawiaj ze studentami, którzy mogą udzielić Ci wiele cennych odpowiedzi!
 7. Nie wybieraj kierunku studiów, o których nie wiesz nic!
 8. Przeanalizuj przedmioty typowe dla interesującego Cię kierunku studiów pod kątem własnych umiejętności.
 9. Zapoznaj się z charakterystyką interesującego Cię kierunku studiów ? z przedmiotami wymaganymi na maturze, z cechami idealnego kandydata, z możliwościami pracy po danym kierunku!

 

Powodzenia! :)

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook