praca po studiachpraca po studiach

Zanim wybierzesz studia – kilka ważnych pytań

Po co mi studia?

Zanim kwestię wyboru studiów poddasz gruntownej analizie, zacznij od pytania zasadniczego: czy studia są koniecznością? Czy muszę studiować? Oczywiście, że nie. Decyzja dotycząca dalszego kształcenia jest sprawą całkowicie dobrowolną.

Jeśli jednak zapytasz, czy studia się przydają się w życiu, chętnie podpowiemy:

 • Tak, ponieważ studia ułatwiają znalezienie pracy!
 • Tak, ponieważ studia umożliwiają Twój rozwój!
 • Tak, ponieważ dzięki studiom dowiesz się wielu nowych rzeczy!
 • Tak, ponieważ nauczysz się samodzielności!
 • Tak, ponieważ wykształcisz wiele cennych umiejętności!
 • Tak, ponieważ na studiach poznajesz wielu nowych ludzi i poszerzasz swoje horyzonty!
 • Tak, ponieważ studia pozwalają lepiej poznać samego siebie!
 • Tak, ponieważ studia to także dobra zabawa!

 

To z pewnością nie wszystkie korzyści płynące ze studiowania, choć znajdą się i tacy, którzy 5 lat dodatkowej edukacji postrzegają jako czas zmarnowany. Ważne jest, aby samemu odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jedno jest pewne – studia nie są przeszkodą, a pomocą w zrealizowaniu zawodowych planów, kształcą specjalistów w różnych dziedzinach i stają się istotnym etapem na drodze do samorealizacji. Pamiętaj, że są one inwestycją w Twoją przyszłość! Inwestuj jednak z głową!

 

Mieć czy być?

To pytanie powinien zadać sobie każdy maturzysta, który staje przed wyborem studiów. Jak ma je zrozumieć przyszły, lecz niezdecydowany student? Możliwości są dwie.

 

Opcja nr 1: wybierasz kierunek studiów zgodny z Twoimi zainteresowaniami. Co można zyskać? Z pewnością same studia okażą się w tym przypadku wielką przygodą. Jeśli uda znaleźć się pracę zgodną z Twoim wykształceniem – i przede wszystkim pasją – to znajdziesz się w wąskim gronie szczęśliwców. A jednak –decydując się na wybór kierunku mało popularnego, alternatywnego, niezgodnego z aktualnym zapotrzebowaniem na rynku pracy ryzykujesz:

 • zmniejszenie szans na zalezienie atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy
 • długotrwałe poszukiwanie pracy
 • wykonywanie pracy niezgodnej z Twoim wykształceniem

 

Opcja nr 2: wybierasz studia, patrząc w przyszłość. W tym przypadku studia mają Cię przygotować do pełnienia konkretnej funkcji i nie wiążą się (lub wiążą się w małym stopniu) z Twoimi zainteresowaniami. Co można zyskać? Zdobycie wykształcenia, na które jest aktualne zapotrzebowanie, ułatwia szybsze znalezienie pracy.

Jakie natomiast jest ryzyko? Nudne zajęcia, studiowanie z przymusu, możliwe poczucie niespełnienia zawodowego.

Reasumując, dylemat „mieć czy być’ w kontekście wyboru kierunku studiów można sprowadzić do prostego wniosku:

ciekawe studia = brak pracy
nudne studia = jest praca

Nie musi tak być! Niezależnie od wybranego kierunku studiów, ważna jest Twoja przedsiębiorczość i pomysł na siebie. Studia mają być pomostem, który pozwoli Ci na osiągnięcie takiego złotego środka:

ciekawe studia = dobra praca

Okazuje się zatem, że niezależnie od wybranego kierunku studiów, ważniejszym jest umieć uzasadnić: po co mi te studia?

 

Co chcę w życiu robić?

Zastanawiałeś się nad tym całkiem serio? Nawet jeśli do tej pory unikałeś odpowiedzi na to pytanie, wcześniej czy później powróci ono z dwojoną siłą. Określenie naszych życiowych planów i podjęcie w związku z tym ważnych decyzji to rzecz nie do uniknięcia. Pewnie większość z Was stwierdzi: chcę w życiu robić to, co lubię i co umiem robić najlepiej!

Aby wybrać kierunek studiów zgodny z naszymi umiejętnościami i zainteresowaniami, zastanów się:

 • Jakie przedmioty w szkole lubiłeś najbardziej?
 • Które ze szkolnych przedmiotów stwarzało Ci najwięcej problemów?
 • Czym się interesujesz?
 • Jak wykorzystujesz swój wolny czas?
 • Czy posiadasz jakieś zdolności?

Pasje, umiejętności, zainteresowania to ważny czynnik decydujący o wyborze kierunku studiów, ale nie zapominajmy wziąć pod uwagę innych!

 

Jakim jestem człowiekiem?

W tym przypadku ważna jest odpowiedź na pytanie dotyczące Twojej osobowości.
Wydaje się, że 19 lat życia to wystarczająco dużo, aby móc stwierdzić, jakim człowiekiem jesteś. A jednak – nowe sytuacje, doświadczenia i wyzwania sprawiają, że uczysz się samego siebie przez całe życie. Kwestia wyboru odpowiedniego kierunku studiów powinna także zależeć od Twoich cech charakteru – nie każdy przecież ma predyspozycje do tego, aby studiować architekturę, pedagogikę czy ekonomię. Warto zatem lepiej poznać siebie!

Zastanów się:

 • Jakie są Twoje mocne strony?
 • Jakie wady w sobie dostrzegasz?
 • Jakimi zaletami się wykazujesz?
 • Jakie czynności wzbudzają Twoją niechęć i znużenie?

 

A co po studiach?

Studia mają być środkiem, nie celem samym w sobie. Idealną sytuacją jest, kiedy wiesz, czemu studia mają służyć. Jeśli jednak trudno Ci teraz sprecyzować, czym satysfakcjonującym mógłbyś się zająć w życiu, warto zestawić Twoje pomysły na dany kierunek z aktualnym zapotrzebowaniem na rynku pracy. Nie powinieneś unikać tego ważnego kryterium wyboru kierunku studiów! Aby zorientować się w aktualnej sytuacji na rynku pracy możesz wykorzystać Internet bądź poradzić się nauczycieli w Twojej szkole zajmujących się tzw. doradztwem zawodowym. Można w tym celu przeglądać rozmaite ogłoszenia pracodawców ale też rankingi popularności kierunków studiów. Pozwoli to na określenie zapotrzebowań na dane wykształcenie czy uniknięcia wyboru studiów od wielu lat obleganych (trudno o znalezienie pracy w danym zawodzie, kiedy ludzi z podobnym wykształceniem jest bardo dużo).

Ważne, aby określić:

 • Jakie są tendencje na rynku pracy?
 • W jakim kierunku rozwija się gospodarka?
 • Po jakich kierunkach trudno dziś o pracę?
 • Jakie wykształcenie jest obecnie najbardziej pożądane?
 • Jakie kierunki studiów są szczególnie oblegane?

 

A może pójść na łatwiznę?

Zdecydowanie odradzamy studiowania czegokolwiek i gdziekolwiek. Dowodzi to tylko braku pomysłu na samego siebie. Poza tym, niezaplanowany wybór kierunku studiów bardzo często wiąże się z wydanymi w błoto pieniędzmi za opłaty rekrutacyjne.
Jeśli brakuje Ci teraz pomysłu na studia, to może warto rozważyć tzw. ”gap – year”? Mowa o rocznej przerwie przed studiami albo w ich trakcie. Nie chodzi jednak o kilkunastomiesięczne wakacje, a rok nowych doświadczeń. Poświęcamy ten okres na doskonalenie umiejętności, podjęcie pracy, może poprawę wyników z matury. Tak wykorzystany czas z pewnością ułatwi Ci rozpoznanie Twoich mocnych i słabych stron. To z kolei ułatwi wybór studiów. Jeśli więc nie czujesz potrzeby studiowania, nie masz pojęcia, jaki kierunek wybrać i co chciałbyś w życiu robić, może warto rozważyć przerwę, a po roku zostać studentem wymarzonego kierunku – i przede wszystkim – wiedzieć, czego chcesz!

 

Kilka praktycznych rad:

 1. Wybieraj kierunek najlepszy dla Ciebie, nie dla rodziny czy przyjaciół!
 2. Rozważ wybór kierunków wyspecjalizowanych, tzw. niszowych!
 3. Wybieraj kierunek, który choć w pewnej mierze pokrywa się z Twoimi zainteresowaniami i umiejętnościami!
 4. Rozważ nowe kierunki studiów! Odpowiadają one aktualnym trendom na rynku pracy.
 5. Zapoznaj się z rankingami najpopularniejszych kierunków studiów!
 6. Korzystaj z dni otwartych interesującej Cie uczelni! Porozmawiaj ze studentami, którzy mogą udzielić Ci wiele cennych odpowiedzi!
 7. Nie wybieraj kierunku studiów, o których nie wiesz nic!
 8. Przeanalizuj przedmioty typowe dla interesującego Cię kierunku studiów pod kątem własnych umiejętności.
 9. Zapoznaj się z charakterystyką interesującego Cię kierunku studiów – z przedmiotami wymaganymi na maturze, z cechami idealnego kandydata, z możliwościami pracy po danym kierunku!

 

Powodzenia! :)

 

Komentarze:

 1. jacek pisze: 2016/04/20 o 13:55

  wazne pytania. warto sobie na nie odpowiedziec przed podjeciem decyzji o kierunku studiow. sam zanim znalazlem swoj kierunek mialem roczna przygode na kierunku na ktorym sie okropnie meczylem. teraz studiuje turystyke na almamer i jestem bardzo zadwolony. przede wszystkim dlatego, ze studiuje to co sprawia mi przyjemnosc .

  (odpowiedz)
 2. Kama24 pisze: 2016/06/21 o 10:00

  można wyfrukować i zaplanować wyjazd w góry, spacer i rozmyślanie… ja zastanawiam się między matematyką na polibudzie a uniwerkiem, chciałabym zostać analitykiem, chyba wybiorę jednak polibudę, podobno lepsza jakość…

  (odpowiedz)
 3. Solek pisze: 2017/10/30 o 20:07

  ja długo nie mogłam się zdecydować między lingwistyką na Uniwersytecie a pielęgniarstwie na Wyższej Szkole Mazowieckiej. Wybrałam w końcu pielęgniarstwo, bo przekonana jestem, że jest to praca z perspektywami, zwłaszcza za granicą. Studnia nie są łatwe, ale interesujące.

  (odpowiedz)
 4. Anonim pisze: 2018/03/04 o 11:10

  Ja się zastanawiam nad pedagogika acz kolwiek w grę wchodzi jeszcze kryminologia, wiem że jeszcze mam rok czas do matury ale myślę że to już najwyższy czas nad rozmyślaniem kierunku studiów.

  (odpowiedz)
 5. jarhed pisze: 2018/04/29 o 12:27

  studia na wyższej szkole bezpieczeństwa gwarantują solidne podstawy do ubiegania się o zatrudnienie w sektorze publicznym, wiem z własnego doświadczenia, polecam

  (odpowiedz)
 6. Magda pisze: 2018/09/27 o 21:38

  Solek, a Wyższa Szkoła Mazowiecka to ta sama Mazowiecka Uczelnia Medyczna? Jesteś zadowolona? A jak czesne?

  (odpowiedz)
 7. Alice pisze: 2020/07/16 o 14:21

  Ja zastanawiam się nad zarządzaniem na warszawskiej Vistuli. Czy ktoś z Was może tam studiuje i może coś więcej powiedzieć, warto czy niekoniecznie ?

  (odpowiedz)
  • Zuzanka pisze: 2020/07/18 o 14:38

   @Alice wydaje mi się, że zarządzanie to dobry kierunek, który może przynieść wiele możliwości. Nie ukrywam też się nad nim zastanawiałam i w końcu się zdecydowałam ;) Miałam problem tylko z wyborem trybu, ponieważ nie do końca wiedziałam jak chcę żeby to wszystko wyglądało, ale wybrałam tryb online.

 8. mirac pisze: 2020/07/19 o 15:12

  @Magda czesne pewnie tak jak na każdej uczelni do niskich nie należy
  @Alice Zarzadzanie zawsze spoko bo szybko znajdziesz dobrze płatna prace. Chcesz dziennie czy zaocznie?

  (odpowiedz)
 9. DoradcaOnlineVistula pisze: 2020/07/24 o 11:12

  Witaj, Mirac! Jeśli chodzi o opłatę za czesne, nasza uczelnia nie odbiega od innych uczelni – opłaty wcale nie są wyższe. Czy jesteś zainteresowany studiowaniem na naszej uczelni? Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

  (odpowiedz)
 10. Zuzanka pisze: 2020/07/24 o 21:43

  @mirac a skąd takie przekonanie że od razu można znaleźć dobrze płatną pracę po tym kierunku?
  @Doradco a czy dla nowych studentów są może jakieś oferty, promocje na czesne ?

  (odpowiedz)
  • Gabrill pisze: 2021/07/22 o 00:15

   Witam, mam pytanie czy po skończeniu inżynierki z Technologi Żywjości i żywieniu człowieka można pójść na magisterke ( 2 lata) z dietetyki?

 11. DoradcaOnlineVistula pisze: 2020/07/26 o 14:51

  Witaj, Zuzanka! Dla nowych studentów mamy promocję 3×0. Promocja kończy się za kilka dni, więc należy się pośpieszyć :) Jest przewidziana dla wszystkich kierunków, zarówno dla studiów I jak i II stopnia. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

  (odpowiedz)
 12. Alice pisze: 2020/08/05 o 12:08

  @Mirac nie wiem własnie jak tryb by mi odpowiadał, z jednej strony fajnie skorzystać z życia studenckiego a z drugiej stron dobrze by było zacząć już gdzies pracować i zbierać doświadczenie.. A Ty jaki byś tryb wybrał?
  @Zuzanka ciekawe jakie przykładowe zatrudnienie można znaleźć po zarządzaniu, zastanawiam sie czy trudno się w to środowisko wkręcić.

  (odpowiedz)
 13. york pisze: 2020/08/08 o 14:11

  @Alice ja wybrałem zaoczne żeby zbierać doświadczenie. Na dziennych też można pracować ale jest ciężej.
  @Alice zawsze można otworzyć coś swojego :D

  (odpowiedz)
 14. kiara pisze: 2020/08/10 o 20:11

  @Doradca do kiedy można się zapisywać?
  @alice ja bym poszedł na normalne studia. Tysiące osób studiują dziennie i pracują. Da się to połączyć, a żadne studia zaoczne nie nauczą tyle co zwykły tryb dzienny.

  (odpowiedz)
 15. DoradcaOnlineVistula pisze: 2020/08/13 o 14:09

  Witaj, kiara! Promocja trwała do końca lipca. Jednak nic straconego – mamy kolejną promocję, która umożliwia zyskanie 1000zł na start. Dodatkowo serdecznie zapraszam na drugą odsłonę Dni Otwartych, które zaczną się 24 sierpnia. Można zyskać semestr gratis :) Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

  (odpowiedz)
 16. tymon7 pisze: 2020/08/30 o 12:42

  jeżeli chodzi o tą promocję to każdy student się na nią łapie ? Co należy zrobić ? @kiara może i masz rację, ale zależy wszystko od kierunku czy da się połaczyć studia dzienne + prace. ja na pierwszym stopniu miałam tyle nauki ze nie udalo mi się połaczyc pracy ze studiami.

  (odpowiedz)
 17. zok pisze: 2020/08/30 o 12:50

  @tymon7 też jestem ciekawy tej promki. 1000 to ładny pieniadz ;d
  @doradca a na czym polega opcja zyskania semestru gratis?

  (odpowiedz)
 18. Alice pisze: 2020/08/31 o 22:29

  @zok Zawsze dobrze jak można coś przyoszędzić a takie promki są zawsze kuszące. Swoją drogą ciekawe czy można czesne na raty rozłożyć?

  (odpowiedz)
 19. DoradcaOnlineVistula pisze: 2020/09/27 o 14:53

  Witaj, tymon7! Promocja 1000zł na start trwa do 30 września. Aby skorzystać z promocji, złóż w Dziale Rekrutacji komplet dokumentów niezbędnych do procesu rekrutacji, zaakceptowany regulamin Promocji oraz dokonaj w dniu podpisania umowy o studiowanie opłaty rocznej, za semestr lub raty czesnego. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

  (odpowiedz)
 20. DoradcaOnlineVistula pisze: 2020/09/27 o 15:01

  Witaj, zok! Była to promocja dostępna dla osób, które zapisały się na nasze Dni Otwarte. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

  (odpowiedz)
 21. DoradcaOnlineVistula pisze: 2020/09/27 o 15:02

  Witaj, Alice! Oczywiście, płatności za czesne można rozłożyć na raty. Jaka ilość rat Cię interesuje? Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

  (odpowiedz)
 22. Dorka pisze: 2020/11/28 o 21:45

  Dobrze, że jest taka forma płatności. Sama z niej aktualnie korzystam i jakoś idzie

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook