Jeżeli Waszym światem jest muzyka i marzy się Wam dyrygowanie orkiestrą przed ogromną publicznością, to z pewnością chcecie swoją przyszłość zawodową połączyć z dyrygenturą.
Dyrygentura
Dyrygent zajmuje się przygotowaniem zespołu do występu, prowadzeniem grupy w czasie koncertu oraz szukaniem muzyków, którzy razem stworzą piękne wykonania.
Idealny kandydat
Idealnym kandydatem jest osoba, która fascynuję się muzyką, a dokładniej jej tworzeniem. Jednym z atutów będzie ukończenie szkoły muzycznej. Cechy charakteru potrzebne do wykonywania tego zawodu to umiejętność pracy w grupie, otwartość, cierpliwość, wyrozumiałość i opanowanie.
Chcąc osiągnąć sukces na scenie trzeba być osobą wyróżniającą się z tłumu, która wie czego chce i wierzy w siebie i cały zespół.
Przeciwwskazaniem do podjęcia studiów na tym kierunku, jak i w późniejszym czasie wykonywania tego zawodu jest słaby wzrok i słuch.
Rekrutacja
Chemię można studiować na uczelniach publicznych, w trybie stacjonarnym, w systemie studiów II stopnia.
Warunkiem przyjęcia na ten kierunek jest ukończenie szkoły muzycznej oraz zdanie egzaminu wstępnego.
Program studiów
Przedmioty nauczania realizowane na kierunku dyrygentura:
- litera muzyczna
- historia form i stylów
- analiza dzieła muzycznego
- kształcenie słuchu
- harmonia
- kontrapunkt
- fortepian
- chór/orkiestra
- instrumentacja
Specjalizacje i specjalności
Specjalizacje dostępne na kierunku Dyrygentura:
- dyrygentura chóralna
- dyrygentura symfoniczno-operowa
Rynek pracy
Studenci kończący studia na kierunku Dyrygentura są przygotowani do prowadzenia koncertów z orkiestrą. Mogą także samodzielnie kształtować repertuar muzyczny instytucji oraz prowadzić zajęcia dydaktyczne jeśli mają przygotowanie pedagogiczne.
Źródło: studia.net
J. Jankowska