Ktokolwiek pojedzie chociaż raz do słonecznej Italii jest już ugotowany. Ten kraj zachwyca bowiem nie tylko pięknymi miastami, licznymi zabytkami, czy dobrą kuchnią. Bo to Włosi tworzą jego niepowtarzalny klimat. Zapewne wielu z was marzy o tym, by choć na chwilę przenieść się do tego jakże różnego od Polski miejsca. Świetnym sposobem na zabawę we Włocha jest rozpoczęcie tam studiów, szczególnie, że to Włochy (a konkretnie Bologna) są kolebką uniwersytetów. A dokonanie tego nie jest wcale sprawą niemożliwą.
Rekrutacja
Dostanie się na studia we Włoszech nie należy do najtrudniejszych procesów. Zazwyczaj wystarczy jedynie zdany egzamin dojrzałości i, warunek obowiązkowy, znajomość języka wykładowego, czyli w tym przypadku włoskiego. Jeśli więc marzysz o studiowaniu na Półwyspie Apenińskim, będziesz zmuszony przyłożyć się mocno do nauki języka.
Procedura rekrutacyjna nie jest specjalnie skomplikowana. Należy wypełnić odpowiedni wniosek (znajdziesz go na stronie www.study-in-italy.it ), dołączyć do niego oryginał lub poświadczoną kopię świadectwa maturalnego, dwie fotografie i dokument Dichiarazzione di valore In loco (DV), o który musisz postarać się we włoskiej ambasadzie lub konsulacie w Polsce. DV potwierdza m.in. status prawny ukończonej przez ciebie szkoły. Niektóre uczelnie życzą sobie dodatkowe dokumenty, dlatego warto wcześniej zaczerpnąć informacji u źródeł, czyli skontaktować się z uczelnią bezpośrednio.
Rekrutacja na studia we Włoszech odbywa się zazwyczaj we wrześniu i październiku, kiedy to uczelnie przyjmują od kandydatów dokumenty. Na niektórych kierunkach mogą czekać cię dodatkowo egzaminy wstępne. Spodziewaj się ich, jeśli startujesz na medycynę, farmację, stomatologię, weterynarię, a także jeśli wybierasz się na czteroletnie studia I stopnia dla nauczycieli szkół podstawowych (Corso di Laurea quadriennale). Nie uchronisz się przed testami również startując na kierunki artystyczne. I tu również wymagana jest doskonała znajomość włoskiego, gdyż testy przeprowadzane są w tym, a nie w innym języku.
Parlo l?italiano
Jeśli już mowa o języku, nie myśl sobie, że uda ci się jakoś ten drobny szczegół ominąć. Jeśli jedyne co potrafisz powiedzieć po włosku to ?pizza? bądź ?pasta?, możesz zapomnieć o studiach w Italii. Każdy kandydat zostanie dokładnie sprawdzony z deklarowanego przez niego poziomu języka na organizowanych przez uczelnie egzaminach (ich lista na www.study-in-italy.it). Komu nie uda się pozytywnie przejść tego testu, niestety nie zostanie dopuszczony do nauki. Egzaminy te odbywają się zazwyczaj w pierwszych dniach września.
Do egzaminów można się przygotować korzystając z pomocy Włoskiego Instytutu Kultury (np. w Warszawie, czy w Krakowie). Oferują one stypendia na naukę języka we Włoszech, ale też organizują kursy włoskiego, kończące się zdobyciem certyfikatu (np. CILS). Przeważnie uczelnie honorują te certyfikaty i od posiadających go kandydatów nie wymagają pisania egzaminu. Listę szkół uczących obcokrajowców włoskiego znajdziesz na www.iiccracovia.esteri.it .
System edukacji
Włoski system szkolnictwa dzieli się na dwa sektory ? uniwersytecki i pozauniwersytecki. W skład sektora uniwersyteckiego wchodzi 89 uczelni (58 państwowych + 17 niepaństwowych, dwa uniwersytety dla obcokrajowców, 6 szkół wyższych z ofertą studiów podyplomowych i 6 uczelni internetowych), a sektor pozauniwersytecki to 4 grupy uczelni: wyższe szkoły artystyczne, językowe, techniczne i specjalizujące się w 5 głównych dziedzinach, a mianowicie:
- nauki o zdrowiu, czyli m.in. medycyna, stomatologia, farmacja,
- nauki humanistyczne: historia, filologie, sztuka,
- nauki ścisłe: chemia, fizyka, rolnictwo,
- nauki społeczne: biznes, administracja i prawo,
- nauki technologiczne: architektura, inżynieria, urbanistyka.
Jeśli jesteś zainteresowany wyszukaniem konkretnego kierunku odwiedź stronę www.study-in-italy.it .
Rok akademicki we Włoszech ma system dwusemestralny. Oba trwają 20 tygodni, przy czym sesje egzaminacyjne zajmują po 6 tygodni. Początek semestru jesiennego przypada na przełom września i października, swój koniec mając na przełomie stycznia i lutego. Semestr wiosenny natomiast kończy się w lipcu. Egzaminy są zwykle ustne, jednak ich organizacja jest całkiem wygodna dla studentów- mają do wyboru kilka możliwych terminów.
Jako że to w Bolognii powstał pierwszy uniwersytet na świecie, nie jest nikomu dziwne, iż włoskie szkolnictwo wyższe uczestniczy w tzw. procesie bolońskim. Co się z tym wiąże, wyższa edukacja podzielona jest na trzy etapy. Po studiach I stopnia trwających 3 lata studenci otrzymują tytuł naukowy dottore, a ukończenie tych studiów nosi dumną nazwę laurea. Etap ten odpowiada polskiemu licencjatowi. W program studiów wchodzi 6 grup przedmiotów:
- grupa I ? przedmioty obowiązkowe, wchodzące w skład podstawy programowej dla 1 lub więcej dziedzin nauki,
- grupa II ? przedmioty kierunkowe,
- grupa III ? przedmioty uzupełniające,
- grupa IV ? przedmioty fakultatywne (dowolne, do wyboru),
- grupa V ? przedmioty przygotowujące do egzaminów końcowych,
- grupa VI ? przedmioty rozwijające dodatkowe umiejętności (językowe, czy komputerowe).
Po ukończonych studiach I stopnia następnym etapem kształcenia są studia II stopnia. W tym przypadku istnieją dwie różne drogi prowadzące do uzyskania dyplomu:
- laurea specialista – od tej nazwy pochodzi tytuł naukowy LS (dottore magistrale). Studia te trwają 2 lata, a charakter przedmiotów jest taki sam, jak na studiach I stopnia,
- master universitario di 1 livello ? tytuł naukowy MU1 (Master Universitario di 1 livello); studia przeważnie trwają rok.
Jednak nie wszystkie kierunki mają w ofercie dwustopniowy system nauczania ? medycyna, stomatologia i farmacja nauczane są w zintegrowanym cyklu, który łączy oba stopnie studiów (tzw. ciclo unico). Nauka w tym przypadku trwa 5-6 lat.
Trzeci stopień nauczania obejmuje 3 alternatywne ścieżki naukowe, których zwieńczeniem jest otrzymanie dyplomu:
- Dottorato di Ricerca ? trwają 3 lata,
- Diploma di Spelizzazione di 2 livello ? dla studentów medycyny, stomatologii, weterynarii, prawa i przyszłych nauczycieli, trwają 2-6 lat, a po ich ukończeniu student otrzymuje dyplom specjalizacji i tytuł naukowy specjalisty w danej dziedzinie (specialista di?),
- Master Universitario di 2 livello (MU2) ? roczne studia, po których absolwenci otrzymują naukowy tytuł MU2.
Koszty, koszty, koszty?
Studiowanie za granicą zawsze wiąże się z większymi wydatkami, niż jakby miało się je rozpoczynać w Polsce. Nasz kraj ma to szczęście, iż państwowe uczelnie są darmowe i nie wymagają od studentów płacenia czesnego. Nie wszędzie jednak znajdziemy taki ?raj na ziemi?. Przykładem na to jest właśnie Italia. Rok nauki na państwowym uniwersytecie kosztuje przeważnie od 850 do 1000 euro, a ich cena zależy tak od uczelni, jak i od kierunku (najdroższe są studia master universitari). Jeszcze droższe są natomiast szkoły prywatne, na które nie każdego stać. Z pomocą jednak przychodzą stypendia, których otrzymanie jest dla Polaka jak najbardziej możliwe. Niektóre uczelnie wraz z udzieleniem studentowi stypendium kasują jego obowiązek płacenia czesnego, lub je redukują. Przydziałem stypendiów zajmują się biura DSU (Diritto allo studio universitario). Najlepiej poszukaj go na wybranej przez siebie uczelni. Dzięki DSU dowiesz się nie tylko jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać stypendium, ale też jakie przywileje przysługują studentom we Włoszech. Więcej o stypendiach i o tym jak je otrzymać poczytasz na stronie www.wlochy.edu.pl .
Życie we Włoszech
Gdy rozpoczynasz studia zagranicą zawsze rodzi się problem z zakwaterowaniem. Szczególnie uciążliwe jest to we Włoszech, gdzie liczba uczelnianych akademików jest śmiesznie niska. Chociaż rzadko uczelnia zapewni ci zakwaterowanie w domu studenckim, często pomaga w znalezieniu stancji poprzez pomoc tzw. housing oficera. Ma on swoje biuro na uczelni. Znajdziesz tam oferty stancji dla studentów, a skorzystanie z nich jest zwykle dużo tańsze, niż wynajmowanie mieszkania na wolnym rynku. Na przeciętne życie we Włoszech potrzebujesz 1000 euro na miesiąc. Kwota ta może być wyższa w mocniej zurbanizowanych miastach na północy Włoch.
Przykładowy cennik:
- mleko: ok. 1-2 euro,
- kilogram kurczaka: 8-10 euro,
- woda mineralna: 50-80 eurocentów,
- obiad w Fast foodzie: ok. 6 euro,
- bilet kolejowy z Mediolanu do Rzymu: 38-47 euro,
- metro w Rzymie: 1 euro.
Obsługą studentów zajmuje się sieć agencji EDISU (Ente per il Diritto Studio Universitario), które prowadzą studenckie restauracje, pomagają w znalezieniu zakwaterowania, uzyskaniu ulg transportowych, dostępie do bibliotek, a także pomagają w uzyskaniu finansowego wsparcia.
Studia we Włoszech to doskonała okazja nie tylko do nauki języka i zdobyciu szanowanego na tle światowym wykształcenia, ale i doskonała okazja na poznanie niecodziennej kultury i mentalności włoskiej. Dodatkową zaletą jest ciepły klimat, który likwiduje ewentualne początki zimowej depresji, tak często dotykającej nas w zimnej Polsce. Jeśli masz ochotę choć na kilka lat przenieść się do kolorowego i rozkrzyczanego świata Włochów, nie zastanawiaj się i aplikuj na włoską uczelnię. Doświadczenia tam zdobytego nikt ci nie zabierze, a tę życiową przygodę na zawsze będziesz nosił w swoim sercu.
SŻ
Komentarze: