Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Kierunek zamawiany ? biotechnologia

Biotechnologia to kierunek, który dopiero niedawno zaczął zdobywać popularność wśród maturzystów. Wbrew pozorom zainteresowanie to nie jest bezpodstawne: po ukończeniu tych studiów można odnaleźć się w wielu dziedzinach nauki a nawet biznesu oraz bez problemów znaleźć pracę poza granicami kraju.

Biotechnologię można studiować na większości uczelni państwowych w Polsce. Kierunek różni się swym profilem na uniwersytetach i politechnikach. Absolwenci uniwersytetów są lepiej przygotowani do pracy naukowej, politechnik ? do pracy praktycznej, na przykład przy wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych. Warto dodać, że pierwszy stopień studiów słuchacze uniwersytetów kończą tytułem licencjata, a politechnik ? tytułem inżyniera.

Aby dostać się na studia, należy zwykle zdawać na maturze biologię i chemię. Sam program studiów obejmuje oprócz tych dziedzin dużo elementów matematyki oraz fizyki. Warto przyjrzeć się programom oferowanym przez poszczególne uczelnie wcześniej ? często zasadniczo różnią się one od siebie.

Począwszy od drugiego roku studiów studenci mają okazję do pracy w laboratorium ? niejednokrotnie spędzają w nim wiele godzin, przygotowując preparaty i czuwając nad aparaturą. Każdy student już na poziomie licencjatu określa, któremu działowi biotechnologii chce się bardziej poświęcić. Wybór jest spory, m.in. biotechnologia roślin czy leków. Praca licencjacka lub inżynierska jest pierwszą poważniejszą praca doświadczalną. Niejednokrotnie w czasie jej przygotowywania studenci pracują wraz z promotorem na opracowaniem np. nowego leku na rzadką chorobę.

Dla kogo są te studia i gdzie po nich pracować?

Na pewno dla wytrwałych i cierpliwych osób. Odnajdą się w niej również Ci z zapędami naukowymi. Po ukończeniu studiów w Polsce łatwo o pracę w zagranicznych placówkach naukowych oraz na uniwersytetach, np. we Francji i Niemczech. Dlatego podczas studiów warto uczyć się języków obcych. W Polsce absolwenci z łatwością znajda pracę jako przedstawiciele handlowi koncernów biotechnologicznych czy farmaceutycznych. Kierunek jest przyszłościowy ? w naszym kraju dopiero powstają laboratoria biotechnologiczne, a analitycy rynku pracy twierdzą, że biotechnolodzy za kilka lat nie będą mili trudności w znalezieniu zatrudnienia w Polsce. Dziś najlepszym rozwiązaniem jest wyjazd za granicę lub praca naukowa na rodzimej uczelni.

Na niektórych uczelniach biotechnologia figuruje jako kierunek zamawiany, w związku z czym jej studiowanie wiąże się z jednoczesnym otrzymywaniem pokaźnych stypendiów. Czasem stypendia są przeznaczone tylko dla określonej specjalizacji: na przykład na Uniwersytecie Warszawskim zamówiona zastała specjalność ?Biotechnologia medyczna?.

Dokładniejszych informacji na temat kierunku oraz perspektyw zawodowych po jego ukończeniu, szukaj na stronach poszczególnych uczelni oraz portalach poświęconych biotechnologii w Polsce, np. biotechnologia.com.pl.

MZ

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook