Często ludzie, którzy studiują zaocznie nawet nie biorą pod uwagę wyjazdu za granicę. Nauka weekendowa nierzadko połączona jest z pracą w tygodniu. Należy pamiętać, iż decydując się na studia niestacjonarne mamy takie same prawa, jak studenci ?dzienni?.
Jeżeli jesteś studentem zaocznym a praca w Polsce nie jest twoją wymarzoną lub nie możesz jej w ogóle znaleźć, warto pomyśleć o wyjeździe za granicę. Studiując masz wiele możliwości. Jedną z nich jest właśnie popularny Erasmus.
Studenci niestacjonarni mają takie same prawa jak stacjonarni.
Co należy zrobić aby dostać się na program?
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy nasz macierzysty wydział współpracuje z zagranicznymi uczelniami oraz trzeba być studentem studiów, które prowadzą do uzyskania dyplomu lub stopnia licencjata, inżyniera bądź magistra. Oczywiście o wyjazd mogą ubiegać się także doktoranci. Następnie musimy przejść pozytywnie kilka etapów rekrutacji. Dwa najważniejsze kryteria to wyniki w nauce oraz znajomość języka obcego.
Uczniowie mogą ubiegać się o dwa programy wyjazdowe: na praktyki oraz na studia. Pierwsza opcja to wyjazd do zagranicznego przedsiębiorstwa lub instytucji. Ta druga to, zwykle trwający I semestr nauki w zagranicznej uczelni, która współpracuje z naszym macierzystym wydziałem.
Wszelkich informacji na temat wjazdu należy szukać na stronie internetowej swojej uczelni, bo to zwykle one przeprowadzają własną rekrutację, ocenę kandydatów i decydują kto ma szanse wyjechać.
Dokąd można wyjechać?
Można wyjechać wyłącznie do kraju, który korzysta z programu. W Erasmusie biorą udział: kraje członkowskie UE, 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego ? Islandia, Lichtenstein i Norwegia, Szwajcaria oraz 2 kraje kandydujące – Chorwacja i Turcja.
Wiele wskazuje na to, że jeżeli się chce to wszystko można. Erasmus to nie tylko nauka, to także poznanie nowej kultury, wspaniałych ludzi, a co najważniejsze podszkolenie języka obcego. Decydując się na udział w programie wiele zyskamy a nic nie tracimy. Dlatego niezależnie od trybu studiów możesz ubiegać się o udział w wymianie międzynarodowej.
Źródło:erasmus.org.pl
Inez Brodowska
Komentarze: