Matura z historii sztuki (Fot.freedigitalphotos.net)

Jak przygotować się do matury z historii sztuki?

Historia sztuki jest przedmiotem mało popularnym na maturze. Mimo to uczniowie zainteresowani sztuką mogą się samodzielnie przygotować do matury. Oczywiście wymaga to przede wszystkim systematyczności i cierpliwości w nauce ogromnego materiału. Sprawdźcie, jak najlepiej przygotować się do matury z historii sztuki.

 

Jak pomóc sobie w szybszej nauce

 • Jak przygotować się do matury z historii sztuki (Fot.freedigitalphotos.net)Ucz się ze sprawdzonych źródeł – książek i albumów, całościowych opracowań
 • Często bywaj w muzeach i galeriach sztuki, czytaj podpisy pod eksponatami i próbuj interpretować oraz porównywać je ze sobą.
 • Podróżuj, zwiedzaj, ale przedtem się przygotuj. Przeczytaj o tym, co zobaczysz, wówczas zapamiętasz wszystko bez wysiłku.
 • Jeśli chodzisz w niedzielę do kościoła, wybierz ten najstarszy, albo, co tydzień inny (najlepiej historyczne). Rozglądaj się i na żywo sprawdź, co to biforium, filar i służki, putto lub epitafium itp.
 • Przeglądaj wszystkie albumy o sztuce, na które natrafisz, książki i przewodniki turystyczne. Rób to wielokrotnie. Za każdym razem zapamiętasz coś innego.
 • Dyskutuj i wymieniaj się wiedzą oraz pomocami ze znajomymi.

 

Tak więc, aby dobrze przygotować się do matury z historii sztuki, trzeba przede wszystkim zapamiętać jak najwięcej dzieł, głównie tych, które znajdują się w informatorze maturalnym. Oprócz tego maturzysta musi umieć opisać te dzieła.

W drugiej części pisemnej są podane dwa tematy, co pozwala wybrać zdającemu ten bardziej dogodny i wykorzystać jak najlepiej posiadaną wiedzę.

 

Źródło: sztukanamaturze.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. ada2 pisze: 2014/10/20 o 09:29

  od siebie dodatkowo polecam filmy na TVP Historia, codziennie jest kilka ciekawych pozycji dot. sztuki, zawsze dobrze obejrzeć do kolacji albo śniadania :)

  (odpowiedz)
 2. Wojtek pisze: 2015/02/11 o 16:21

  a jeśli nie chodzę w niedzielę do kościoła?:)

  (odpowiedz)
  • Michał pisze: 2015/05/07 o 12:52

   to radzę wybrać inny kierunek

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook