Jak przygotować się do matury z informatyki (Fot.freedigitalphotos.net)

Jak przygotować się do matury z informatyki?

Studia informatyczne stają się coraz bardziej popularniejsze. Nie tylko pomagają w znalezieniu dobrze płatnej pracy, ale również w funkcjonowaniu na co dzień. Dla tych, którzy zamierzają zdawać maturę z informatyki, przygotowaliśmy krótki przewodnik, jak dobrze poradzić sobie na egzaminie.

 

Na początku warto pamiętać, że matura z informatyki to zarówno test teoretyczny, jak i praktyczny. W części I pojawiają się testy jednokrotnego wyboru, które mają za zadanie sprawdzić podstawową wiedzę ucznia z dziedzin: sieci komputerowych, grafiki, urządzeń komputerowych i systemów operacyjnych.

Warto zaglądać do różnych materiałów, czytać i zapamiętywać.

 

Pamiętaj o matematyce

Obie te nauki są ze sobą ściśle związane, dlatego też warto zadbać o tę stronę wiedzy, ponieważ egzamin maturalny przeważnie zawiera w sobie zadania czysto matematyczne. Dotyczy do zarówno części pierwszej (teoretycznej) jak i drugiej (praktycznej). Przed egzaminem warto przypomnieć sobie podstawowe pojęcia matematyczne np. liczba pierwsza, liczby naturalne, liczby całkowite, liczby rzeczywiste, równanie okręgu, funkcje liniowe, funkcje kwadratowe, funkcje wymierne itd..

 

Jaki język programowania wybrać?

Przygotowania do matury - informatyka (Fot.freedigitalphotos.net)Nie patrz na wybór kolegów, lub na system, który jest najpopularniejszy. Najlepiej wybierz ten język, którego najdłużej się uczyłeś.

Niezależnie co wybierzesz, warto znać kilka podstawowych kodów, które zawsze występują na egzaminie maturalnym. Warto wiedzieć jak zapisywać/odczytywać pliki.

Podstawowe funkcje na maturę:

  • odczyt/zapis danych z pliku
  • konwersja liczb dziesiętny/binarny
  • dzielenie danych, np. na spacje (w C++ nie ma gotowej funkcji)
  • sortowanie (przynajmniej bąbelkowe)
  • cała reszta, czyli znane algorytmy i krótkie programy (nww, nwd, palindromy, anagramy itp.)

 

Bazy danych i arkusz kalkulacyjny

Dwa bardzo wysoko punktowane zadania na maturze z informatyki, wymagają użycia arkusza kalkulacyjnego oraz bazy danych. Faworytem są oczywiście Microsoft Access oraz Microsoft Excel.

Pamiętaj zatem, aby jak najwięcej ćwiczyć i szukać nowych zadań, które pozwolą Ci w szybki sposób rozprawić się z tego typu zadaniami, ponieważ większość zadań z baz danych robi się „na jedno kopyto”. Trzeba nauczyć się kilku sztuczek i je zapamiętać.

 

Funkcje rekurencyjne i pisanie algorytmów

Funkcje rekurencyjne występują na maturze rozszerzonej. Rekurencje warto ćwiczyć dużo wcześniej, rozwiązywać zadania z poprzednich matur.

Na każdej maturze istnieje zadanie, nakazujące zapisać algorytm na kartce papieru. Najlepszym możliwym rozwiązaniem jest tworzenie listy kroków.

 

Przygotowanie do matury najlepiej zacząć dużo wcześniej, zależy to od predyspozycji i wiedzy ucznia. Najlepiej rozwiązywać zadania z poprzednich matur. Zadania bardzo często powtarzają się. Ważne aby rozwiązywać zadania ze stoperem w ręce, ponieważ czas na maturze jest ograniczony i przeważnie go brakuje.

 

Źródło: p-programowanie.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook