Należy podejść do egzaminu maturalnego i go zdać, wybrać uczelnię i kierunek oraz zapisać się na rekrutację. Tak to mniej więcej wygląda. A szczegóły?
Rejestracja kandydatów
Po maturze trzeba zarejestrować się w systemie Elektronicznej Rejestracji Kandydatów lub Internetowej Rejestracji Kandydatów. To tam znajdziecie szczegółowe opisy każdego z kierunków, kryteria kwalifikacji, spis wymaganych do naboru dokumentów oraz szczegółowe informacje o terminarzu naboru.
Każdy z Was może założyć tylko jedno konto w systemie ERK za pomocą którego dokona wszystkich rejestracji na studia w wyznaczonym terminie. Następnie otrzymacie komunikat na temat wyniku postępowania kwalifikacyjnego oraz inne ważne informacje związane z rekrutacją.
Aby zarejestrować się na wymarzony kierunek studiów, musicie zalogować się do swojego konta w systemie ERK/IRK, oraz uzupełnić wymagane informacje: dane osobowe i teleadresowe, sposób doręczania pism i podać nazwę ukończonej szkoły średniej.
Dalej możecie zapoznać się z listą kierunków, na które prowadzony jest nabór. Następnym krokiem jest rejestracja na wybrany kierunek studiów, potwierdzenie chęci wzięcia udziału w procedurze rekrutacyjnej oraz uiszczenie opłaty rekrutacyjnej.
Terminy rekrutacji
Termin ostatecznej rejestracji w systemie, kryteria naboru oraz wysokość opłaty rekrutacyjnej jest różna na każdej uczelni.
Przykładowo:
- Uniwersytet Warszawski – od 9 czerwca do 2 lipca,
- Uniwersytet Wrocławski – od 1 maja do 1 lipca,
- Uniwersytet Jagielloński – od 29 maja do 2 lipca.
Studia na uczelniach technicznych:
- Politechnika Warszawska – od 26 maja do 4 lipca. Wyjątkiem są takie kierunki jak Architektura i Urbanistyka, na które rekrutacja zakończyła się 22 maja.
- Politechnika we Wrocławiu – do 8 lipca, chyba, że wybierają się na studia z matematyki lub fizyki czy architektury. Nabór na te kierunki kończy się 16 czerwca, a kandydaci do 16 czerwca przystępują de egzaminów wstępnych.
- Akademia Górniczo-Hutnicza – od 2 czerwca do 7 lipca.
Najlepsze uczelnie humanistyczne w Polsce
Prym wiodą Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Na trzecim miejscu uplasował się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wśród szkół wyższych niepublicznych najlepsze warunki do nauki kierunków humanistycznych stwarza Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie.
Najlepszym miejscem do studiowania nauk pedagogicznych według tegorocznego zestawienia Perspektyw jest Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie.
Gdzie studiować nauki ścisłe?
Prym wiodła Politechnika Warszawska, za nią uplasowała się Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Na trzecim miejscu znalazła się Politechnika Wrocławska.
Wśród uczelni ekonomicznych najlepsze noty otrzymała Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a spośród uczelni medycznych najlepiej wypadło Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, wyprzedzając tym samym zeszłorocznego faworyta czyli Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Źródło: edukolandia.pl, perspektywy.pl
J. Jankowska
dobrze ze zdążyłem ze złożeniem papierów na UW:)
gz brawo xd
Witam! W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym Doradcą Online. Chętnie odpowiem na wszystkie nurtujące pytania dotyczące studiowania na naszej uczelni. Zachęcam do podjęcia dyskusji. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online Akademia Finansów i Biznesu Vistula
Rozumiem, że wszelkie rejestracje sa juz zakonczone? Od kiedy mozna ewentualnie zapisywac sie na semestry zimowe na mgr dla inżynierów?
Witaj, inzynier! Do 31 października można jeszcze aplikować na naszą uczelnię. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
@doradco to jestem w szoku że jeszcze jest możliwość zapisania się na semestr zimowy. Na wszystkich kierunkach można się zapisać ?
@inżynier jeszcze się nie zapisałeś na żadną uczelnie ?
@Zuzanka nie ma na co czekać tylko się zapisuj :D
@inzynier vistula to bardzo fajna uczelnia. nie będziesz żałował.