Rejestracja na studia (Fot.freedigitalphotos.net)

Rejestracja na studia – czyli jak to wygląda?

Należy podejść do egzaminu maturalnego i go zdać, wybrać uczelnię i kierunek oraz zapisać się na rekrutację. Tak to mniej więcej wygląda. A szczegóły?

 

Rejestracja kandydatów

Po maturze trzeba zarejestrować się w systemie Elektronicznej Rejestracji Kandydatów lub Internetowej Rejestracji Kandydatów. To tam znajdziecie szczegółowe opisy każdego z kierunków, kryteria kwalifikacji, spis wymaganych do naboru dokumentów oraz szczegółowe informacje o terminarzu naboru.

Każdy z Was może założyć tylko jedno konto w systemie ERK za pomocą którego dokona wszystkich rejestracji na studia w wyznaczonym terminie. Następnie otrzymacie komunikat na temat wyniku postępowania kwalifikacyjnego oraz inne ważne informacje związane z rekrutacją.

Aby zarejestrować się na wymarzony kierunek studiów, musicie zalogować się do swojego konta w systemie ERK/IRK, oraz uzupełnić wymagane informacje: dane osobowe i teleadresowe, sposób doręczania pism i podać nazwę ukończonej szkoły średniej.

Dalej możecie zapoznać się z listą kierunków, na które prowadzony jest nabór. Następnym krokiem jest rejestracja na wybrany kierunek studiów, potwierdzenie chęci wzięcia udziału w procedurze rekrutacyjnej oraz uiszczenie opłaty rekrutacyjnej.

 

Terminy rekrutacji

Termin ostatecznej rejestracji w systemie, kryteria naboru oraz wysokość opłaty rekrutacyjnej jest różna na każdej uczelni.

Przykładowo:

  • Uniwersytet Warszawski ? od 9 czerwca do 2 lipca,
  • Uniwersytet Wrocławski  ? od 1 maja do 1 lipca,
  • Uniwersytet Jagielloński  ? od 29 maja do 2 lipca.

Studia na uczelniach technicznych:

  • Politechnika Warszawska ? od 26 maja do 4 lipca. Wyjątkiem są takie kierunki jak Architektura i Urbanistyka, na które rekrutacja zakończyła się 22 maja.
  • Politechnika we Wrocławiu ? do 8 lipca, chyba, że wybierają się na studia z matematyki lub fizyki czy architektury. Nabór na te kierunki kończy się 16 czerwca, a kandydaci do 16 czerwca przystępują de egzaminów wstępnych.
  • Akademia Górniczo-Hutnicza ? od 2 czerwca do 7 lipca.

 

Najlepsze uczelnie humanistyczne w Polsce

Prym wiodą Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Na trzecim miejscu uplasował się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wśród szkół wyższych niepublicznych najlepsze warunki do nauki kierunków humanistycznych stwarza Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie.

Najlepszym miejscem do studiowania nauk pedagogicznych według tegorocznego zestawienia Perspektyw jest Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie.

 

Gdzie studiować nauki ścisłe?

Prym wiodła Politechnika Warszawska, za nią uplasowała się Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Na trzecim miejscu znalazła się Politechnika Wrocławska.

Wśród uczelni ekonomicznych najlepsze noty otrzymała Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a spośród uczelni medycznych najlepiej wypadło Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, wyprzedzając tym samym zeszłorocznego faworyta czyli Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

 

 

Źródło: edukolandia.pl, perspektywy.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook