Karolinska Institutet (Fot.Holger.Ellgaard, wikipedia.org)

Najlepsze uczelnie na świecie: Karolinska Institutet, Szwecja

Karolinska Institutet jest jedną z wiodących na świecie uczelni medycznych. Ich misją jest przyczynianie się do poprawy zdrowia ludzi poprzez badania i edukację.

 

Karolinska Institutet (Fot.I99pema, wikipedia.org)

O uczelni

Uniwersytet medyczny w Solnie (region Sztokholmu), założony w 1810. Komitet Instytutu przyznaje Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Do uczelni należy Szpital Karolinska.

Dwa główne kampusy znajdują się w Solnie i Huddinge. Instytut Karolinska to jeden z największych w Szwecji ośrodków badawczych w dziedzinie nauk biomedycznych. Kształci się tam około 6000 studentów i 3000 doktorantów.

Misją uczelni jest poprawa stanu zdrowia ludzi poprzez badania i edukację. To one są podstawą zrównoważonego rozwoju kraju.

Badania są znane na całym świecie i obejmują całe pole medyczne – od badań podstawowych i pielęgniarskich po eksperymentalne, nastawione na konkretnego pacjenta.

Obszary badawcze, w których uczelnia się specjalizuje:

 • rak,
 • choroby układu krążenia,
 • odporność,
 • zakażenia i zapalenie,
 • endokrynologia i metabolizm,
 • zdrowie publiczne,
 • nauki pielęgnacji,
 • neurologia.

Ponad 40 procent wszystkich akademickich badań medycznych w Szwecji, to badania właśnie na Karolinska Institutet. Dlatego też uczelnia otrzymuje duże dofinansowania od szwedzkiego rządu.

 

Wydziały

Dostępnych jest siedem programów magisterskich w dziedzinie nauk medycznych. Zajęcia są całkowicie w języku angielskim, ponieważ uczelnia kładzie duży nacisk na pozyskanie zagranicznych studentów.

Programy:

 • Zdrowie globalne
 • Biomedycyna
 • Zdrowie ogólne
 • Informatyka zdrowotna
 • Wykształcenie medyczne
 • Zdrowie publiczne
 • Toksykologia

Istnieje także wiele innych programów i kursów z dziedziny medycyny. Aby zgłosić się do programu studiów lub kursu w języku szwedzkim trzeba mieć udokumentowaną znajomość języka.

Dążenie uczelni do funkcjonowania w międzynarodowej atmosferze, daje studentom możliwość wymiany studenckiej. Celem jest stworzenie zwartej społeczności, która znacznie przyczyni się do polepszenia światowego zdrowia.

Uczelnia oferuje studentom zza granicy, ponad trzymiesięczny kurs nauki języka szwedzkiego. Po jego ukończeniu student otrzyma certyfikat. Warunkiem jest uczestnictwo w 75% zajęć.

 

Studenci

Studiuje w Karolinska Institutet to coś więcej niż tylko zajęcia ? to także życie studenckie. Co oferuje uczelnia?

 • Podmiejskie autobusy dla studentów i pracowników uczelni – Autobus kursuje pomiędzy dwoma kampusami.
 • Studencka siłownia ? w pełni wyposażona. Zawiera także miejsce do ćwiczeń fitness i pokój do tenisa stołowego. Dostęp do siłowni gwarantuje legitymacja studencka.
 • Tenis ? bezpłatne korty tenisowe na kampusie w Solnie. Można także wypożyczyć rakiety i piłki. Korty czynne są od kwietnia do października.
 • Masaże ? masaże w obniżonych cenach. Za darmo można natomiast korzystać z fotelu do masażu.
 • Medytacja i modlitwa ? na kampusie znajdują się otwarte dla wszystkich specjalne pokoje przeznaczone do medytacji i modlitwy.

Związki studenckie

W Szwecji, związki studenckie odgrywają ważną rolę w życiu uniwersyteckim. Oferują różne działania społeczne, takie jak: sporty zespołowe, chór, grupy teatralne, orkiestry, spotkania językowe. Dzięki nim studenci Karolinska Institutet są aktywnie zaangażowani w sprawy akademickie i dobro uczniów.

Praca podczas studiów

Biegła znajomość języka szwedzkiego pomaga przy poszukiwaniach, ale nie jest niezbędna do znalezienia pracy w niepełnym wymiarze godzin.

Zawsze jest staroświecki sposób rozdawać swojego CV w restauracji, kawiarni i butikach. Istnieje też wiele stron, na których można jej poszukać. Sprawdźcie tutaj.

Restauracje na kampusie

Na kampusach można znaleźć wyznaczone miejsca, gdzie można zjeść swoje jedzenie i się ogrzać, jak również pójść do kawiarni i restauracji na lunch.

 

Polacy na uczelni

Większość formalności można załatwić, nie wyjeżdżając z Polski. Na początku warto zajrzeć na stronę uczelni i sprawdzić dokładnie jakie są warunki rejestracji.

W Szwecji nie ma centralnego organu zajmującego się rekrutacją studentów zagranicznych. O zasadach rekrutacji i warunkach przyjęcia informuje wydział. Na większości kierunków obowiązuje konkurs świadectw.

Warto pamiętać, iż  świadectwo z polskiej szkoły średniej oraz dyplom ukończenia studiów licencjackich będą musiały zostać przetłumaczone na angielski lub szwedzki przez tłumacza przysięgłego. Aby studiować w języku angielskim, trzeba przedstawić władzom wybranej uczelni dokument potwierdzający znajomość języka.

Termin składania wniosku upływa na początku lutego. Wtedy to jest ostateczny termin składania dokumentów.

Karolinska Institutet (Fot.Oscar Franzén, wikipedia.org)

 

Pomoc finansowa

Studiowanie w Szwecji jest co prawda bezpłatne, ale nie oznacza to, że jest tanie. Ceny jedzenia należą do najwyższych w Europie. Drogie są też podręczniki, których z reguły nie ma wystarczająco dużo w uniwersyteckich bibliotekach. Dodatkowo każdy student musi zapisać się do organizacji studenckiej (studentkar) i opłacić semestralną składkę w wysokości 300-400 koron (141-188 zł).

Można ubiegać się o stypendium Instytutu Szwedzkiego. Niestety, po wejściu Polski do Unii szanse naszych studentów się zmniejszyły. Więcej informacji o stypendiach Instytutu Szwedzkiego: www.si.se.

 

 

Źródło: masterstudies.pl, edulandia.pl, euroscholars.eu, ki.se/en/
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook