Zawód Pozycjoner Stron Internetowych (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawody: Pozycjoner stron internetowych

Interesujesz się internetem oraz posiadacz umiejętność analizy? Zostać pozycjonerem. Sprawdź, czym będziesz się zajmował.

 

Opis zawodu

Pozycjonowanie stron internetowych to jedna z najbardziej efektywnych i opłacalnych form reklamy. Celem tego zabiegu jest zwiększenie wyświetlania witryny oraz zdobycie nowych klientów. Pomóc w tym może wysoka pozycja strony  w wyszukiwarkach internetowych.

W związku z rozwojem Internetu i wykorzystywaniem go przez różne firmy, sklepy czy instytucje, zawód pozycjonera stron internetowych ma obecnie przed sobą duże perspektywy.

Pozycjoner stron internetowych, nazywany inaczej specjalistą do spraw SEM/SEO analizuje zawartość danego serwisu oraz dobiera właściwe słowa kluczowe, które powiązane są z założeniem strony. To na ich podstawie potencjalni klienci mogą wyszukiwać danej firmy.

 

Wykształcenie

Specjalista ds. SEM-SEO (Fot.freedigitalphotos.net)Nie ma kierunku, który kształci specjalistów ds. SEM/SEO, ale pomóc może ukończenie studiów z zarządzania i marketingu (kierunek zarządzanie) lub informatycznych (kierunek Informatyka)

Najważniejsza jednak w tym zawodzie jest chęć nauki, wiele zapału i samozaparcia, ponieważ wiedzę pozycjonerzy najczęściej zdobywają samodzielnie.

 

Rynek pracy

Pracę można znaleźć w jednej z firm, które oferują m.in. takie usługi, ale warto zaznaczyć że niekoniecznie. Każda większa firma, która chce zdobyć wysoką pozycję na rynku lub ją utrzymać i zwiększać ilość sprzedaży chętnie zatrudni taką osobę.

Można również zostać freelancerem i działać na własny rachunek. Początki mogą być trudne, ponieważ konkurencja na rynku jest naprawdę duża.

W zależności od wybranej drogi kariery pozycjonerzy mogą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub też w ramach samozatrudnienia zawierać umowy/kontrakty z kontrahentami.

 

Ile zarabia Pozycjoner stron internetowych?

Zarobki pozycjonera stron internetowych uzależnione są od formy zatrudnienia, od zakresu oferowanych usług, umowy i czasu jej trwania, a także od osiągniętych wyników.

Najczęściej wynagrodzenie waha się w granicach kilku tysięcy złotych miesięcznie.

 

Dodatkowe informacje o zawodzie

Od kandydata na stanowisko pozycjonera stron internetowych najczęściej oczekuje się:

  • praktycznej znajomości PHP, JavaScript, XHTML/HTML, CSS, MySQL,
  • znajomości standardów sieciowych i trendów w Internecie,
  • znajomości marketingu,
  • posiadania wiedzy informatycznej z zakresu SEO i SEM,
  • znajomości budowy i tworzenia stron WWW,
  • znajomości produktów Google – AdWords, AdSense oraz blogów, portali społecznościowych, porównywarek cenowych,
  • umiejętności pisania krótkich, poprawnych stylistycznie, artykułów informacyjnych oraz promocyjnych.

 

Opinie o zawodzie

Marcin M z Warszawy:

?Pozycjonerem stron internetowych może zostać każdy, gdyż nie istnieją żadne wymogi formalne dotyczące tego zawodu oprócz posiadania niezbędnej wiedzy i umiejętności. To co może przydać się przyszłym pozycjonerom to umiejętność tworzenia stron oraz obsługa XHTML/HTML, CSS, PHP, SQL czy  JavaScript. Bardzo ważne jest również sprawne posługiwanie się narzędziami firmy Google służącymi do prowadzenia statystyk i analizy ruchu sieciowego.?

 

Źródło: zawodowe.pl, biurokarier.umk.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook