Studia w Austrii (Fot.freedigitalphotos.net)

Studia w Austrii

Studia w Austrii nie należą do najłatwiejszych. Idealnym kandydatem są osoby, które wierzą, że tylko ciężko pracą można osiągnąć ogromne efekty. Dobrą wiadomością jest fakt, iż studia są darmowe.

 

System nauki

W Austrii znajduje się aż 16 uniwersytetów, z czego sześć w Wiedniu. Wybierać można także spośród 6 uczelni artystycznych, kilkunastu uczelni prywatnych oraz wielu kolegiów nauczycielskich i wyższych szkół zawodowych.

Wyszukiwarkę wszystkich programów studiów można znaleźć tutaj.

Uczelnie oferują dwa rodzaje studiów:

  • studia zwykłe (ordentliche Studien)
  • kursy uniwersyteckie (Universitätslehrgänge).

Po trzech lub czterech latach uzyskuję się tytuł licencjata. Po kolejnym roku lub dwóch tytuł magistra lub inżyniera. Studia doktoranckie trwają od 2 do 4 lat.

 

Rekrutacja

Rekrutacja prowadzona jest samodzielnie przez uczelnie. Formularze aplikacyjne znajdziecie w internecie. By dostać się na studia licencjackie wystarczy zdana matura. Świadectwo dojrzałości musi być przetłumaczone na język niemiecki i poświadczone przez polskie MSZ, austriacki konsulat lub ambasadę w Polsce. Należy także dostarczyć kopię dowodu tożsamości oraz certyfikat znajomości języka niemieckiego.

Na niektórych kierunkach studiów liczba miejsc jest odgórnie ograniczona. Dotyczy to m.in. medycyny, stomatologii, weterynarii i psychologii. Dodatkowe informacje na stronie www.oead.at.

Na uniwersytetach rekrutacja studentów studiów licencjackich kończy się 5 września (na semestr zimowy) i 5 lutego (na semestr letni).

 

Znajomość języka, certyfikaty

Wymagana jest znajomość języka niemieckiego. Należy przedstawić świadectwo ze szkoły średniej, które potwierdzi naukę tego języka przez co najmniej 4 lata. Innym sposobem jest przedstawienie certyfikatu (np. Österreichisches Sprachdiplom Deutsch (ÖSD). Kierunków wykładanych w jęz. angielskim jest stosunkowo niewiele.

 

Koszty

Student musi udowodnić, że ma pieniądze na rok życia – nie mniej niż 426,57 euro miesięcznie (dla studenta do 24. roku życia) lub 772,40 euro dla studentów starszych. Kwota ta uwzględnia koszty zakwaterowania w akademiku – ok. 240 euro miesięcznie.

Sama nauka jest bezpłatna. Obowiązuje jednak opłata na rzecz Austriackiego Związku Studentów w wysokości 17,5 euro oraz ubezpieczenie.

Na zakwaterowanie i wyżywienie musisz mieć ponad 500 euro miesięcznie. Na rozrywki – dodatkowe 300. Miejsc w akademikach można poszukać poprzez ÖAD Housing Office. Koszty utrzymania będą mniejsze, jeśli będziecie pamiętać o zniżkach. Obowiązują m.in. w pociągach, tramwajach, teatrach, muzeach, ale także przy zakupie niektórych dóbr codziennego użytku, książek czy w szkołach jazdy.

 

Życie studenckie

Między studentem a wykładowcami nie ma dystansu. Wszyscy chętnie udzielają rad i rozmawiają otwarcie o problemach i postulatach. Poziom nauczania jest wysoki, ale dobra organizacja i doskonale funkcjonujące multimedialne biblioteki ułatwiają naukę. Austria to doskonałe miejsce dla miłośników narciarstwa, turystyki i muzyki klasycznej. Puby – szczególnie w Wiedniu – są stosunkowo drogie.

 

Stypendia

Polacy mogą liczyć na wsparcie austriackich programów stypendialnych: im. Ernesta Macha, Franza Werfla i Richarda Plaschka. Austriacki Związek Studentów oferuje też zasiłki socjalne wysokości do 1200 euro.

 

Przydatne linki:

 

 

J.Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook