Studia w Estonii (Fot.freedigitalphotos.net)

Studia w Estonii

Estonia zaprasza na 33 wyższe uczelnie. Wystarczy jedynie posiadać dyplom maturalny oraz certyfikat znajomości języka angielskiego (gdy starasz się o przyjęcie na kierunek wykładany w tym języku).

 

System nauki

Jak wspomniałam wcześniej, studiować można na 33 uczelniach wyższych. Cztery uniwersytety, dwie akademie artystyczne i szkoła biznesu prowadzą kierunki z wykładowym angielskim. Pełen wykaz uczelni oraz wyszukiwarkę kierunków znajdziesz na stronie www.studyinestonia.ee.

Studia podzielone są na 3 etapy.

  • Studia I stopnia (licencjackie): na uczelniach akademickich trwają zwykle trzy lata, na uczelniach specjalistycznych, trzy lub cztery lata, a studenci na koniec uzyskują dyplom ukończenia szkoły wyższej (rakendusk?rgharidus?ppe diplom).
  • Studia II stopnia (magistri?pe) na większości kierunków trwają dwa lata, po których zdobywa się tytuł magistra (magistrikraad). Wyjątkiem są kierunki medyczne i niektóre inżynieryjne (medycyna, stomatologia, farmacja, architektura, inżynieria lądowa), trwają 5-6 lat.
  • Studia III stopnia (doktoranckie, doktori?pe), trwające minimum trzy lub cztery lata, po których uzyskuje się tytuł doktorikraad.

Egzaminy są zarówno ustne, jak i pisemne.

 

Rekrutacja

Rekrutacja prowadzona jest przez uczelnie i to z nimi należy się kontaktować. Kandydat musi posiadać dyplom maturalny i certyfikat znajomości języka. Większość uczelni wymaga zdania egzaminów wstępnych. W niektórych placówkach można się też spodziewać obowiązkowych testów, konieczności przejścia rozmowy kwalifikacyjnej, napisania eseju lub przedstawienia portfolio.

Rekrutacja rozpoczyna się już na początku roku, a kończy latem.

 

Egzaminy. Znajomość języka, certyfikaty

Estońskie uczelnie honorują wszystkie najważniejsze certyfikaty znajomości języka angielskiego (IELTS, TOEFL, CAE, CPE), może się jednak zdarzyć, że będą wymagały zdania dodatkowego egzaminu.

 

Koszty

Studia są płatne, ale wysokość czesnego jest mocno zróżnicowana ? zależy od uczelni, kierunku i stopnia studiów. Za rok nauki zapłacisz od tysiąca do prawie ośmiu tysięcy euro. Zamieszkać warto w akademiku. Miesięcznie zapłacicie od 80 do 190 euro. Za najtańsze mieszkania w gorszym standardzie lub lokalizacji trzeba zapłacić najmniej 100 euro. Aby przeżyć miesiąc w Estonii będziecie potrzebować ok. 300-400 euro. Za obiad w restauracji studenckiej zapłacicie od 3 do 7 euro, za bilet autobusowy od 0,5 euro do 1,6 euro.

 

Życie studenckie

Rozwijanie oferty studiów w języku angielskim nie tylko przyciąga przybyszów z innych krajów, ale także buduje prestiż miejscowych uniwersytetów. Estończycy nie są narodem specjalnie rozrywkowym, nie znaczy to jednak, że w Tallinie czy innych ośrodkach uniwersyteckich nie ma dobrych miejsc do zabawy.

 

Stypendia

Studenci studiów magisterskich z krajów UE mogą się starać o rządowe stypendium w wysokości 287 euro miesięcznie, pod warunkiem, że zamierzają zrealizować w Estonii pełen cykl studiów. O inne rodzaje wsparcia pytajcie w Ambasadzie Estonii oraz na uczelniach.

 

Przydatne strony:

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook