Studia w Japonii (Fot.freedigitalphotos.net)

Studia w Japonii

Obecnie ponad 100 tys. obcokrajowców studiuje w Japonii. Większość studentów pochodzi z Azji, z czego 2/3 z Chin. Jeśli fascynuje Was kultura tego kraju i zawsze marzyliście o tym, aby zobaczyć Japonię, to zastanówcie się nad podjęciem studiów w tym miejscu. Aby je rozpocząć wystarczy tylko wiza studencka.

 

System edukacji

Szkoły w Japonii dzielą się na państwowe i prywatne, z czego tych drugich jest znacznie więcej. Wśród szkół wyższych istnieje szeroka oferta, która poza kształceniem na uniwersytecie obejmuje różnego rodzaju szkoły wyższe, na których edukacja trwa zwykle 2-3 lata. Dalszą edukację po ukończeniu średniej szkoły kontynuuje ok. 45% uczniów.

Ranking japońskich uczelni:

Uniwersytet tokijski Uniwersytet Tokijski (Tokio)- ma 10 wydziałów, na których kształci się obecnie 28,113 studentów, w tym 2,912 cudzoziemców.
Uniwersytet w Kioto Uniwersytet w Kioto (Kioto)- ma 10 wydziałów, na których kształci się obecnie 22,576 studentów, w tym 1,410 cudzoziemców. Słynie ze swojej działalności badawczej.
Uniwersytet Hokkaido Uniwersytet Hokkaido (Sapporo)- na 17 kierunków kształcenia uczy się 20,281 studentów, w tym 1,192 cudzoziemców. Słynie z badań naukowych nad problematyką medycyny genetycznej, nanoinżynierii i bioinżynierii środowiska itd.
Uniwersytet w Nagoya Uniwersytet w Nagoya (Nagoya)- ma 9 wydziałów, na których kształci się ok. 15,948 studentów, w tym 1387 cudzoziemców.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Uniwersytet Tohoku (Sendai)- ma 10 wydziałów , na których kształci się obecnie 17,887 studentów, w tym 1,159 cudzoziemców Jeden z najlepszych instytutów badawczych w Japonii (np. fizyka, farmakologia i toksykologia).
Uniwersytet Kyushu Uniwersytet Kyushu (Fukuoka)- ma 12 wydziałów , na których kształci się obecnie 18,925 studentów, w tym 1,931 cudzoziemców. Uniwersytet znany jest z profilu badawczego zjawisk o globalnym zasięgu np. kwestie ekologiczne.

 

Rekrutacja

Na każdym etapie edukacji Japończykom towarzyszą egzaminy testowe. Czas zdawania egzaminów wstępnych nosi nazwę shiken jigoku – ?piekło egzaminów”.

Szczególnie wymagające są egzaminy na studia, bowiem dyplom jednej z siedmiu najlepszych uczelni w kraju gwarantuje doskonałą karierę zawodową. W zasadzie od studentów nie oczekuje się wiele, liczy się bowiem dyplom renomowanej uczelni, a nie uzyskana wiedza.

EJU (Examination for Japanese University Admission for International Students) to standardowy egzamin istniejący od 2002 roku, upraszczający proces dopuszczenia studentów zagranicznych do uczelni japońskich. Egzamin obejmuje język japoński, matematykę, wiedzę o Japonii i świecie. Może on być napisany w języku japońskim lub angielskim (z wyjątkiem części dotyczącej języka japońskiego).

Prawie wszystkie krajowe uniwersytety stosują wyniki z egzaminu EJU, jako kryterium przyjęcia studentów zagranicznych. Niektóre uczelnie stosują własne egzaminy wstępne.

Większość zajęć dostępnych jest tylko w języku japońskim, chociaż sporo uniwersytetów oferuje także kursy magisterskie i doktoranckie w języku angielskim. Tylko garstka uniwersytetów oferuje studia anglojęzyczne na poziomie licencjackim.

 

Koszty

Czesne za studia mogą wynosić nawet do 1 miliona yenów rocznie.

Najdroższe jest jedzenie oraz wynajem mieszkania, choć zapewne w stosunku do wysokości średniej pensji nie jest aż tak tragicznie.

Przeliczając na polską walutę, utrzymanie się jednej osoby w Tokio to koszty rzędu 5 tysięcy zł. Japońscy studenci zazwyczaj ok. 3 tys. dostają od rodziców, zaś 2 tys. są w stanie sami zarobić dzięki pracy dorywczej.

A jak rozkładają się rachunki? Ok 3000 zł idzie na mieszkanie, reszta na rachunki, ubrania markowe, jedzenie i zabawę.

 

Życie studenckie

Większa część Japończyków studiuje. O ile w Polsce o randze uczelni, świadczy jakość kształcenia, w Japonii, wiąże się ona raczej z tym, jak trudno się na taką uczelnię dostać. Pracodawca niekoniecznie sprawdza, jaki kierunek ukończył młody człowiek, bardziej interesuje go nazwa uczelni. Tak więc, studenci po zdaniu egzaminów wstępnych, mają często około 2 lat robienia wszystkiego, co z nauką ma mało wspólnego.

Dlaczego dwa lata, skoro studia trwają cztery? Otóż Japończycy zaczynają szukać pracy na 2 lata przed ukończeniem studiów. Wiąże się to z tym, że większość japońskich firm rozpoczyna rekrutacje w tym samym czasie, a proces rekrutacji: składanie CV, egzaminy wstępne i rozmowy kwalifikacyjne może trwać bardzo długo.

 

Stypendia

Przed przyjazdem do Japonii studenci zagraniczni mogą ubiegać się o stypendia. Programy stypendialne dla studentów są organizowane przez rząd japoński, władze lokalne, JASSO (Japan Student Services Organization), organizacje prywatne, fundacje i przedsiębiorstwa w Japonii i za granicą. Także istnieją różne organy rządowe, organizacje i instytucje edukacyjne wewnątrz i poza Japonią, które oferują krótkoterminowe programy wymiany studentów, którzy mogą dzięki temu doświadczyć studiowania i życia w Japonii.

 

Przydatne linki

Program Vulcanus: Stypendium  z funduszy UE i Rządu Japońskiego na roczny pobyt w Japonii w celu odbycia praktyki w jednej z wiodących firm japońskich (program Vulcanus).

The Tokyo Foundation: Strona o japońskich uczelniach, programach badawczych i możliwościach zdobycia stypendium

Study in Japan: Strona o japońskich uczelniach, programach badawczych i możliwościach zdobycia stypendium rządowego w ramach Japanese Government (Monbukagakusho) Scholarship program.

Ambasada Japonii: Studia i stypendia w Japonii

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook