Studia w Indiach (Fot.freedigitalphotos.net)

Studia w Indiach

Indie niesłusznie postrzega się jako kraj, który wysyła młodych ludzi na studia za granicę, a sam nie przyjmuje obcokrajowców i nie cieszy się ogromną popularnością. Powinniście wiedzieć, że rośnie liczba studentów, którzy decydują się poznać studenckie życie w Indiach.

 

System edukacji

W raporcie Open Doors 2012 stworzonym przez Instytut Edukacji Międzynarodowej wynika, że Indie stały się 11 najpopularniejszym krajem, który jest wybierany przez amerykańskich studentów.

Obecnie istnieje tysiące prywatnych i publicznych uniwersytetów oraz szkół wyższych. Kraj ten specjalizuje się w rozwoju technologii i inżynierii zatem prym wiodą Instytuty Technologiczne. Jest ich aż 13.

Wśród ogólnych uczelni dużą popularnością cieszą się:

  • Uniwersytet Mumbajski
  • Uniwersytet w Delhi
  • Uniwersytet w Kalkucie
  • Uniwersytet w Pune

Istnieją dwa stopnie: licencjacki i magisterski. Możliwe jest także uzyskanie tytułu doktora. Warto jednak dodać, że z 200 tys. chętnych na studia dostaje się jedynie 2000 osób.

 

Rekrutacja

Studenci zagraniczni, którzy chcą ubiegać się o miejsce na indyjskich uniwersytetach muszą posiadać średnie wykształcenie oraz zdać egzamin wstępny, który następnie trzeba przedstawić w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w New Delhi.

Nie ma natomiast wstępu na kierunki medyczne, stomatologiczne oraz techniczne. Tam drzwi dla obcokrajowców są zamknięte. Dodatkowo powinniście byś świadomi faktu, że uczelnie publiczne nie przyjmują studentów, którzy nie są obywatelami Indii.

 

Koszty

Koszty studiowania na uczelniach publicznych są znacznie niższe niż te na uczelniach prywatnych, ponieważ są one finansowane przez rząd. W związku z tym obywatele Indii płacą mniej niż 100 dolarów za rok.

Koszty na prywatnych uczelniach wahają się od 400 dolarów do 25.000 dolarów rocznie ? w zależności od renomy uczelni i wybranego kierunku. Dobrą wiadomością jest, że na prywatnych uczelniach studenci zza granicy mają pierwszeństwo przed obywatelami Indii. Wynika to z faktu, iż są oni bardziej przygotowani finansowo do opłacenia nauki.

 

Dlaczego warto studiować w Indiach?

Studenci, którzy niekoniecznie chcą studiować medycynę czy kierunki techniczne, a np. muzykę, architekturę czy sztukę na pewno pokochają Indie. Jest to bowiem idealne miejsce, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tych dziedzinach. Różnorodna i fascynująca kultura Indii jest mieszanką starożytnych i współczesnych stylów. Co więcej Indie oferują najnowocześniejsze programy informatyczne, które pozwolą doskonale poznać dział IT. Zatem Indie zapraszają przyszłych informatyków :)

 

 

Życie studenckie

Większość studentów zagranicznych i odwiedzających Indie chwali ciepłe, przyjazne otoczenie i gościnność Hindusów. Dodatkowo samo życie w Indiach jest bardzo bezpieczne, a wskaźniki przestępczości są bardzo niskie.

Drugim plusem jest fakt, że życie tam jest bardzo tanie. Już 150 dolarów miesięcznie wystarczy na to, aby żyć wygodnie i dobrze.

Zakwaterowanie

Wiele szkół posiada tanie, bezpieczne i wygodne hostele, wyposażone w siłownie i internet. Zostały one jednak stworzone przede wszystkim dla studentów z Indii, co może być utrudnieniem dla obcokrajowców, którzy nie będą potrafili przystosować się do trybu życia prowadzonego przez Hindusów. Jest to zatem opcja przeznaczona dla osób, które chcą trochę zaoszczędzić. Jeśli Wasz budżet nie jest okrojony sugerujemy wynająć mieszkanie.

Można także zamieszkać w apartamencie, gdzie na pewno poczujecie się jak w domu. Znajdziecie tam klimatyzację, wyposażenie, tv, lodówkę, pralkę, internet. Codziennie pojawi się także sprzątaczka. Opłata zależy od tego jak długi jest pobyt. Większość dostawców domaga się uiszczenia kaucji z góry.

A na koniec Życie studenta w Indiach z przymrużeniem oka

 

Stypendia

Każde studia za granicą wiążą się z wydatkami. Miejcie zatem na uwadze możliwość otrzymania pomocy finansowej. Zajrzyjcie na poniższe strony i poszukajcie czegoś dla siebie:

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook