Studia w Luksemburgu (Fot.SKopp,wikipedia.org)

Studia w Luksemburgu

Jeśli interesujecie się biotechnologią, to studia w Luksemburgu na pewno przypadną Wam do gustu. Dlaczego? Otóż właśnie ten kraj ma stać się centrum badań i rozwoju w tej dziedzinie.

 

System edukacji

Z wyższych uczelni tak naprawdę tylko jednak jest godna uwagi ? Uniwersytet Luksemburski. Powstał on z połączenia Centre Universitaire de Luxembiurg i trzech specjalistycznych instytutów, zajmujących się technologiami, naukami społecznymi i pedagogicznymi.

Uniwersytet Luksemburski (Fot.M. Krimgen,wikipedia.org)

Uniwersytet oferuje obecnie 11 kierunków studiów I stopnia oraz 26 kierunków II stopnia. Dodatkowo istnieje 9 kierunków podyplomowych. Całość znajduje się na trzech wydziałach:

  • nauki ścisłe: technologia i komunikacja
  • język, literatura, nauki humanistyczne, sztuka i pedagogika
  • prawo, ekonomia i finanse.

Powinniście także poznać Sacred Heart University, który oferuje kursy biznesowe i studia MBA.

Na uczelniach wyższych panuje system boloński, znany również w Polsce. I tak wyróżnić możemy dwa etapy studiów:

  • Studia I stopnia: tytuł bachelor académique (na kierunkach o profilu akademickim) lub bachelor professionnel (kierunki o profilu zawodowym). Studia trwają 3 lata.
  • Studia II stopnia: dyplom master académique lub master professionnel.

 

Rekrutacja

Uczelnie wyższe w Luksemburgu otwarte są dla osób, które posiadają zdany egzamin dojrzałości i dobrze znają język wykładowy.

Potrzebne dokumenty:

  • formularz aplikacyjny
  • kopia dowodu tożsamości
  • potwierdzenie kopii dyplomu maturalnego
  • certyfikat zgodności (equivalence)

Ostatni dokument wydaje lokalne ministerstwo edukacji.

Dokumenty można składać od lutego do połowy września, jednak pamiętajcie, że liczba miejsc na poszczególnych kierunkach jest ograniczona. W związku z tym, podczas rekrutacji mogą pojawić się także egzaminy wstępne lub konkurs świadectw.

 

Koszty

Mimo iż Luksemburg uważany jest za jeden z najbogatszych krajów na świecie, opłaty za studia są wyjątkowo niskie. Za większość kierunków zapłacicie 200 euro za semestr.

Inaczej jest na: prawie europejskim (335 euro), zarządzaniu bezpieczeństwem systemów informatycznych (4600 euro za całość), księgowości (1600 euro za semestr) oraz bankowości i finansach (17,5 tys. euro za całość).

Z zakwaterowaniem może nie być już tak kolorowo. Aby przeżyć w tym kraju potrzeba ok. 1000 euro miesięcznie.

 

Życie studenckie

Uniwersytet Luksemburski wyróżnia się wielokulturowością, ponieważ ponad dwa tysiące uczniów to studenci zagraniczni. Powinniście także wiedzieć, że każdy student musi przynajmniej jeden semestr nauki spędzić w innym kraju. W związku z tym uczelnia współpracuje z ponad 50 szkołami w Europie, Azji a nawet Ameryce Północnej.

Imprezy w życiu studenckim nie są zbytnio popularne. Młodzi ludzie koncentrują się przede wszystkim na nauce, licząc w przyszłym życiu na etat w instytucjach Unii Europejskiej.

 

Stypendia

Możecie ubiegać się o granty i kredyty studenckie. Jest to publiczna pomoc finansowa (CEDIES). Pożyczkę należy zacząć spłacać najpóźniej dwa lata po zakończeniu studiów. Wsparcie możecie także uzyskać od prywatnych fundacji. Ich listę znajdziecie na stronie Uniwersytetu Luksemburskiego.

 

Praca

Aby móc dorobić w czasie studiów czy na wakacjach potrzebne jest zezwolenie (work permit). Niezbędne jest ono także podczas bezpłatnych praktyk. Na I roku można jedynie pracować na rzecz Uniwersytetu Luksemburskiego i to dopiero na II semestrze.

 

Przydatne linki:

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook