Studia na Cyprze (Fot.Vzb83,wikipedia.org)

Studia na Cyprze

Szybko rozwijające się cypryjskie uczelnie oferują warunki, o jakich mogliby pomarzyć studenci wielu państw. Sprawdźcie słoneczny Cypr i dajcie ponieść się egzotycznym doznaniom.

 

System edukacji

Na Cyprze znajduje się sześć uniwersytetów ? trzy prywatne i trzy państwowe. Te ostatnie to:

  • Uniwersytet Cypryjski,
  • Otwarty Uniwersytet Cypru,
  • Uniwersytet Technologiczny w Limassol.

To jednak nie koniec. Możecie także skorzystać z oferty uczelni wyższych, jednak ich ukończenie nie wiążę się ze zdobyciem stopnia licencjata.

Obowiązuje system boloński. Zatem tak jak w Polsce istnieją trzy etapy nauczania, punkty ECTS oraz dwa semestry: zimowy i letni. Różnice możecie dostrzec w ocenianiu. Tam najgorszą oceną jest 0, zaś 10 najlepszą. Aby dostać się na drugi rok, będziecie potrzebować przynajmniej 5.

Uniwersytet Cypryjski (Fot.UniversityofCypruspics,wikipedia.org)

 

Rekrutacja

Po pierwsze musicie posiadać maturę nostryfikowaną przez Cypryjską Radę ds. Uznawania Wykształcenia oraz certyfikat z jęz. greckiego.

Podczas rekrutacji obowiązują egzaminy wstępne. Wynika to z faktu, iż na jedno miejsce ubiega się ok. 10 kandydatów.

Aby dostać się na studia magisterskie trzeba:

  • przedstawić osiągnięcia w danej dziedzinie,
  • przejść rozmowę kwalifikacyjną lub zdać egzamin państwowy,
  • dostarczyć rekomendacje od profesorów wyższych uczelni,
  • złożyć formularz aplikacyjny, kopię dyplomu, certyfikat znajomości j. greckiego, życiorys oraz dwustronicowy opis planów i oczekiwań.

Wszystkie dokumenty muszą być oddane w języku greckim.

Formularz aplikacyjny należy złożyć do połowy kwietnia (semestr zimowy) lub pod koniec października semestr letni).

 

Znajomość języka

Na wykładach przodują dwa języki: grecki oraz turecki. Są przedmioty, gdzie zajęcia prowadzone są w innych językach, jednak i tak należy udowodnić umiejętność władania językiem greckim ? najlepiej za pomocą certyfikatu GCE lub GCSE.

 

Koszty

Ceny na państwowych uczelniach oscylują w granicach 2000 euro za semestr, jednak koszty te pokrywa państwo. Student opłaca jedynie studia magisterskie i doktoranckie.

Samo utrzymanie się w tym kraju kosztuje ok. 1000 euro. Drogie jest jedzenie i zakwaterowanie. Zmniejszyć tę kwotę możecie meldując się w akademiku. Trudno jednak zdobyć miejsce w pokoju. W znalezieniu mieszkania może pomóc uczelniane biuro nieruchomości.

Szczegółowe informacje o zakwaterowaniu znajdziesz w tej broszurze .

Duży nacisk kładzie się na dobre wyniki w nauce, dlatego też płacić będziecie za niezaliczone przedmioty. Wysokość tych opłat uzależniona jest od uczelni.

 

Życie studenckie

Na Cyprze studiuje dużo osób z zagranicy, jednak większość z nich to Azjaci. Życie studencki kwietnie każdego dnia. Popularne są wypady do barów oraz na plażę, czy do pobliskiej tawerny. Inaczej jest w Nikozji ? to miasto żyje swoim życiem.

 

Stypendia

Studenci sięgają po pomoc materialną dopiero na studiach magisterskich. Jednak nie jest łatwo ją uzyskać. Większość obcokrajowców korzysta z pomocy rządu w ich kraju. Wy możecie zapytać o stypendium w cypryjskim Ministerstwie Ministerstwie Edukacji i Młodzieży.

 

Praca

Na Cyprze nie potrzeba żadnego pozwolenia o pracę, zatem warto zajrzeć do Centrum Karier, by sprawdzić aktualne oferty. Przed wyjazdem na studia pobierzcie zaświadczenie o niekaralności, ponieważ jest ono wymagane przez wielu pracodawców.

 

Przydatne linki

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook