Zawód Instruktor Nauki Jazdy (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Instruktor nauki jazdy

Jesteście cierpliwi i uważni? Lubicie jazdę samochodem oraz potraficie dobrze tłumaczyć i wyjaśniać? Ten zawód może Wam się spodobać.

Zawód Instruktor nauki jazdy

Zadaniem instruktora jest nauka kursantów praktycznych zasad prowadzenia pojazdów. Podczas kursów instruktor pokazuje ja działa pojazd oraz jak należy go prowadzić i na co zwracać uwagę podczas jazdy. Podczas pierwszych godzin nauki na placu instruktor przygotowuje kursanta do jazdy po drogach publicznych.

Celem pracy instruktora jest przygotowanie kursanta do egzaminu na prawo jazdy.

Oprócz zadań praktycznych instruktor może także prowadzić zajęcia teoretyczne, podczas których zaznajamia słuchaczy z przepisami kodeksu drogowego.

 

Wykształcenie Instruktora nauki jazdy

Aby zostać instruktorem nauki jazdy wystarczy posiadać średnie wykształcenie i przez okres 3 lat kierować pojazdem objętym szkoleniem. Wymagane jest także orzeczenie lekarskie potwierdzające dobry stan zdrowia i predyspozycje psychiczne do wykonywania tego zawodu.

Należy również ukończyć kurs kwalifikacyjny w jednostce upoważnionej przez wojewodę i zdać egzamin przed komisją.

 

Rynek Pracy

Kursantów nie brakuje (mimo niżu demograficznego) ponieważ posiadanie prawa jazdy jest nie dość że popularne i wygodne, to nieraz i konieczne. Wielu instruktorów traktuje tę pracę jako dodatkową, gdyż nie ma obowiązku siedzenia za biurkiem od 8.00 do 16.00 a godziny pracy w dużej mierze zależą od wolnego czasu kursantów.

 

Ile zarabia Instruktor nauki jazdy?

Według firmy Sedlak&Sedlak miesięczne wynagrodzenie instruktora nauki jazdy wynosi 2 305 zł. Zarobki 50% instruktorów nauki jazdy wahają się od 1 840 zł do 2 875 zł. Premia stanowi średnio 2% pensji całkowitej instruktora nauki jazdy, natomiast 98% to płaca podstawowa.

 

Dodatkowe informacje

Na zajęciach kursowych kandydaci na instruktorów uczą się psychologii, metodyki nauczania, prawa o ruchu drogowym, techniki kierowania i obsługi pojazdu, bezpieczeństwa ruchu drogowego, zasad prowadzenia ośrodka szkoleń i odbywają praktykę instruktorską.

Instruktor nauki jazdy chcący założyć własną szkołę jazdy powinien:

  • posiadać odpowiedni pojazd/pojazdy
  • mieć odpowiednie uprawnienia (jak zostać instruktorem nauki jazdy)
  • wynająć salę wykładową
  • założyć działalność gospodarczą (zobacz jak założyć działalność gospodarczą)
  • wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców (właściwe starostwo powiatowe)

 

Opinie o zawodzie

Janusz R. jest instruktorem od 7 lat:

?Często podkreślam, że mam szczęście do kursantów. Trafiam na fajnych ludzi. Ale zastanawiając się nad tym teraz myślę, że to niemożliwe przez prawie 7 lat trafiać na samych fajnych. Moje szczęście do kursantów polega na moim patrzeniu na nich przez różowe okulary. Mój kursant wsiadając ze mną do eLki staje się dla mnie najważniejszy i najmądrzejszy ? dlatego żadne zachowanie czy słowa nie są dla mnie śmieszne i głupie. W rozmowie ze mną inni Instruktorzy byli zgodni co do ogromnej zalety i przywileju poznania różnych, ciekawych osób. Często te znajomości zostają na dłużej i przeradzają się w przyjaźnie.?

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook