Zawód Pilot (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Pilot

Kto z nas nie chciał chociaż raz zasiąść za sterami awionetki czy samolotu pasażerskiego? Trzeba jednak zaznaczyć, że zawód pilota wiąże się przede wszystkim z ogromną odpowiedzialnością, dobrym zdrowiem i precyzją.

 

Zawód Pilot

Zadaniem osoby pilotującej samolot liniowy jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom podczas podróży. Pilotaż liniowego samolotu jest dużo nudniejszy od wojskowego czy sportowego. Loty powinny być do siebie podobne – spokojne i bez niespodzianek.

W związku z tym, że są różne rodzaje samolotów, piloci często specjalizują się w sterowaniu konkretnego typu. Powiązane jest to z ich skomplikowaną budową, co wymaga dużej wiedzy i doświadczenia.

Pilot komunikuje się z pasażerami jedynie przez interkom. W samolocie obowiązuje ścisła hierarchia. Na czele stoi kapitan, a zaraz za nim pierwszy oficer. To oni zarządzają i organizują pracę załogi. Kapitan ma prawo podejmować wszelkie decyzje, które uzna za słuszne w sytuacji zagrożenia lub problemów technicznych.

 

Wykształcenie Pilota

Państwowe uczelnie na których można zdobyć licencję liniową (ATPL) (uprawniającą do prowadzenia samolotów pasażerskich) to Politechnika Rzeszowska i Wyższa Oficerska Szkoła Wojsk Powietrznych w Dęblinie. Druga uczelnia nastawiona jest jednak na przygotowanie pilotów do pracy w wojsku.

Osoby chcące studiować na Politechnice Rzeszowskiej powinny zdawać na maturze rozszerzoną matematykę, fizykę i język obcy, przy czym preferowany w tym zawodzie jest angielski.

Istotnym dodatkowym atutem jest posiadanie licencji pilota turystycznego (PPL) lub licencji wyższego stopnia.

 

Rynek Pracy

Przyszli piloci nie muszą martwić się o pracę. Linie na całym świecie zamawiają nowe samoloty, jak również przybywa coraz więcej połączeń lotniczych. Wiąże się to z brakiem wyspecjalizowanej załogi do ich obsługi. Firmy zaczynają więc sobie podbierać pilotów. Dobrą wiadomością jest fakt iż nie trzeba zamykać się jedynie na polski rynek pracy. Zatrudnienie można znaleźć na całym świecie.

 

Ile zarabia Pilot?

Według firmy Sedla&Sedlak miesięczne wynagrodzenie pilota samolotów wynosi 8 100 zł. Zarobki 50% pilotów samolotów wahają się od 5 550 zł do 10 000 zł. Premia stanowi średnio 11% pensji całkowitej pilota samolotów, natomiast 89% to płaca podstawowa.

 

Dodatkowe informacje

Licencję PPL można zdobyć w aeroklubach na terenie całego kraju. O ile wymogi dotyczące jej uzyskania nie są tak ciężkie jak w przypadku licencji liniowej, to koszt kursu i egzaminu sięga ok. 20 tys. złotych.

Wymagania dla licencji PPL:

  • minimum średnie wykształcenie lub w trakcie nauki
  • zaświadczenie o niekaralności
  • brak przeciwwskazań psychofizycznych
  • pozwolenie opiekuna w przypadku osoby niepełnoletniej

 

Opinie o zawodzie

Marcin M. jest pilotem od 16 lat:

?Zanim zostanie się kapitanem czy pilotem samolotów pasażerskich, to trzeba przejść prawdziwą drogę usianą najprzeróżniejszymi trudnościami. Potrzeba umysłu ścisłego, doskonałego zdrowia, odpornej psychiki, zdolności przyswajania wiedzy i odsunięcie na jakiś czas od głębszych zainteresowań innej wiedzy. Ciągłe szkolenia, szkolenia, egzaminy itd. Kapitan który ma wylatane około 10 tyś. godzin „kosztuje” ponad pół miliona zł jeśli nie więcej.?

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook