Studia na Słowacji (Fot.SKopp,wikipedia.org)

Studia na Słowacji

Wydawałoby się, że studia na Słowacji nie są atrakcyjne. Mylne myślenie. Bezpłatne studia, niskie koszty utrzymania i ciekawi ludzie. Co więcej na Was czeka?

 

Edukacja

Studiować można w 12 miastach. Istnieje sposobność rozpoczęcia nauki na uniwersytetach, w szkołach wyższych i akademiach artystycznych. Aplikować możecie także do szkół zawodowych i konserwatoriów. W sumie dostępnych jest 20 uczelni, w tym 3 państwowe.

Listę wszystkich uczelni znajdziecie tutaj.

Po trzech lub czterech latach nauki otrzymacie tytuł licencjata (bakálar). Po dwóch latach studiów magisterskich zostaniecie magistrem (magister) lub inżynierem (inžinier).

Istnieją także pięcioletnie studia magisterskie. Absolwenci 2- lub 3-letnich wyższych szkół zawodowych i konserwatoriów uzyskują tytuł diploma specialist (DiS lub DiS.art).

 

Rekrutacja

Aby dostać się na studia trzeba nie tylko posiadać świadectwo dojrzałości ale także pozytywnie napisać egzamin wstępny.

Dokumenty wymagane podczas procesu rekrutacyjnego:

  • przetłumaczone świadectwo ukończenia szkoły średniej;
  • kopia dowodu tożsamości;
  • zaświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego.

Należy dostarczyć je listem poleconym lub osobiście.

Terminy ustalane są indywidualnie przez uczelnie. Zwykle jest to jednak w okolicach kwietnia i maja. Same egzaminy odbywają się w czerwcu. Szkoły artystyczne i muzyczne od stycznia do maja przeprowadzają natomiast testy umiejętności, zaś szkoły pedagogiczne ? testy predyspozycji.

Niestety studenci zagraniczni muszą zdawać egzaminy w języku słowackim. Materiały, na podstawie których przeprowadzane są testy można bez problemu kupić na uczelniach.

 

Znajomość języka

Język słowacki jest obowiązkowy na uczelniach. Jego nieznajomość dyskwalifikuje podczas rekrutacji. Centra nauczania dla obcokrajowców znajdują się właściwie przy każdej wyższej uczelni. 10-miesięczny kurs kosztuje ok. 3750 euro (wpisowe: 50 euro).

Dostępne są także kierunki prowadzone w języku angielskim. Listę znajdziecie tutaj. Od kandydatów na takie studia uczelnie wymagają certyfikatów.

 

Pozwolenie na pobyt

Wystarczy paszport lub dowód osobisty. Jeśli jednak zamierzacie przebywać na terenie Słowacji mniej niż 119 dni musicie poinformować w ciągu 10 dni po przyjeździe policję migracyjną o swoim pobycie. Przebywając w hotelu lub akademiku, ten obowiązek spoczywa już na zarządcy. Jeśli zamierzacie zostać dłużej, to również należy uprzedzić o tym władze. Po 90 dniach macie 30 dni na uzyskanie pozwolenia na pobyt (registration of residence).

 

Koszty

Nauka jest bezpłatna, chyba, że ktoś przekroczy maksymalny okres studiowania. Można się natomiast spodziewać różnego rodzaju opłat rekrutacyjnych i za materiały naukowe. Płaci się również za drugi kierunek studiów.

Uczelnie oferują miejsca w akademikach ? zwykle 2-3 osobowe pokoje. Są one jednak przeznaczone dla uczestników programów stypendialnych lub studenckich wymian młodzieży. Dlatego też jeśli chcecie ubiegać się o pokój, musicie starać się o to znacznie wcześniej. Miejsce w akademiku kosztuje ok. 85 euro. Wynajęcie mieszkania to koszty rzędu 250 ? 300 euro za dwa pokoje. Koszty życia na Słowacji są porównywalne do polskich

 

Życie studenckie

Rok akademicki na Słowacji zaczyna się już 1 września. Formalnie kończy się 31 sierpnia, ale zajęcia trwają tylko do czerwca. Potem ? jak w Polsce ? czas na wakacje. Skala ocen na słowackich uczelniach obejmuje noty o A do FX. Ta pierwsza oznacza doskonały (excellent), ta ostatnia ? oblany (fail).


 

Stypendia

Zagraniczni studenci mogą starać się o wsparcie udzielane przez rząd Słowacji. Dostać można co miesiąc 280 euro. Więcej dowiecie się tutaj.

Dodatkowe informacje o innych programach stypendialnych i mobilnościowych znajdziecie w Słowackiej Agencji Informacji Akademickiej. Warto też zajrzeć na stronę programu stypendialnego CEEPUS.

 

Praca dla studenta

Jako obywatele UE nie potrzebujecie żadnych zezwoleń na podjęcie pracy. Wasz pracodawca musi jednak poinformować odpowiednie urzędy o tym, że Was zatrudnia. W poszukiwaniu ofert pracy najlepiej udać się do uczelnianego biura karier.

 

Przydatne linki:

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook