Studia w Słowenii (Fot.Achim1999,wikipedia.org)

Studia w Słowenii

Rozwój tego kraju widać na każdym kroku – nie tylko na ulicach, ale również na uczelniach. Zastanawiacie się nad studiowaniem za granicą? Być może zaciekawi Was oferta edukacyjna Słowenii.

 

Edukacja

Naukę można rozpocząć na jednym z czterech uniwersytetów: Ljubljana, Maribor, Primorska, Nowa Gorica. Istnieją także uczelnie prywatne i publiczne szkoły wyższe m.in. zawodowe i artystyczne.

Studia podzielone są na trzy etapy:

  • licencjackie o profilu zawodowym lub akademickim. Ich absolwenci otrzymują tytuł diplomirani z określeniem dziedziny (dyplom UN) lub diplomirani (dyplom VS).
  • magisterskie – uzyskuje się tytuł magistra (po studiach technicznych – magister inženir, nauczycielskich – magister profesor, artystycznych – magister akademski).
  • doktoranckie (III stopień) – uzyskuje się tytuł doktor znanosti.

Absolwenci medycyny, stomatologii, farmacji i weterynarii zdobywają tytuły odpowiednio: doktor medicine, doktor dentalne medicine, magister farmacije, doktor veterinarske medicine).

University of Ljubljana (Fot.Žiga,wikipedia.org)

 

Rekrutacja

Aby ubiegać się na studia należy posiadać świadectwo maturalne. Dodatkowo trzeba przedstawić:

  • świadectwo zdrowia,
  • dowód uiszczenia stosownej opłaty,
  • potwierdzenie znajomości języka słoweńskiego.

Ogłoszenia o naborze na studia licencjackie pojawiają się w lutym. Dokumenty przyjmowane są od marca do czerwca. Ostateczną listę przyjętych studentów ogłasza się w lipcu, sierpniu lub wrześniu.

Na uczelniach artystycznych można spodziewać się testów umiejętności, a w szkołach sportowych ? sprawdzianów sprawności psychofizycznej. Testy i sprawdziany odbywają się w maju lub czerwcu.

 

Znajomość języka

Obcokrajowcy muszą wykazać się znajomością języka słoweńskiego. Jeśli jeszcze go nie znają powinni skontaktować się ze Szkołą języka słoweńskiego działającą przy Centrum języka słoweńskiego. Egzamin na poziomie intermediate trzeba zdać najpóźniej na początku drugiego roku studiów. Oferta kierunków w języku angielskim powiększa się z roku na rok, ale wciąż jest dość skromna ? obejmuje głównie kierunki na studiach III stopnia.

 

Pozwolenie na pobyt

Jeśli zamierzacie przebywać na terenie Słowenii dłużej niż 3 miesiące, musicie postarać się o potwierdzenie prawa pobytu. Formalności należy załatwić w lokalnym urzędzie nie później niż w 90 dni po przybyciu. Prawo pobytu (registration of residence) przyznawane jest zwykle na cały okres studiów lub na rok ? wtedy należy je w odpowiednim momencie przedłużyć.

 

Koszty

Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne. Inaczej jest w przypadku studiów zaocznych, doktoranckich i na uczelniach prywatnych – za te trzeba już płacić.

Oczywiście najtaniej jest zamieszkać w akademiku, ale miejsc w nich brakuje. By zwiększyć swoje szanse trzeba dość wcześnie rozpocząć starania ? najlepiej już na początku roku kalendarzowego, w którym chcemy zacząć studia. Drugim rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania. Pokój dla studenta kosztuje ok. 190 euro miesięcznie (plus liczniki). Za kawalerkę przyjdzie Wam zapłacić ok. 300 euro.

 

Życie studenckie

W tym podalpejskim kraju możecie poczuć się jak w zachodniej Europie. Słowenia błyskawicznie nadrabia zaległości, zarabiając m.in. na turystyce oraz przyciągając zagraniczne inwestycje. Nie da się jednak ukryć faktu, że miejscowe uczelnie nie są tak znane i prestiżowe jak np. brytyjskie czy francuskie.

 

 

Stypendia

W Słowenii dostępne są zarówno stypendia socjalne, jak i naukowe. Wysokość tych pierwszych sięga 2160 euro rocznie, tych drugich ? blisko 3000 euro.

 

Praca dla studenta

Zajrzyjcie do e-Študentski servis ? specjalnej agencji, działającej na podstawie zgody miejscowego ministerstwa pracy, rodziny i spraw społecznych, która pomaga studentom spoza Słowenii w poszukiwaniu pracy.

 

Linki

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook