Studia na Węgrzech (fot.freedigitalphotos.net)Studia na Węgrzech (fot.freedigitalphotos.net)

Studia na Węgrzech

Węgierskie uczelnie coraz bardziej przyciągają młodych, choć na Węgrzech są podobne problemy do polskich ? spore bezrobocie, wymagania rynku, którym muszą sprostać uniwersytety. Jeśli jednak nie przeraża cię język i egzaminy wstępne na większość szkół wyższych, może studia w tym państwie są właśnie dla ciebie?

 

SYSTEM EDUKACJI

Na Węgrzech jest kilkadziesiąt państwowych i prywatnych uczelni i szkół wyższych różnego rodzaju. Najwięcej zagranicznych studentów studiuje na Central European University w Budapeszcie. Stopnie naukowe to kolejno:

  1. Licencjat ? studia I stopnia trwają 3 albo 4 lata i należy zdobyć od 180 do 240 punktów ECTS. W tym minimum semestr zajęć praktycznych
  2. Magister ? roczne lub dwuletnie, 60-120 punktów ECTS (jeżeli wybierzesz studia nauczycielskie, należy zaliczyć 5 semestrów i zdobyć 150 ECTS)
  3. Doktorat ? studia III stopnia, co najmniej 3 letnie.

W dziedzinach medycznych, prawie, architekturze i niektórych artystycznych można wybrać studia jednolite magisterskie, trwające 5-6 lat.

 

Uniwersytet w Debreczynie (fot.Andreas Poeschek, wikipedia.org)

 

REKRUTACJA

Podstawowym wymogiem jest zdana matura, jednak większość uczelni na Węgrzech ma również egzaminy wstępne. Aplikować można internetowo. Językiem wykładowym jest głównie węgierski i na takie kierunki rekrutacja jest zwykle dwa razy w roku: do 15 lutego ?semestr jesienny i do 15 września ? semestr wiosenny. Kierunki z innymi językami wykładowymi mają różne terminy, najczęściej jednak zamykają rekrutację do 30 czerwca.

 

ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA

Na kierunki z wykładowym angielskim lub niemieckim niezbędny jest certyfikat. W przypadku angielskiego najpowszechniejsze są certyfikaty IELTS i TOEFL. Studia w języku węgierskim wymagają zdania kursu Balassi Institute.

 

POBYT

Budapeszt nocą (fot.freedigitalphotos.net)Pobyt na Węgrzech dłuższy niż 90 dni wymaga pozwolenia. Aby takowe uzyskać potrzebujesz zaświadczenia o przyjęciu na studia, potwierdzenia miejsca pobytu (w postaci umowy wynajmu mieszkania lub zaświadczenia z akademika), dowodu opłacania czesnego (jeśli obowiązuje), ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) i dowodu na posiadanie odpowiednich środków do życia (np. wyciąg z konta).

 

KOSZTY

Czesnego zwykle nie ma ? w większości przypadków edukację funduje państwo. Może się jednak zdarzyć konieczność opłaty za studia: I stopnia od 580 do 9700 euro rocznie, II stopnia od 640 do 10800 euro rocznie. Wyżywienie i zakwaterowanie cenowo podobne jest do polskich warunków. Na spokojny pobyt na Węgrzech miesięcznie potrzebować będziesz około 100 000 forintów. Najdrożej jest w Budapeszcie. Zakwaterowania najlepiej szukać w akademikach, jednak ilość miejsc jest tam ograniczona. W przypadku szukania mieszkania, jeśli nie znasz węgierskiego, najlepiej prosić o pomoc miejscowych studentów, czy organizacje studenckie i uczelnie. Próba załatwienia formalności z właścicielem po angielsku może doprowadzić do nieporozumień.

 

ŻYCIE STUDENCKIE

Atmosfera jest przyjemna, a miejscowi są bardzo przyjaźni i otwarci na zagranicznych gości. Zwłaszcza Polaków darzą sympatią. Bez problemu się tam odnajdziesz i otrzymasz potrzebną pomoc. Jeśli nie miałeś wcześniej kontaktu z językiem węgierskim, będziesz musiał się do niego przyzwyczaić ? jest bardzo specyficzny i niepodobny do żadnego innego ? ale i to nie będzie trwało długo.

 

 

STYPENDIA

O stypendia mogą się ubiegać tylko studenci uczelni państwowych:

  • naukowe minimum 5950 forintów miesięcznie
  • socjalne minimum 11 900 forintów miesięcznie

Studenci uczelni prywatnych mogą otrzymać kredyt studencki do 40 000 forintów miesięcznie, przez 10 miesięcy w roku.

 

PRACA

Ofert pracy nie ma zbyt dużo, kryzys gospodarczy doprowadził do zwiększenia bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych. Na pewno będziesz potrzebować znajomości języka i sporego szczęścia. Informacji szukaj w biurach karier na uczelniach.

 

PRZYDATNE LINKI

 

A.Szczykutowicz

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook