zawód scenograf (fot.pixabay.com)zawód scenograf (fot.pixabay.com)

Zawód: Scenograf

Myślałeś kiedyś o tym, jak tworzy się cała oprawa artystyczna i tło do spektakli w teatrze, filmów, programów w telewizji? Choć rzadko kiedy zwracamy na nich uwagę, to właśnie oni, ściśle współpracując z reżyserem, współtworzą dzieło, które oglądamy. Czy scenograf to zawód dla ciebie?

 

Zawód scenograf

Scenograf jest jedną z najważniejszych osób tworzących dzieło: spektakl, film,  przedstawienie. Jest odpowiedzialny za dekoracje, tło, a nawet oświetlenie, rekwizyty czy kostiumy. On właśnie tworzy całą oprawę, wyrażając klimat i to, co chce przekazać reżyser. Może nas przenieść do XII wiecznej wioski, na pole bitwy II wojny światowej, czy do eleganckiego biurowca międzynarodowej firmy ? gdzie tylko tematyka dzieła tego wymaga.

 

Wykształcenie scenografa

Scenograf musi mieć zmysł artystyczny, zdolność twórczego myślenia i wyrażania swoich emocji. Musi też wykazywać się wrażliwością i oczywiście dużą scenografia do spektaklu teatralnego (fot.pixabay.com)wyobraźnią. W pewnym sensie scenograf tworzy dzieło artystyczne.

Wykształcenie na pewno musi obejmować wiedzę z historii sztuki, malarstwa, architektury, zaś w dzisiejszych czasach coraz częściej swoją pracę musi opierać na technikach komputerowych, toteż umiejętności informatyczne są coraz bardziej potrzebne.

Typowym kierunkiem przygotowującym do tego zawodu jest oczywiście scenografia na Akademiach Sztuk Pięknych. Jego dokładniejszy opis można znaleźć  tutaj. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Scenografem można również zostać po innych kierunkach artystycznych jak np. malarstwo, rzeźba czy nawet architektura. Rodzaj studiów jest kategorią drugorzędną, bardziej liczy się tu wiedza i wcześniej wymienione umiejętności.

 

Rynek pracy

Scenograf może znaleźć pracę w teatrze, telewizji, branży filmowej. Najczęściej pracuje nad konkretnymi zleceniami, rzadziej ma stałą posadę np. w teatrze. Może również pracować przy sesjach zdjęciowych, koncertach, czy reklamach. Coraz częściej praca scenografa wiąże się właśnie z grafiką komputerową, więc aby nie stracić na rzecz np. grafików, scenograf powinien również sprawnie obracać się w branży informatycznej.

 

Ile zarabia scenograf?

scena - miejsce pracy scenografa (fot.pixabay.com)Trudno określić  ramy zarobków scenografa zwłaszcza, że czasami nie jest on zatrudniony na stałe w jednym miejscu, a pracuje nad konkretnymi zleceniami.  Według portalu moja-pensja.pl w Polsce rynkowe zarobki scenografa wahają się najczęściej między 2900 a 6100 zł. Wysokość płacy zależy od typu i powszechności przedsięwzięcia, a także doświadczenia scenografa. Jednak za pojedyncze zlecenia wynagrodzenie może sięgnąć nawet 20 tysięcy.

 

Dodatkowe informacje o zawodzie

Scenograf musi mieć również pewne cechy charakteru jak:

  • odporność na stres
  • umiejętność współpracy z ludźmi (zwłaszcza, że w dużej mierze współpracuje on z reżyserem)
  • otwartość i twórcze myślenie
  • umiejętność pracy pod presją
  • musi być też świadomy, że ciąży na niego ogromna odpowiedzialność ? bez niego dane przedsięwzięcie  nie ma szans się odbyć

 

Opinie o zawodzie

„Scenografia to zawód dla ludzi z pasją. Potrzebny jest zmysł artystyczny, wyobraźnia, nieszablonowe myślenie. Oczywiście, że niełatwo jest się wybić w tej branży, dlatego tak ważne jest tutaj to, żeby kochać swoją pracę. Inaczej człowiek się będzie męczył, a nie spełniał zawodowo.” – tak opisuje ten zawód Małgorzata, studentka scenografii.

 

Źródła: praca.pl, moja-pensja.pl
A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook