Studia w Kanadzie (fot.wikipedia.org)Studia w Kanadzie (fot.wikipedia.org)

Studia w Kanadzie

Duża ilość uczelni i studenci z całego świata dają możliwość obcowania z kulturami niemal każdego zakątka ziemi.  Większa otwartość na zagranicznych studentów, nowe możliwości i prężnie rozwijające się państwo coraz liczniej przyciąga do siebie młodych ludzi.

SYSTEM EDUKACJI

W Kanadzie jest łącznie ponad 200 szkół wyższych, w przeważającej części państwowych. Działa tam trzystopniowy system brytyjski, co za tym idzie, po każdym semestrze czy roku dostajesz dyplom niższego stopnia (pewien dowód zdobytych kwalifikacji). Po trzecim roku zdobywasz dyplom licencjacki. Masz możliwość przerwania studiów po dowolnym semestrze i kontynuowania ich w przyszłości.

Ponadto działa też system boloński, czyli kolejno studia licencjackie (trzy lata), dalej magisterskie (dwa lata) i doktoranckie (cztery lata).

REKRUTACJA

Terminy rekrutacji są bardzo zróżnicowane. Każdy uniwersytet wyznacza własne terminy aplikowania, więc szczegółowych informacji należy szukać na konkretnych uczelniach.

Aby studiować w Kanadzie dłużej niż 6 miesięcy, należy uzyskać zezwolenie na naukę. Co ważne, nie można GO zdobyć będąc już w Kanadzie, trzeba to zrobić przed wyjazdem. Prowincja Quebek wymaga jeszcze dodatkowego zezwolenia na pobyt związany z nauką.

Uniwersytet w Kanadzie (fot.IronChris, wikipedia.org)

POBYT

Niezbędne jest dokonanie szeregu formalności i złożenia stosownych dokumentów. Będziesz potrzebować wizy, paszportu, dowodu na posiadanie wystarczających środków do życia, dowodu dostania się na studia i oczywiście zezwolenia na naukę.

Należy również złożyć opłaty za rozpatrywanie wniosków w dolarach kanadyjskich (nie mylić z dolarami USA). Ceny są zmienne, warto śledzić szczegóły na bieżąco.

ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA

Większość uniwersytetów wymaga przedstawienia wyników jednego z poniższych testów:

  • TOEFL ? Test Of English as a Foereign Language
  • IELTS ? International English Language Testing System
  • TOEIC ? Test Of English for International Communication
  • CAEL ? Canadian Academic English Language

Tam, gdzie językiem wykładowym jest francuski, znajomość języka sprawdzana jest u każdego studenta indywidualnie.

Ottawa nocą (fot.wikipedia.org)

KOSZTY

Poza opłatami związanymi z formalnościami i pobytem w Kanadzie, większość uniwersytetów wymaga opłaty aplikacyjnej i dalszego płacenia czesnego. Życie w Kanadzie może sporo kosztować zerkając na polskie ceny, jednak opłaty za studia w porównaniu do takich państw, jak Anglia, Nowa Zelandia, Australia czy USA są znacznie niższe. Wysokość czesnego zależy od uczelni, dlatego też gdy wybierzesz sobie potencjalną szkołę, sprawdź jak wysokie opłaty ustaliła.

Studiując w Kanadzie masz możliwość ubiegania się o zakwaterowanie w domach uczelnianych na kampusach. Możesz również poszukać stancji na mieście, ale wynajem mieszkania może być droższy z powodu umeblowania, opłat za elektryczność czy innych dodatkowych kosztów.

Średnia cena wynajmu mieszkania wynosi na osobę około CAD$ 300-400,  zaś średnie koszty wyżywienia przy samodzielnym gotowaniu wynoszą około CAD$ 200-300 miesięcznie.

ŻYCIE STUDENCKIE

Atmosfera na kampusach jest bardzo przyjazna, poza tym wielokulturowość społeczeństwa czyni go bardzo otwartym na zagranicznych gości.  Życie nie sprowadza się tam tylko do nauki, która oczywiście daje bardzo duże możliwości rozwoju. Kanada to bardzo piękny kraj i studiując tam, można z tego skorzystać.

 

 

STYPENDIA

Kanadyjskie uczelnie oferują dużo różnego rodzaju stypendiów i wsparć finansowych (również na prowadzenie własnych badań) dla zagranicznych studentów. Jeśli przyłożysz się do nauki, możesz dostać stypendia za osiągnięcia edukacyjne. Pomocy w ubieganiu się o stypendia można również szukać  poprzez kanadyjskie biznesowe stowarzyszenia. O sprawach finansowych trzeba pomyśleć zanim wyjedzie się do Kanady, na miejscu najlepiej już działać.

PRACA

W Kanadzie istnieje dużo programów pomagających studentom zagranicznym w znalezieniu pracy. Może ci w tym również pomóc uczelnia, na której się uczysz.

PRZYDATNE LINKI

 

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook