studia w Argentynie (fot.commons.wikimedia.org)studia w Argentynie (fot.commons.wikimedia.org)

Studia w Argentynie

Argentyna to niezwykła mieszanka kultur krajów europejskich i ameryki łacińskiej, zaś szkolnictwo wyższe, w porównaniu do innych krajów, stoi na wysokim poziomie. Co roku ponad 25 tysięcy osób z różnych krajów postanawia podjąć naukę w szkole wyższej w Argentynie.

 

Edukacja

Obecnie działa ponad 100 szkół wyższych ? w tym 38 to publiczne uniwersytety, 42 prywatne uczelnie, 6 krajowych uczelni i 14 prywatnych szkół wyższych innego typu. Do najbardziej prestiżowych uczelni w Argentynie należą między innymi: Uniwersytet w Buenos Aires, Uniwersytet Belgrano i Universidad Torcuato Di Tella.

Edukacja w Argentynie różni się znacznie od tego, co możemy spotkać w Polsce. Licencjat trwa 4-6 lat, a w semestrze studenci mają zaledwie dwa lub trzy przedmioty do zaliczenia. Studia II stopnia ? magisterskie ? obejmują rok bądź dwa lata. Zajęcia zwykle odbywają się popołudniu i trwają do późnego wieczora.

Większość wykładów prowadzonych jest w języku hiszpańskim, tak więc jego znajomość na wysokim poziomie jest niezbędna podczas studiowania.

Nawet rok akademicki zupełnie różni się od tego, co studenci poznali na wcześniejszych etapach edukacji w Polsce ? pierwszy semestr zaczyna się w marcu, a ostatni kończy się w grudniu.

Studia w Argentynie(fot.wikipedia.org)

 

Koszty studiów

Niektóre szkoły publiczne są darmowe, większość jednak wymaga opłat, ale nie należą one do wysokich. W porównaniu z zagranicznymi uniwersytetami koszty są bardzo niskie. Inaczej jest w przypadku uczelni prywatnych, tam opłaty mogą wynieść około 5-15 tysięcy dolarów amerykańskich na rok.

Wiza

Aby studiować w Argentynie należy posiadać wizę. Studenci mogą przyjechać z ważnym jeszcze przez co najmniej pół roku paszportem do kraju jako turyści, a następnie ubiegać się w ambasadzie o dokument, umożliwiający stały pobyt w Argentynie. O szczegółowe informacje i wymagania można zapytać w konsulacie Argentyny w Polsce. Studenci, którzy zamierzają studiować dłużej niż sześć miesięcy muszą uzyskać zaświadczenie o niekaralności w swoim kraju. Dokument ten musi zostać przetłumaczony na język hiszpański przez tłumacza przysięgłego.

Życie studenckie

Wiele uniwersytetów pragnąc ułatwić integrację studentom tworzy programy, dzięki którym osoby z zagranicy mogą uczestniczyć we wszystkich organizacjach i klubach studenckich. Program oferuje również udział w różnych wycieczkach i imprezach kulturalnych. Ma on pokazać różnorodność Argentyny, i tak co semestr oferowane są inne działalności kulturalne, np: nauka tanga, gra w piłkę czy w polo, udział w kole filmowym i teatralnym itd.

 

 

Praca i koszty utrzymania

Wiza umożliwia studentom podjęcie legalnej pracy. Jak w każdym kraju młodzi zaczynają pracować w restauracjach jako kelnerzy, w klubach jako barmani, na recepcji, jako sprzedawcy w sklepach bądź opiekują się dziećmi. Zdarza się, że uczelnie nie posiadają akademików i studenci muszą sami znaleźć sobie mieszkanie. Koszty wynajmu są podobne jak w Polsce, przykładowo 600 pesos za miesiąc (w przeliczeniu na polską walutę to około 600zł). Większość młodych ludzi decyduje się pracować podczas trwania nauki, toteż zajęcia na uczelni odbywają się zwykle popołudniami i czasami trwają aż do późnego wieczora.

Stypendia

Jeśli osoba zainteresowana dofinansowaniem nie przebywa na wymianie studenckiej może mieć problem z uzyskaniem stypendium. Najlepiej zapytać o to w dziekanacie bądź ubiegać się o międzynarodowe stypendia.

Przydatne linki

Ranking uniwersytetów

Strona argentyńskiego rządu

Informacje o studiowaniu w Argentynie

Karolina Macha

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook