studia w Meksyku (fot.commons.wikimedia.org)studia w Meksyku (fot.commons.wikimedia.org)

Studia w Meksyku

Meksyk to piękny kraj o niezwykle ciekawej kulturze, która powstała na skutek zetknięcia się i wymieszania elementów kultur indiańskich i europejskich. Mieszkańcy Meksyku są bardzo mili i pomocni, a edukacja stoi na bardzo wysokim poziomie. Zalety studiowania w tym kraju co roku przyciągają wielu ludzi z zagranicy, wśród których znajdują się również Polacy.

 

Edukacja

Poziom nauczania w tym środkowoamerykańskim kraju jest bardzo wysoki. Do najbardziej renomowanych uniwersytetów w Meksyku należą Universida National Autonoma de Mexico, Tecnologico de Monterrey, Universidad de las Americas czy Universidad Iberoamerica. Co roku liczba chętnych na tych uczelniach znacznie przekracza ilość miejsc – czasami o 70 miejsc walczy ponad 8 tysięcy osób.

Studia w Meksyku(fot.wikipedia.org)Studia pierwszego stopnia w Meksyku trwają zazwyczaj 4 lata i kończą się uzyskaniem licencjatu. Studia drugiego stopnia ? magisterskie – trwają 2 lata, a studia doktoranckie ? 3 lata. Zajęcia zwykle prowadzone są po hiszpańskiu, tak więc znajomość tego języka jest niezbędna.

Z racji położenia geograficznego, organizacja roku akademickiego znacznie różni się od tego jak wygląda ona w Polsce czy Niemczech. Semestr wiosenny trwa pięć miesięcy i rozpoczyna się w styczniu a kończy się w maju. Sesja letnia obejmuje tylko czerwiec i lipiec, zaś semestr jesienny trwa od sierpnia do końca grudnia.

 

Rekrutacja

Aby dostać się na studia w Meksyku należy zarejestrować się na stronie interesującej nas uczelni, a następnie wypełnić odpowiedni formularz i dołączyć do niego kilka dokumentów:

  • dyplom z wynikami z egzaminów maturalnych,
  • rekomendujący list od jednego z nauczycieli,
  • cyfrową kopię ważnego paszportu.

Następnie należy wpłacić opłatę rekrutacyjną (w zależności od uczelni, może wynosić na przykład 100 dolarów amerykańskich ? około 450 złotych) oraz zakupić ubezpieczenie zdrowotne, które jest wymagane od każdego studenta w Meksyku.

Ważne: niektóre uczelnie wymagają, aby miesiąc przed przyjazdem do Meksyku wysłać cyfrową kopię ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Życie studenckie

Uczelnie i miasta oferują uczestnictwo w wielu kulturalnych wydarzeniach, wycieczkach oraz przystąpienie do różnorakich klubów czy organizacji społecznych.

Stypendium

Co roku meksykański rząd przyznaje polskim studentom 7 stypendiów. Oferta stypendialna jest dostępna tutaj. Wnioski o przyznanie należy składać w Biurze Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, ul. Ogrodowa 28/30, 00-896 Warszawa, tel. 22 826 74 34, www.buwiwm.edu.pl. Studenci mogą się także ubiegać o dofinansowania oferowane przez konkretne uczelnie w Meksyku. O możliwosć uzyskania takiego stypendium należy pytać w dziekanacie.

 

Wiza

Aby ubiegać się o wizę studencką należy udać się do Instituto Nacional de Inmigración w Meksyku. Student musi mieć ze sobą ważny paszport, formularz migracyjny (który trzeba wypełnić w samolocie i później okazać do podbicia służbom lotniska), wykaz stanu konta bądź źródła dochodów, list z uczelni (informujący o przyjęciu na studia) oraz podanie o wizę w języku hiszpańskim, które można ściągnąć tutaj. W formularzu należy podać dane osobowe, rodzaj studiów, nazwę uczelni oraz przewidywany czas pobytu. W samym INM student otrzyma druczek do wpłaty 550 peso (które należy uregulować w banku). Na wizę należy czekać co najmniej miesiąc.

 

Opłaty

Większość szkół wyższych w Meksyku pobiera opłaty za naukę. Tylko niewielka część publicznych uczelni jest bezpłatna. Wszystko bowiem zależy od tego ile otrzymają dotacji z budżetu państwa. Przykładowo za semestr studiów na publicznej uczelni można zapłacić ponad 3 tysiące peso (około 750 złoty) w pierwszym roku nauki. W kolejnych latach czesne ulegają zmniejszeniu, zwykle o kilkaset peso. Za rok nauki na prywatnej uczelni można zapłacić nawet 8 tysięcy dolarów amerykańskich. Warto wiedzieć, że studenci z najlepszą średnią są zwolnieni z płacenia czesnego.

 

Przydatne linki

 

Karolina Macha

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook