Zawód Kaskader (Fot.freedigitalphots.net)

Zawód: Kaskader

Lubicie poczuć adrenalinę, a do tego jesteście wysportowani i odważni? Ten zawód na pewno Wam się spodoba – tym bardziej, że wiąże się z występowaniem na dużym i małym ekranie.

 

Zawód Kaskader

Kaskader to osoba, która dubluje aktora w niebezpiecznych scenach podczas kręcenia filmu, spektaklu czy reklamy. Jego udział jest potrzebny w momencie, gdy sprawność fizyczna aktora nie pozwala mu na wykonanie danego zadania lub sytuacja jest zbyt niebezpieczna i może narażać życie znanej osoby. Zdarza się również, iż kaskaderzy grają samych siebie w rolach drugoplanowych (np. w scenach bójek czy pościgów). Pracują również w cyrkach.

Z biegiem lat zawód ten jest coraz bardziej bezpieczniejszy. Wynika to z rozwoju techniki, która zapewnia nie tylko dodatkowe zabezpieczenia, ale także poprawia komputerowo rzeczy, aby je bardziej urealnić.

 

Wykształcenie Kaskadera

Wykształcenie wyższe nie jest konieczne, jednak chętniej zatrudniane są osoby po kierunkach na AWF-ie, gdyż istotna jest doskonała sprawność fizyczna. Ważna jest również odporność psychiczna. Cechy charakteru potrzebne do wykonywania tego zawodu to: odwaga, rozwaga, ostrożność, punktualność i systematyczność. Kaskader powinien nauczyć się także opanowywać i kontrolować strach.

W Polsce jest tylko jedna szkoła, w której można nauczyć się kaskaderstwa. To krakowska Szkoła Kaskaderów ?13?. W jej programie są m. in.: sztuki walk (judo, aikido, zapasy, karate, taekwondo) oraz szermierka.

Zawód kaskadera

Rynek Pracy

Zawód ten nie jest w Polsce tak popularny jak za oceanem. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele produkcji filmowych i telewizyjnych potrzebuje zatrudniać takie osoby. W związku z tym, że ofert pracy nie ma dużo, a reżyserzy i producenci korzystają często z usług sprawdzonych grup, warto szukać pracy w tych miejscach.

 

Ile zarabia Kaskader?

Według careego.pl wynagrodzenie kaskadera jest zależne od jego udziału w różnych projektach. Grając na planach filmowych, jego stawka dzienna wynosi do 1 000 zł. Więcej może zarobić biorąc udział w show, czy występach ze specjalnie dla niego zgromadzoną widownią.

 

Dodatkowe informacje

Warunki pracy są ciężkie. Liczba grożących chorób i urazów jest bardzo długa, a do najpopularniejszych należą złamania, zwichnięcia, stłuczenia itp.

Kaskader musi także charakteryzować się doskonałym stanem zdrowia. Minimum raz w roku przechodzi kompleksowe badania lekarskie, potwierdzające zdolność do wykonywania tego zawodu. Ponadto takie badania musi przejść po każdym wypadku w pracy.

Kaskaderem nie może zostać osoba niepełnosprawna.

 

Opinie o zawodzie

Marcin L. jest kasaderem od 5 lat.

„Jest to zawód wysokiego ryzyka, dlatego też trzeba być naprawdę ostrożnym podczas kręcenia filmu czy reklamy. Brak uwagi może być efektem kontuzji, a nawet kalectwa do końca życia. Nie pracuję na stałe jako kaskader, a jedynie traktuję to jako dobrą zabawę i pracę dorywczą.”

 

J.Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook