Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Co pomaga, a co przeszkadza w nauce? ? kilka praktycznych wskazówek.

Masz dużo materiału do opanowania przed maturą, a mało czasu? Zastanawiasz się, co zrobić, aby zdążyć ze wszystkimi powtórkami do maja? Twój harmonogram na najbliższe trzy miesiące jest wypełniony przygotowaniami do egzaminu od świtu do nocy? Oto kilka praktycznych wskazówek, na temat tego co robić, a czego absolutnie unikać, aby Twoja nauka była bardziej efektywna.

Nie przesadzaj z kawą i napojami energetyzującymi!

Kawa jest dobra, ale w rozsądnych ilościach. Jedna filiżanka kawy czy dwie mogą rozbudzić Twój organizm i pomóc aktywnie przetrwać dzień. Jeśli będziesz pił jej za dużo, przyniesie to odwrotny efekt. Staniesz się rozdrażniony i osłabiony fizycznie, Twoja koncentracja będzie osłabiona. Kawa wypłukuje magnez z organizmu, pojawiają się bolesne skurcze mięśni w nogach, jest to niebezpieczne zwłaszcza dla sportowców. Nie nadużywaj także napojów energetyzujących, zawierają one w sobie taurynę, która jest niezdrowa dla żołądka. Picie napojów energetyzujących w zbyt dużych ilościach przynosi podobny efekt jak kawa.

Sen, odpoczynek i relaks – skończ z nocnymi maratonami nad książką

Nic tak nie pomaga w nauce, jak odpowiednia ilość snu. Jeśli będziesz wypoczęty i zrelaksowany, Twój mózg łatwiej i w większej ilości przyswoi materiał. Całonocne ?maratony? nad książką wpływają niekorzystnie na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Po kilku dniach takiej intensywnej nauki, chodzisz przemęczony, słaniasz się na nogach, nie jesteś w stanie się na niczym skupić i ciągle myślisz o śnie. Funkcjonując tak przez kilka miesięcy, w maju zasiądziesz przed arkuszem maturalnym kompletnie wyczerpany i nie przypomnisz sobie nawet tego, co zdążyłeś się nauczyć. Pamiętaj, że zmęczenie i brak snu osłabiają koncentrację, a ta umiejętność jest szczególnie przydatna na maturze.

Więcej tlenu dla mózgu! ? aktywny odpoczynek

Podczas wysiłku fizycznego Twój mózg odpoczywa i dotlenia się, a Ty nabierasz energii do dalszej pracy. Jeśli masz do opanowania sporą ilość materiału, zrób sobie kilkunastominutową przerwę w trakcie nauki i wyjdź na świeże powietrze. Uprawianie sportów lepiej wpłynie na Twoją zdolność przyswajania wiedzy niż bezczynne wylegiwanie się przed telewizorem. Podczas wysiłku fizycznego pracują mięśnie, a odpoczywa mózg, dlatego bieganie, pływanie czy chociażby spacer są dobrymi sposobami na regeneracje sił psychicznych.

Pozwól sobie na odrobinę przyjemności dla ciała

Zwłaszcza jeśli musisz posiedzieć nad przedmiotem, którego nie lubisz. Coś słodkiego, na przykład czekolada, zdecydowanie poprawi Ci humor i uprzyjemni czas nad nielubianą matematyką czy fizyką. Drobne przekupstwo, ale w słusznej sprawie. Pamiętaj tylko o zachowaniu umiaru, abyś po maturze nie musiał walczyć ze zbędnymi kilogramami. Na czas przygotowań do matury możesz przyjąć postawę Konrada Wallenroda, czyli cel uświęca środki. W tej sytuacji makiawelizm będzie uzasadniony!

Znajdź właściwe miejsce i czas na naukę

Do nauki potrzebujesz spokoju i wygodnego miejsca, dlatego zorganizuj sobie swoją małą ?pustelnię?, w której nikt nie będzie Ci przeszkadzał i nic nie będzie Cię rozpraszać. Jeżeli lubisz się uczyć w otoczeniu książek, możesz udać się do najbliższej biblioteki. Jedni wolą naukę w samotności, inni powtórki w grupie. Ważne, aby czas przeznaczony na naukę wykorzystać rzeczywiście na powtarzanie materiału, a inne rzeczy zostawić na potem.

Rozsądne powtórki

Nie da się powtórzyć albo nadrobić całego materiału z trzech lat szkoły średniej w ciągu trzech miesięcy, dlatego jeśli pozostało Ci niewiele czasu, ogranicz się do rzeczy najistotniejszych. Skąd masz wiedzieć, które informacje są bardziej ważne, a które mniej? Warto posłuchać wskazówek nauczycieli, za ich radami przemawia doświadczenie w przygotowywaniu do egzaminów dojrzałości oraz lata praktyki w nauczaniu maturzystów. Zwróć uwagę także na wymagania egzaminacyjne zamieszczone w Informatorach maturalnych z poszczególnych przedmiotów oraz przejrzyj arkusze maturalne z ubiegłych lat.

Plan operacyjny MATURA

Aby zdążyć ze wszystkim na czas, musisz stworzyć swój własny plan działania. Tylko dobra organizacja pracy, pozwoli Ci na efektywną naukę. Nie zapomnij o uwzględnieniu w tym planie również odpoczynku, snu, jedzenia i chodzenia do szkoły. Bez względu na to, jak bardzo pochłaniają Cię przygotowania do matury, nie możesz pozwolić sobie na zaniedbywanie siebie i opuszczanie się w dotychczasowych obowiązkach szkolnych.

Aby wiedza weszła sama do głowy?

? połóż na noc książkę pod poduszkę, z której chcesz opanować materiał. Jest to oczywiście jeden z przesądów, ale niektórym to pomaga. Jak mówi polskie przysłowie ?Strzeżonego Pan Bóg strzeże?, dlatego czasem warto ulec przesądom. Zwłaszcza jeśli poprawi Ci to humor albo pomoże uwierzyć w siebie i swoje możliwości intelektualne. Tylko nie przesadzaj z ilością książek, żebyś nie czuł się przez całą noc jak księżniczka na ziarenku grochu.

Uruchom pozytywne myślenie! Unikaj stresu.

Powtarzając ciągle, że i tak nie zdasz matury, na pewno sobie nie pomożesz. Bardzo wiele zależy od pozytywnego nastawienia, więc nie pozwól, aby Twój umysł opanowały czarne myśli. Unikaj ludzi, którzy lubią cały czas narzekać i widzą wszystko w czarnych kolorach, ponieważ ich nastrój może się udzielić także Tobie, a przebywaj w otoczeniu tych radosnych i pozytywnie nastawionych do życia. Postaraj się także panować nad swoimi emocjami, stres wpływa niekorzystnie zarówno na Twoje ciało, jak i psychikę. Pod wpływem stresu niczego się nie nauczysz i nie będziesz w stanie rozsądnie myśleć na maturze.

Powodzenia!

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook