Flaga Brazylii

Studia w Brazylii

Największe państwo Ameryki Południowej kusi nie tylko słynnym na cały świat karnawałem i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Coraz częściej młodzi ludzie decydują się wyjechać tam na studia, zaś polskie uczelnie nawiązują współpracę z brazylijskimi.

 

System edukacji

Brazylia foto.freedigitalphoto.net

Studia w Brazylii foto.freedigitalphoto.net

Istnieje możliwość podjęcia nauki na jednej z ponad 200 uczelni prywatnych i publicznych. Te drugie cieszą się większym uznaniem zarówno wśród studentów, jak i pracodawców. Nie występuje tam popularny w Europie system boloński, a zdobyte stopnie nie odpowiadają naszym licencjatom i magistrom. Osiągnięte tytuły naukowe zależne są od planów zawodowych studenta.

Stopień określany jako „Absolwent „ (graduaç?o) trwa od czterech do sześciu lat i pozwala studentowi na pracę jako lekarz lub prawnik.

Licencjat (Licenciatura) trwa około czterech lat i umożliwia pracę w profesjonalnych miejscach pracy oraz podjęcie kariery w szkole. Oddzielnym stopniem jest ten odpowiadający naszemu inżynierskiemu, którego skończenie trwa najkrócej ? zaledwie dwa lata. Umożliwia on pracę w wyspecjalizowanych dziedzinach zawodowych, takich jak menedżer turystyczny lub kierownik firmy.

Studenci mają również możliwość podjęcia studiów podyplomowych umożliwiających specjalizację w wybranej dziedzinie, jednak nie wszystkie z nich są studiami doktoranckimi.

Aby ukończyć studia, Brazylijskie Ministerstwo Edukacji opiera się na ilości godzin spędzonych na nauce, które reprezentowane są przez znane w Europie punkty ECTS lub amerykańskie kredyty.

 

Rekrutacja

Maturzyści chcący podjąć studia w Brazylii muszą podejść do egzaminu międzynarodowego, na przykład USA SAT ACT lub brazylijskiego Vestibular. Następnie należy złożyć online do konsulatu Brazylii wniosek o wizę. Przed wydaniem wizy przez Ministerstwo Edukacji trzeba okazać notarialną kopię dowodu osobistego, dwa zdjęcia paszportowe, kopię biletów lotniczych, kopię świadectwa urodzenia, dowód, że uczeń posiada środki na pokrycie kosztów utrzymania podczas studiów w Brazylii oraz zaproszenie przez uczelnię.

 

Język

Brazylia (foto wikipedia.org)

Brazylia (foto wikipedia.org)

Wybierając się na studia w Brazylii należy bardzo dobrze znać język portugalski. Choć niektóre kierunki są prowadzone w języku angielskim jest on słabo znany w tym kraju. Student nie powinien mieć problemów z komunikacją w języku hiszpańskim.

 

Koszty życia

Uczelnie publiczne w Brazylii, podobnie jak w Polsce, nie pobierają opłat za studiowanie. Studenci częściej korzystają ze swoich notatek lub materiałów otrzymanych na zajęciach niż z książek. Koszty życia są tam porównywalne do polskich. Zależnie od regionu wynajęcie jednopokojowego domu w centrum miasta wynosi miesięcznie od 1000zł do nawet 2500zł. W ceny te czasem wliczone są opłaty, jednak często trzeba uwzględnić je oddzielnie ? zazwyczaj nie przekraczają 200zł miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że w pierwszym miesiącu większość właścicieli wymaga opłacenia kaucji w wysokości jednego czynszu. Miesięczny koszt jedzenia można zmieścić w granicach 200-300zł.

 

Życie studenckie

Atmosfera na studiach jest zazwyczaj luźna i przyjazna. Uniwersytety zaczęły rezerwować połowę miejsc dla studentów z biednych rodzin, dzięki czemu przestały być okupowane przez dobrze wykształconych, bogatych młodych ludzi i stały się bardziej otwarte. Osoby studiujące w Brazylii nie narzekają na brak czasu na zwiedzanie, zabawę lub pracę.

 

 

Przydatne linki

Studia w Brazylii – ogólne informacje o studiach, kraju oraz wymaganiach w dostaniu się na uczelnie.

Informacje o studiach – bieżące informacje dotyczące możliwości studiowania w Brazylii.

 

Barbara Granops

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook