Flaga Chorwacji

Studia w Chorwacji

Chorwacja wielu z nas zachęca do letnich wyjazdów, zachwyca pięknymi krajobrazami, nadmorskim klimatem i bogatą kulturą. Jej zaletą mogą być również względy edukacyjne, tym bardziej, że niektóre uczelnie posiadają na swoich kierunkach wydzielone miejsca tylko dla cudzoziemców.

 

System edukacji

Dubrovnik nocą (foto freedighitalphoto.net)

Dubrovnik nocą (foto freedighitalphoto.net)

W Chorwacji najpopularniejszymi uczelniami wyższymi są te w: Zadarze, Osijeku, Zagrzebiu, Puli, Dubrowniku, Splicie, Rijece oraz Dubrovniku. Podobnie jak w Polsce, obowiązuje tam system boloński ? trzyletnie studia licencjackie i dwuletnie magisterskie. Istnieje również możliwość podjęcia czteroletnich studiów doktoranckich.

 

Rekrutacja

By móc studiować na chorwackiej uczelni należy zdobyć pozwolenie na pobyt w celach edukacyjnych. Najlepiej uzyskać je jeszcze przed przyjazdem, za pośrednictwem konsulatu Chorwacji. Istnieje jednak możliwość zrobienia tego również na miejscu, poprzez lokalny posterunek policji.

Największą trudnością w rekrutacji może być limit przyjęć. Na szczęście większość miejsc przeznaczonych dla obcokrajowców marnuje się każdego roku, co zwiększa szanse dostania się na wymarzony kierunek. Rok akademicki zaczyna się w październiku i podzielony jest na dwa semestry, dlatego sprawami rekrutacji należy zacząć zajmować się już na początku wakacji. Uniwersytety zazwyczaj przyjmują wyniki z państwowej matury.

 

Język

Większość kierunków prowadzonych jest w języku chorwackim, dlatego co roku Uniwersytet w Zadarze organizuje cztery programy językowe. Międzynarodowy kurs języka chorwackiego trwa trzy miesiące i zaczyna się w październiku. Pozostałe trwają dwa lub trzy tygodnie, na przełomie lipca i sierpnia i są podzielone ze względu na poziom znajomości języka. Zazwyczaj nie ma problemów w porozumieniu się z pracownikami uczelni w języku angielskim.

 

Koszty życia

Studiowanie na uczelniach publicznych jest w Chorwacji bezpłatne, studenci muszą więc martwić się jedynie o swoje zakwaterowanie i wyżywienie. Miesięczny koszt wynajęcia kawalerki w pobliżu centrum miasta nie przekracza 1500zł, jednak opłaty za prąd i wodę są wyraźnie wyższe niż w Polsce. Jedzenie, w przypadku gotowania w domu, wynosi zazwyczaj koło 500zł na miesiąc.

 

Życie studenckie

Primosten (foto freedigitalphoto.net)

Primosten (foto freedigitalphoto.net)

Polacy są pozytywnie postrzegani w Chorwacji. Środowiska studenckie charakteryzują się otwartością i przyjazną atmosferą, nikt nie powinien mieć więc problemu z aklimatyzacją. Słuchacze wielu kierunków chwalą sobie różnorodność zajęć praktycznych, z którymi można spotkać się na uniwersytetach. Życie studenckie nie sprowadza się jedynie do nauki, jest wiele okazji, zarówno prowadzonych oficjalnie przez uczelnie jak i tych prywatnych, do integracji z ludźmi z całej Europy.

 

 

Przydatne linki

Egzaminy ? wszystkie niezbędne informacje dotyczące egzaminów, studiów, rekrutacji oraz kierunków w Chorwacji.
Avzo – strona agencji nauki i edukacji wyższej
MZOS ? strona Ministerstwa Nauki, Edukacji i Sportu

 

Barbara Granops

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook