Polepszanie koncentracji na maturze

Sposoby polepszenia koncentracji na maturę

 

 

Masz problemy z utrzymaniem skupienia podczas nauki do matury, czy czytania? Przedstawiamy kilka porad na temat tego, jak poprawić koncentrację.

 

Czym jest koncentracja?

Koncentracja to nic innego, jak skupienie swojej uwagi na konkretnym przedmiocie, zadaniu, wydarzeniu, czy sytuacji. Jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym efektywną naukę do matury. Jak możecie się domyślić, im większa koncentracja, tym większe efekty waszej pracy. Koncentracja może nastąpić zarówno pod wpływem świadomego działania człowieka, kiedy chce rozwiązać jakiś problem i świadomie kieruje swoją uwagę na określone zadanie, czy przedmiot, jak również samoistnie, bez wyraźnej woli człowieka.

 

4 elementy, które pozwolą pomóc w koncentracji

1. Koncentracja a fizjologia ciała

Istnieje kilka czynników, które wypływają na polepszenie waszej koncentracji. Pierwszy z nich to prawidłowe odżywianie. Należy dostarczać organizmowi wszystkich, niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin. Istnieją naturalne suplementy, które pozwolą uzupełnić Wam niedobory w organizmie.

Równie istotna jest woda. Powinniście pamiętać, że odpowiednie nawodnienie organizmu zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jeżeli nie będziecie przyjmować odpowiedniej ilości płynów, możecie doprowadzić organizm do odwodnienia, a tym samym zaczniecie odczuwać ból głowy, zmęczenie, dekoncentrację i irytację. Przyjmuję się, że w ciągu dnia należy wypić około 8 szklanek wody.

Kolejną ważną rzeczą jest sen, który jest niezbędny do regeneracji ciała i umysłu. Powinniście starać się regularnie chodzić spać o określonej porze i regularnie wstawać. Warto również skorzystać z drzemki w ciągu dnia, która także pozwala regenerować siły.
Powinniście również zadbać o kondycję. Codzienny spacer, trochę ćwiczeń zapewnią dobrą kondycję, odporność na stres i choroby, a przede wszystkim polepszą waszą koncentrację.

 

2. Koncentracja a nastawienie umysłu

Po pierwsze każdy z Was musi przyjąć odpowiednią postawę. Należy uwierzyć w swoje siły, nabrać pewności siebie, oraz być przekonanym o swoim sukcesie. Usuńcie wszystkie przyczyny zmartwień, spróbujcie nauczyć się samokontroli emocjonalnej. Zanim zasiądziecie do nauki dokończcie wszystkie niezałatwione wcześniej sprawy, żeby nie zaprzątać sobie nimi głowy podczas skupienia.

Skorzystajcie z autosugestii. Powtarzajcie sobie, że jesteście zdolni, że osiągniecie sukces i bez problemu zrozumiecie to co zdaje się być  trudne. To naprawdę działa!

 

3. Koncentracja a środowisko

Pozbądźcie się ze swojego otoczenia rzeczy, przedmiotów, które mogą odwracać Waszą uwagę od nauki.

Jeżeli zasiadacie do nauki to skupcie się tylko na niej. Nie przyjmujcie gości, nie odbierajcie telefonów, nie odpisujcie na sms-y a najlepiej wyłączcie na ten czas telefon, po to żeby Was nie rozpraszał.

Zadbajcie o odpowiednie warunki: dobrze oświetlone i przewietrzone pomieszczenie.

 

 

4. Koncentracja a ćwiczenia

Istnieje kilka ćwiczeń, które polepszają koncentrację człowieka, ale musicie pamiętać, że tylko jeżeli będą one powtarzane osiągnięcie rezultat.
Różnego rodzaju krzyżówki, puzzle- są to doskonałe ćwiczenia, które poprawiają koncentrację uwagi. Tak samo jest z nauką nowych umiejętności, czy języków obcych.

Innym sposobem jest liczenie w dół.  Znajdź spokojne miejsce i zacznij liczyć od 500 w dół. Na pewno na początku będą rozpraszać Was różne myśli i będziecie musieli wracać do początku, jednakże z czasem zauważycie, że będzie szło Wam coraz lepiej.

Można również próbować skupić się na czymś nudnym, poznać techniki relaksacji i medytacji, które wyciszają umysł i ciało, wąchać miętę pieprzową, stosować przerwy, żeby nie przeciążyć organizmu i pozwolić mu co pewien czas po prostu odpocząć. Naukowcy stwierdzili również, że wpatrywanie się w kolor czerwony polepsza naszą koncentrację. Ostatnim zaleceniem jest, abyście zapisywali swoje cele na kartce. Takie działanie wpłynie na waszą podświadomość.

J.Jankowska

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook