W dobie Internetu i nowych mediów, pisanie jest jednym z najważniejszych sposobów komunikacji. Jeśli uwielbiasz to robić i chciałbyś powiązać z karierę zawodową z tworzeniem ciekawych i unikalnych tekstów ? ten kierunek jest właśnie dla ciebie!
SZTUKA PISANIA
Podczas nauki studenci zdobędą umiejętności tworzenia tekstów użytkowych, publicystycznych oraz artystycznych. Nabędą również wiedzę o współczesnych mediach, rynku książki, życiu literackim, funkcjonowaniu rozmaitych obiegów wydawniczych oraz specyfice dziennikarstwa w dobie Internetu. Poznają także zagadnienia związane m.in. z formami i gatunkami wypowiedzi, prawem autorskim, retoryką i technikami perswazji.
IDEALNY KANDYDAT
Idealnym kandydatem jest osoba, dla której pisanie jest pasją i nie sprawia większych problemów. Tworzenie artykułów do gazet, pisanie sprawozdań, raportów, scenariuszy, przemówień politycznych lub powieści jest czystą przyjemnością. Oczywiście nie można tutaj mówić o problemach z ortografią, stylistyką, czy gramatyką.
Idealnego kandydata powinna cechować również sumienność, spostrzegawczość i skrupulatność. Tworzenie tekstów wymaga często indywidualnej pracy, więc nie spotkasz tutaj się często z zadaniami grupowymi.
REKRUTACJA
Obecnie sztukę pisania można studiować jedynie w trybie stacjonarnym na pierwszym stopniu na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Podczas rekrutacji brana pod uwagę jest matura ustna i pisemna z języka polskiego, na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
PROGRAM NAUCZANIA
Przykładowe przedmioty nauczania realizowane na sztuce pisania:
- Kanon literatury światowej
- Wybrane problemy narratologii
- Stylistyczne zróżnicowanie współczesnej polszczyzny
- Słowniki w pracy pisarskiej
- Poetyka reklamy
- Warsztaty dziennikarskie
- Warsztaty retoryki tekstu publicznego
- Warsztaty pisarskie
- Strategie i ideologie pisarskie
- Redakcja i edycja tekstu
- Strategie wydawnicze na rynku książki
SPECJALIZACJE I SPECJALNOŚCI
Na tym kierunku najczęściej nie ma już specjalizacji czy specjalności.
SZTUKA PISANIA A RYNEK PRACY
Absolwenci kierunku sztuka pisania mogą znaleźć zatrudnienie jako pracownicy:
- agencji prasowych,
- portali internetowych,
- wydawnictw,
Znajdą także zatrudnienie w sektorach usług medialnych oraz jako rzecznicy prasowi, prozaicy czy autorzy tekstów estradowych.
Karolina Macha
Komentarze: