Studia płatne i bezpłatne

Reforma szkolnictwa wyższego. Bezpłatne studia tylko przez 11 semestrów!

1 października 2011 roku weszła w życie reforma nauki i szkolnictwa wyższego. Bezpłatne studia na drugim i kolejnym kierunku będą przysługiwać tylko najlepszym studentom.

Od 1 października 2012 roku każdy student będzie miał prawo do bezpłatnych studiów dziennych tylko przez 11 semestrów. Co to oznacza w praktyce? Będziesz mógł skończyć bezpłatnie tylko jeden kierunek studiów, a jeśli zdecydujesz się na studia na drugim kierunku, to na pewno nie zapłacisz za pierwszy semestr studiów, a od Twoich wyników w nauce na tym drugim kierunku zależy, czy będziesz płacił za pozostałe dziewięć semestrów.

Bezpłatne studia dzienne na drugim kierunku według nowej reformy nauki i szkolnictwa wyższego będą przysługiwać wyłącznie najlepszym studentom, którzy jednocześnie otrzymają stypendium rektora. To, że rozpoczniesz bezpłatnie studia dzienne na drugim kierunku, wcale nie oznacza, że je bezpłatnie będziesz kontynuował.

Powodem tak drastycznych zmian w szkolnictwie wyższym było blokowanie miejsc na bezpłatnych studiach przez przeciętnych albo słabych studentów, którzy nie do końca przemyśleli decyzję o rozpoczęciu nauki na drugim kierunku studiów, czego efektem były słabe wyniki w nauce na jednym lub obu kierunkach. Doprowadziło to do tego, że niektórzy studenci kończyli kilka kierunków na koszt państwa z przeciętnymi wynikami, a po studiach nie potrafili odpowiednio wykorzystać wszechstronnego wykształcenia, natomiast inni ze względu na brak miejsc na bezpłatnych studiach musieli podjąć naukę odpłatnie w systemie niestacjonarnym albo całkowicie zrezygnować ze studiów, ponieważ nie stać ich było na finansowanie studiów z własnej kieszeni.

Nowa reforma wprowadza zupełnie inne zasady dostępu do bezpłatnych studiów dziennych. Według Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prof. Barbary Kudryckiej, dzięki tej reformie ?Studenci zyskują nowe prawa, szanse i przywileje?. Tylko od Was zależy, czy będziecie je potrafili odpowiednio wykorzystać.

 

Źródło: www.nauka.gov.pl

Anna Szcześniak

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook