studia w Czechach

Studia w Czechach

Czy to normalne, aby spotkać wykładowcę nie tylko na uczelni, ale także w pubie i uciąć sobie z nim krótką towarzyską pogawędkę? W Czechach tak. Marzą Ci się studia w samym sercu Europy na uczelni z wieloletnią tradycją, fascynuje Cię kultura, historia i język naszych południowych sąsiadów? Jeśli dodatkowo darzysz miłością supermarkety i piwo tak jak Czesi, na pewno studia i pobyt w Czechach będą dla Ciebie przyjemnością.

System edukacji

Szkolnictwo wyższe w Czechach jest bardzo podobne do naszego. Czeskie uczelnie wyższe to akademie, uniwersytety, politechniki oraz niewystępujące w Polsce wyższe szkoły zawodowe, tzw. kolegia. Po 3-4 latach nauki na uniwersytecie, politechnice lub w akademii można uzyskać tytuł licencjata. Zdobycie tytułu magistra zajmuje w zależności od kierunku od roku do trzech lat. Studia doktoranckie trwają krócej niż w Polsce, bo trzy lata. W Czechach także funkcjonują Uniwersytety Trzeciego Wieku, na którym mogą kształcić się osoby starsze.

 

Rekrutacja

Aby dostać się na studia konieczne jest przedłożenie dyplomu ukończenia szkoły średniej, a na niektóre uczelnie wyższe także zdanie egzaminów wstępnych. Każda z uczelni podaje ważne terminy w procesie rekrutacji oraz spis wymaganych dokumentów.

 

Studiuj w Czechach za darmo

Bezpłatne studia są możliwe na uczelniach państwowych z czeskim językiem wykładowym (wymagany certyfikat znajomości tego języka lub zdanie egzaminu wstępnego z języka czeskiego). Jeśli wybierzesz kierunek z innym językiem wykładowym niż czeski, wówczas studia będą odpłatne.

 

Ośrodki akademickie

Największym ośrodkiem akademickim jest Praga, w której znajduje się aż 7 z ponad 25 państwowych uczelni wyższych, w tym założony w 1348 roku Uniwersytet Karola, najstarszy uniwersytet w Europie Środkowej. Do innych znanych czeskich uczelni wyższych należą Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu, Uniwersytet Masaryka w Brnie, Czeski Uniwersytet Techniczny w Pradze, Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze. Oprócz uczelni państwowych jest także około 40 uczelni prywatnych, jednak ich prestiż nie jest tak wysoki jak uczelni państwowych.

 

Informacje praktyczne

Czechy należą do UE, dlatego wystarczy jedynie dowód osobisty, aby przekroczyć granice tego kraju. Jeśli planujesz dłuższy pobyt, konieczne jest zgłoszenie się na komisariat policji w celu złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty: paszport, zdjęcie, dowód potwierdzający wykupienie ubezpieczenia, zaświadczenie z uczelni o przyjęciu na studia.

 

Stypendia

Obcokrajowcy mogą ubiegać się o Stypendium z czeskiego rządu i Ministerstwa Edukacji, Młodzieży i Sportu, Stypendium Erasmus Mundus, Stypendium Funduszu Wyszehradzkiego.

 

Koszty

Koszty utrzymania są zbliżone do Polski. Koszt zakwaterowania w akademiku to ok. 300-400 zł. Wiele studentów mieszka także w hotelach, pensjonatach turystycznych lub wynajmuje pokój albo mieszkanie. Jedzenie jest tańsze niż w Polsce, za to komunikacja miejska wyższa.

 

Przydatne linki

www.studia.wEuropie.info ? lista czeskich uczelni (państwowych i prywatnych)
www.mfa.cz/warsaw – strona Ambasady Republiki Czeskiej
www.msmt.cz ? strona Ministerstwa Edukacji
www.csvs.cz ? przydatne informacje o systemie edukacyjnym w Czechach i czeskich uczelniach
www.naric.cz ? różne wiadomości o studiach w Czechach

 

Anna Szcześniak

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook