Studia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (fot.wikipedia.org)Studia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (fot.wikipedia.org)

Studia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

 

Państwo położone na Półwyspie Arabskim o klimacie suchym i gorącym. Jest zdominowane przez islam. Obowiązuje tu surowe prawo religijne – szariat. Rozwinięte metropolie, siedziby międzynarodowych firm, instytuty uczelni z całego świata. Jak wyglądają studia w jednym z najbogatszych państw świata?

SYSTEM EDUKACJI

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest ponad 100 uczelni, w tym trzy publiczne instytuty i około 30 międzynarodowych oddziałów uczelni całego świata np. Michigan State University.

System szkolnictwa wyższego obejmuje studia licencjackie, magisterskie oraz doktoranckie. Większość studiów magisterskich trwa 1-2 lata. Studia niestacjonarne trwają maksymalnie 5 lat, jednak jest możliwość zrobienia przyspieszonego kursu.

Centrum stolicy (fot.Ralf Roletschek,wikipedia.org)REKRUTACJA

Rok akademicki dzieli się na dwa semestry: zimowy od września do grudnia/stycznia oraz letni od stycznia/lutego do czerwca. Proces rekrutacyjny zaczyna się więc na przełomie maja i czerwca. Należy wypełnić formularz internetowy i złożyć odpowiednie dokumenty mi.in.:

 • Ważny paszport
 • Świadectwo maturalne
 • Dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego

ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA

Zajęcia prowadzone są w języku arabskim. Jednak wiele uniwersytetów i instytutów międzynarodowych prowadzi studia również w języku angielskim, więc jego biegła znajomość jest niezbędna, jeśli nie zna się arabskiego. Przy aplikowaniu musisz złożyć dokument potwierdzający twoją znajomość języka (np. certyfikat IELTS/TOEFL )

POBYT

Do studiowania w ZEA potrzebna jest wiza studencka. Można się zgłosić wypełniając formularz on-line. Prócz kosztów związanych z wyrobieniem wizy, niezbędna jest kaucja w wysokości około 300$. Zostaje ona zwrócona po opuszczeniu kraju. Trzeba pamiętać również o ubezpieczeniu zdrowotnym ważne w trakcie studiów. Po dokładne informacje najlepiej zwrócić się do ambasady ZEA w Warszawie.

KOSZTY

Walutą w ZEA jest dirham, który dzieli się na 100 filsów. 1 dirham to około 0,9671zł. Średnie ceny podstawowych produktów i usług:

 • Kawa – 16,12złDubaj nocą (fot.Basil D Soufi, wikipedia.org)
 • Pepsi/cola – 1,66zł
 • Woda (1,5l) – 2,17zł
 • Mleko (1l) – 5,90zł
 • Jajka (12 sztuk) – 10,25zł
 • Jabłka (1kg) – 8,85zł
 • Bilet autobusowy – 5,17zł
 • Bilet miesięczny – 206,77zł
 • Bilet do kina – 36,18zł
 • Wynajem kawalerki w centrum (miesięcznie) – 6540zł
 • Wynajem kawalerki na obrzeżach miasta (miesięcznie) –4985zł
 • Wynajem mieszkania trzypokojowego w centrum (miesięcznie) – 14047zł
 • Wynajem mieszkania trzypokojowego na obrzeżach miasta (miesięcznie) – 9684zł

Do kosztów codziennego życia należy również doliczyć czesne, których wysokość zależy od uczelni i rodzaju studiów. Typowe roczne opłaty za studia wynoszą od około 37 000zł do 140 000zł.

ŻYCIE STUDENCKIE

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, który (zwłaszcza w największych miastach) ma wiele do zaoferowania dla zagranicznych studentów. Największe miasta, jak Dubaj, Abu Dhabi czy Sharjah, są dobrze rozbudowane, młodzi spędzają czas w barach i restauracjach. Mieszkańcy są otwarci i przyjaźni, ale żyjąc w tym kraju należy pamiętać o ich obyczajach (związanych zwłaszcza z religią islamską, jaka tam panuje).

 

STYPENDIA

Wiele uczelni (zwłaszcza prywatnych) oferuje stypendia naukowe. Przeznaczone są na badania, rozwój naukowy i artystyczny z różnych dziedzin. Jednym z bardziej znanych programów stypendialnych jest IRENA Scholarship Programme. Warto też sprawdzić dokładnie, jakie stypendia oferuje uczelnia, na której się studiuje, gdyż nie ma ogólnych zasad dla każdej szkoły wyższej w kraju.

PRACA

W ZEA jest dużo możliwości znalezienia pracy, zwłaszcza w branży turystycznej, szkolnictwie, budownictwie. W czasie studiów najłatwiej jest poszukać pracy w barach i restauracjach. W centrach największych miast jest wiele takich ofert. Warto też zwrócić się o pomoc do innych studentów z doświadczeniem, którzy doradzą i podpowiedzą, gdzie najlepiej szukać zatrudnienia. Koszty życia, a zwłaszcza czesne za studia, są wysokie. Utrzymanie się tylko z pracy jest niemal niemożliwe.

PRZYDATNE LINKI

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

 1. Daniel pisze: 2015/09/01 o 14:06

  zajęcia w języku arabskim, dziękuję…

  (odpowiedz)
  • Monika pisze: 2015/09/02 o 12:04

   każdego języka da się nauczyć jak isę chce:)

  • Monika pisze: 2016/10/15 o 13:04

   W większości przypadkach szkoły sa anglojęzyczne, bo głównie tym językiem posługują się ludzie w Emiratach. Bardzo często nawet dzieci z rodzin arabskich uczą się po angielsku. Nie sądzę więc, że miałbyś jakiekolwiek zajęcia po arabsku.

 2. Wiola pisze: 2015/09/02 o 13:50

  to jeden z najbogatszych krajów i ma przepiękną architekturę

  (odpowiedz)
 3. Karolina pisze: 2015/09/29 o 14:25

  szariat- też nie dla mnie opcja

  (odpowiedz)
 4. Ola pisze: 2015/09/29 o 17:56

  zobaczyć Dubaj- moje marzenie

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook