Ostatnie zadanie na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym polega na napisaniu wypracowania argumentacyjnego – rozprawki problemowej lub interpretacji utworu poetyckiego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak napisać idealną rozprawkę – koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!
Żadne zadanie nie jest przypadkowe. Rozprawka ma pomóc w ocenie umiejętności analizowania i interpretacji tekstów kulturowych ? utworów literackich, filmów, obrazów ? oraz nawiązywania do kontekstów literackich i kulturowych.
Budowa rozprawki
Pamiętaj – każda rozprawka musi składać się z trzech elementów:
- wstępu,
- rozwinięcia,
- zakończenia.
We wstępie powinieneś wprowadzić czytelnika w tematykę swojej pracy, którą rozwiniesz w dalszej części. Należy również zachęcić do przeczytania całego tekstu i przedstawić stosunek autora do problemu podanego w temacie wypracowania.
Rozwinięcie to główna i najdłuższa część rozprawki. Musisz w nim zawrzeć argumenty ? czyli dowieść o słuszności przyjętego stanowiska, najlepiej w formie tezy albo hipotezy. Argumenty powinny być przekonujące, oparte na faktach i podane we właściwej formie językowej i odpowiedniej kolejności.
W zakończeniu należy zaś podsumować podane wcześniej rozważania i nakłonić czytelnika do przemyśleń nad ukazanym problemem.
Zadanie maturalne
Zadanie na egzaminie zawiera polecenie i załączony do niego utwór literacki ? epicki bądź dramatyczny. Samo polecenie składa się zaś z pytania, w którym ujęto problematykę, określenia, co powinieneś zrobić i wskazania, do jakiego materiału należy się odwoływać. W każdym poleceniu jest także zaznaczone, ile słów powinna mieć praca (zawsze minimum 250 słów).
Przykładowe polecenie: Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne ? co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów. (Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym 2015).
Rozprawka wymaga od Ciebie:
- zrozumienia dołączonego do zadania utworu literackiego,
- określenia własnego stanowiska odnośnie problematyki ukazanej w poleceniu zadania i załączonym tekście literackim,
- uargumentowania swojego stanowiska,
- odwołania się do zamieszczonego utworu literackiego i innych wybranych tekstów kultury.
Pamiętaj, aby:
- nie odczytywać tekstów literackich dosłownie,
- nie streszczać utworu, tylko interpretować go,
- dokładanie przeczytać i zanalizować temat i dołączony do zadania tekst,
- nie popełnić błędów rzeczowych, ortograficznych, interpunkcyjnych,
- odwołać się do kontekstów literackich i kulturowych,
- napisać rzeczowy wstęp,
- uporządkować tok rozważań,
- tworzyć przejrzyste wypowiedzi z odpowiednimi argumentami,
- stosować cytaty, motta, puenty.
Pobierz poradnik w PDF na swój komputer:
Lub zobacz go online:
K. Macha, źródło: CKE
Komentarze: