Zawód: Instruktor tańca (fot.freedigitalphotos.net)Zawód: Instruktor tańca (fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Instruktor tańca

 

Nie możesz powstrzymać się od podrygiwania, gdy słyszysz skoczną piosenkę? Masz poczucie rytmu, a na parkiecie czujesz się jak ryba w wodzie? Uwielbiasz pracę z ludźmi i łatwo nawiązujesz z nimi kontakt? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś twierdząco, masz doskonałe predyspozycje do zostania instruktorem tańca.

Zawód instruktor tańca

Instruktor tańca w różnorodny sposób przekazuje wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu różnych rodzajów tańca, a także pomaga kształcić umiejętności, poczucie rytmu i koordynację ruchową. Jednak jego obowiązki nie kończą się tylko na nauce kroków. Instruktor przygotowuje podkłady muzyczne, układy taneczne, motywuje swoich podopiecznych i uczy pracy w zespole. To wszystko musi być oczywiście dostosowane do poziomu uczniów, więc sposób prowadzenia zajęć powinien dobierać w zależności od tego, czy są one dla początkujących, czy zaawansowanych.

Wykształcenie instruktora tańca

Aby zostać instruktorem tańca należy ukończyć odpowiedni kurs instruktorski lub szkołę tańca. Branża ta bardzo dynamicznie rozwija się w dzisiejszych czasach, są więc dostępne nawet studia wyższe pozwalające otrzymać kwalifikacje. Bardzo często instruktorami zostają zawodowi tancerze. Niezależnie jednak od tego, jaką drogę kształcenia podejmiesz, nieodłącznym elementem tego zawodu są ciągłe praktyczne ćwiczenia i samodoskonalenie się.

Rynek pracyInstruktor uczy podstawowych kroków (fot.freedigitalphotos.net)

Będąc instruktorem tańca możesz pracować przede wszystkim w szkołach tańca, klubach fitness, a także w placówkach oświatowych (szkołach i przedszkolach) i w centrach kultury. Możesz również założyć własną działalność, czyli otworzyć na przykład prywatną szkołę tańca. Ci najbardziej znani mogą pracować również w telewizji, teatrze lub przy produkcjach filmowych. Bardzo często instruktorzy pracują również w placówkach wypoczynkowych, prowadząc zajęcia na obozach i koloniach tanecznych. W ciągu ostatnich lat taniec stał się bardzo popularną formą rozrywki i spędzania wolnego czasu, dlatego też istnieje bardzo dużo różnego rodzaju szkół i kursów, a co za tym idzie konkurencja w tym zawodzie jest bardzo duża. Stąd też potrzeba ciągłego kształcenia się i wykazywania na szerszym polu. W tej branży utrzymują się tylko najlepsi.

Ile zarabia instruktor tańca?

Średnie zarobki instruktora wynoszą 2000zł brutto miesięcznie, ale kwota ta jest oczywiście uzależniona od wielu czynników, jak miasto, szkoła tańca, rodzaj zajęć. Dla niektórych zarobki te mogą wydawać się niskie, jeśli spojrzy się na wysiłek fizyczny i psychiczny, różne (a często popołudniowe i wieczorne) godziny pracy i konieczność ciągłego doskonalenia się. Zawód ten jednak najczęściej uprawiają pasjonaci, czyli ci, którzy po prostu kochają taniec. Dzięki temu zarobki nie muszą zniechęcać do pracy. Oczywiście najbardziej znani instruktorzy i ci, którzy najczęściej pojawiają się w mediach, zarabiają o wiele więcej. Pojedyncza lekcja może u nich kosztować nawet kilkaset złotych.

Status społeczny

W dzisiejszych czasach instruktorzy tańca są zaliczani do grona artystów. Ci najzdolniejsi i najwytrwalsi, którzy odnoszą sukcesy na skalę narodową i światową, są popularni i podziwiani za swoje umiejętności. Cieszą się więc poważaniem w gronie tancerzy i prestiżem.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Będąc instruktorem tańca, przydatne ci będą takie cechy, jak:

  • cierpliwość
  • zdolność przekazywania wiedzy w sposób ciekawy i dostosowany do potrzeb indywidualnych ucznia
  • poczucie humoru i optymizm
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów
  • umiejętność pracy w grupie
  • dobra kondycja i wysportowanie
  • samozaparcie, wytrwałość i sumienność

Źródło: praca-enter.pl, careego.pl

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook