Jak poprawić swój angielski? (fot.freedigitalphotos.net)Jak poprawić swój angielski? (fot.freedigitalphotos.net)

Techniki, dzięki którym poprawisz swój angielski

Istnieje mnóstwo sposobów na szybkie i efektywne nauczenie się języka obcego. Jeżeli nie masz własnej techniki, warto rozejrzeć się za gotowymi metodami i wypróbować je na sobie!

Immersja

Czyli inaczej zagłębienie się w kulturę kraju, którego język chcemy poznać. Miesiąc spędzony w Anglii może przynieść zaskakujące efekty w postaci płynności i pewności w mówieniu, znajomość dużej ilości przydatnych słówek i dobre zrozumienie swojego rozmówcy. Udział w kursach językowych czy praktykach jest też doskonałą metodą, bo pozwala dodatkowo podłapać słownictwo związane z konkretną dziedziną czy pracą.

Krótkie sesje

Zamiast siąść do kilkugodzinnego maratonu nad podręcznikami, podziel sobie materiał na kilka części i przyswajaj go podczas krótkich sesji. Przerwy, które będziesz tym samym robił, pozwolą odpocząć twojemu mózgowi i jednocześnie przyswojony materiał zostanie w pamięci na dłużej. Nie ucz się angielskiego raz w tygodniu przez dwie godziny, ale każdego dnia chociaż przez 15 minut.

Praktyka czyni mistrza

Testy praktyczne są o tyle przydatne, że podczas nich nie uczysz się nowego materiału, ale przypominasz sobie to, co już umiesz. Teorię, którą nabyłeś, używasz w praktyce. Tym samym mobilizujesz mózg do kreatywnego wykorzystywania tego, co pamięta. Robienie takich testów, przypominanie słówek, pisanie tekstów czy mówienie do siebie jest doskonałą formą na poprawienie umiejętności wykorzystywania swej wiedzy i utrwalanie jej.

Rozmowa z przyjaciółmi po angielsku to dobry sposób nauki języka (fot.freeimages.com)Wspólna nauka

Wykorzystaj tę metodę do podszkolenia swoich umiejętności komunikacyjnych. To świetny sposób na to, aby utrwalać sobie zdobytą wiedzę i nabrać doświadczenia w porozumiewaniu się w innym języku. Znajdź więc kolegę lub grupę znajomych, z którymi będziesz mógł rozmawiać po angielsku.

Flash cards

Czyli kartki z obrazkami, to dobra i skuteczna odmiana testów praktycznych. Badania wykazały, że takie urozmaicenia, jak na przykład obrazki, uaktywniają mózg, tworzą skojarzenia i pozwalają na skuteczniejsze wydobycie wiedzy z zakamarków pamięci.

Implicint learning

Trening całościowy, zwany także niewidocznym, wpływa na te części mózgu, które nieświadomie przyswajają nowe informacje. Przebywanie więc w środowisku, które posługuje się językiem angielskim, rozmowa z takimi osobami, słuchanie radia czy oglądanie telewizji daje o wiele lepsze efekty niż trening tzw. explicite. Gramatyka języka obcego to nie wszystko!

Zalew informacji

Jeżeli musisz coś wkuć, to skupienie się na danej rzeczy jest oczywiste. Przy nauce angielskiego najważniejsze jest jednak elastyczne podejście do nauki. To przede wszystkim praktyka. Przecież nie uczysz się języka obcego po to, aby napisać test w szkole i szybko zapomnieć. Ma ci to pomóc w przyszłości, zwłaszcza w karierze zawodowej. Zamiast więc skupiać się na jednej rzeczy, podejdź do tego z nadmiarem. Oglądaj filmy po angielski, słuchaj radia, czytaj książki. Nauka swoją drogą, ale jeżeli nie odnajdziesz się w tym języku, nawet najlepsza znajomość gramatyki niewiele pomoże przy rozmowie z obcokrajowcem.

Źródło: natemat.pl

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook