mapy myśli (fot.freeimages.com)mapy myśli (fot.freeimages.com)

Mapa myśli, czyli jak uczuć się łatwo, szybko i przyjemnie!

 

Zmęczony długimi notatkami, które zdają się nie mieć końca? Już wiesz czym jest déj? vu, bo znów musisz powtórzyć materiał, którego uczyłeś się dwa lata temu? Spokojnie, nie trać nadziei, bo o to z odsieczą przychodzi ? MAPA MYŚLI.

Mapowanie jest techniką z powodzeniem wykorzystywaną zarówno w szkole jak i w pracy.

Nawiązywaliśmy już do tej metody, przy okazji artykułu o tym jak uczyć się efektywniej (link do artykułu). Z wyżej przytoczonego tekstu dowiedziałeś się czym jest mapowanie, a od dziś będziesz wiedział jak robić to skutecznie i z korzyścią.

 

Dla szybkiego przypomnienia.

zbyt skomplikowana mapa myśli (fot.PhotoPin.com)Mapa myśli, to nic innego jak skrót dużej ilości informacji. Największa zaleta tego typu notowania, polega na indywidualności (sam budujesz skojarzenia między pojęciami) oraz na oszczędności czasu, stosując mapy myśli, oszczędza się do 95% czasu, notując i 90% czasu, czytając notatki. Stosując tę technikę wywołujesz współpracę półkul.

Prawa półkula mózgu odpowiada za: rytm, zmysł przestrzeni, obraz całości, wyobraźnię, marzenia, postrzeganie kolorów i rozmiarów, natomiast lewa za: słowa, liczby, myśli logiczne i analityczne, linearność, hierarchiczność i zbiory. Kiedy tworzysz standardowe notatki nie wykorzystujesz mocy prawej półkuli (odpowiedzialnej za twórcze myślenie), a używasz wyłącznie lewej ( tej logicznej).

Jeśli jednak zdecydujesz się na mapowanie będziesz korzystał z obu półkul, dzięki czemu dużo szybciej i łatwiej zapamiętasz opracowywany materiał.

Jednym słowem, same plusy w przeciwieństwie do ?zwykłych notatek?, które w większości charakteryzuje:

 • nadmierna długość,
 • obszerny zakres treści do zapamiętania,
 • utrata czasu,
 • brak pobudzenia mózgu do twórczej pracy.

 

Przekonany? Zatem z ołówkiem w dłoni i fantazją na ramieniu zabierajmy się do działania!

Chcąc kreślić mapę myśli, musisz wiedzieć czym są słowa klucze. Z definicji niosą najwięcej treści i stymulują mózg do tworzenia skojarzeń.

prosta mapa myśli (fot.PhotoPin.com)W dziełach literackich słowa klucze, to wyrazy pojawiające się z częstotliwością większą niż przeciętna, co wskazuje na ich szczególną rolę i przypisywane im znaczenia.

Mówiąc prościej są to wyrazy, których w tekście jest najwięcej i, które nawiązują do tytułu tekstu lub wyjaśniają jego znaczenie.

 

 

Przykład: dla tekstu pt. ?Internetowy sklep z kawą? słowa klucze, to wyrazy: kawa, sklep, Internet.

Pójdźmy więc o krok dalej.

W jaki sposób sporządza się mapy myśli?

 • Przygotuj dużą, czystą kartkę papieru.
 • Ułóż proszę kartkę w sposób panoramiczny (poziomo).
 • Na środku papieru umieść temat główny ? w postaci kolorowego obrazu lub wyraźnego napisu.
 • Od tematu centralnego utwórz odgałęzienia, czyli podtematy albo działy. Działaj w myśl zasady: od ogółu do szczegółu.
 • Do podtematów dołącz bardziej szczegółowe informacje, tak by mapa przedstawiała się w formie drzewa z głównym pniem, konarami, gałęziami i listkami, czyli najbardziej drobnymi wiadomościami, przedstawionymi w formie słów kluczy.

 

PODPOWIEDŹ! Pamiętaj, żeby używać jak najwięcej kolorów i symboli, ponieważ stymuluje to Twój mózg do twórczego myślenia.

 • Zadbaj o porządek na mapie. Stosuj jedną barwę tematycznie lub hierarchicznie.
 • Każde słowo zapisuj na osobnej linii lub w ramce.
 • Numerowanie myśli sprzyja czytelności.
 • Linie powinny być najgrubsze przy centrum kartki do coraz cieńszych na obwodzie.
 • Nie używaj linijki. Skojarzenia powinny łączyć się ze sobą jak macki ośmiornicy.

Poniżej publikujemy link do materiału filmowego, który w ciągu zaledwie 2 minut pozwoli Ci przypomnieć sobie wszystko, nad czym właśnie pracowaliśmy:

 

Podsumowując, stosowanie mapy myśli nie tylko przyśpiesza proces powtarzania materiału, ale również usprawnia pamięć i pobudza wyobraźnię. Ta z pozoru prosta technika, polecana jest głównie w szkole, ale przydaje się również w biznesie podczas tworzenia różnego rodzaju projektów. A to z kolei oznacza, że jeżeli zdecydujesz się wypróbować mapowanie teraz, korzyści z tej umiejętności będziesz czerpał także w przyszłości.

To chyba dobry deal, prawda? :)

Marta Bronk

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook