Do you speak english?Do you speak english?

Ucz się języków ucz, bo języki to do szczęścia klucz

Planujesz wyjazd za granicę na szalone wakacje z przyjaciółmi? Szukasz ciekawej i dobrze płatnej pracy? A może po prostu lubisz poznawać ludzi z innych kultur? Jeżeli tak, kluczem do sukcesu jest skuteczna nauka języków obcych.

Znajomość języków obcych ma duży wpływ na nasze życie zawodowe i towarzyskie. Pomaga realizować marzenia, poznawać nowych ludzi oraz rozwijać się zawodowo. Zgodnie z badaniem TNS Polska z maja 2015 roku blisko połowa Polaków posługuje się tylko językiem polskim (44 proc.). Więcej niż co trzeci z nas zna jeden język obcy (38 proc.), a pozostała część – co najmniej dwa. Znajomość języków obcych w Polsce jest więc na całkiem dobrym poziomie. Problem często leży nie w chęciach do nauki, lecz w umiejętności szybkiego przyswajania nowych języków. Co możesz zrobić, aby nauka była dla ciebie łatwiejsza? Czy istnieją narzędzia, które pomagają w zapamiętywaniu kolejnych słówek, fraz i idiomów?

 

Narzędzia i techniki pomagające w nauce języków obcych

Zapewne nie raz zastanawiałeś się nad tym, jak zwiększyć swoją efektywność nauki języków obcych. Rynek jest bardzo bogaty w różnego rodzaju podręczniki do nauki języków, ćwiczenia, leksykony tematyczne i słowniki. Warto skorzystać również z darmowych słowników internetowych. Jak mówi przedstawiciel portalu internetowego woxikon: „Słowniki online stanowią doskonała alternatywę dla tych klasycznych, papierowych. Wystarczy wpisać w odpowiednim miejscu słowo po polsku, kliknąć szukaj i już mamy jego odpowiednik w interesującym nas języku”.

Dobrym sposobem są również fiszki ? dwustronne karteczki, gdzie na jednej stronie znajduje się słówko w języku polskim, np. „kot”, a na drugiej odpowiednik w języku obcym, np. w j. angielskim „a cat. Gotowe fiszki można kupić m.in. w księgarniach językowych, można je też zrobić samemu w domu.

Doskonałe zastosowanie w nauce słówek mają także tzw. mapy myśli. Aby stworzyć taką mapę, na środku kartki napisz temat lub narysuj obrazek odnoszący się do wybranej grupy słów (np. zwierzęta). Dookoła tematu umieść podgrupy słówek (np. ptaki). Do każdej grupy dodawaj słówka z języka obcego, najlepiej z ilustrującym go obrazkiem. Twój umysł zapamięta obrazek i przynależące do niego słówko. Mapy myśli pomagają odnaleźć w pamięci to, co już wiemy i skutecznie to utrwalić. Doskonale sprawdzają się więc w nauce języków obcych.

Marzysz o podróżach i dobrej pracy? Ucz się języków obcych

Jednym z najważniejszych wymagań w ogłoszeniach o pracy jest znajomość co najmniej jednego języka obcego. Wynika to głównie z tego, że podczas codziennych obowiązków czy wyjazdów służbowych pracownicy muszą posługiwać się językiem obcym. Wymaga tego współpraca z klientem zagranicznym i konieczność zapoznania się z dokumentacją sporządzoną często w języku angielskim. Pracodawcy cenią więc sobie kandydatów z dobrą znajomością języków obcych i weryfikują to dokładnie w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Co więcej, znając bardzo dobrze język obcy, możemy starać się o zatrudnienie poza granicami Polski. Zgodnie z danymi GUS-u pod koniec 2014 roku poza granicami Polski przebywało czasowo około 2,3 milionów Polaków tj. o 124 tys. (5,6 proc.) więcej niż w 2013 roku (źródło: stat.gov.pl). Przytoczone dane świadczą o tym, że coraz więcej z nas docenia możliwości, jaki daje im zagraniczny rynek pracy. Znając język państwa pobytu, automatycznie stajemy się bardziej atrakcyjni dla lokalnych pracodawców.

Znajomość języków obcych ułatwia podróżowanie. Wyjazd poza granice Polski zmusza bowiem do – mniej lub bardziej efektywnego – komunikowania się w innych językach. Ich znajomość ułatwia poznanie ludzi i kultury kraju, do którego się wybieramy, a rozmowa z miejscowymi poszerza horyzonty myślowe. Znając język kraju, który odwiedzamy, mamy również większe szanse na gościnę, a niekiedy na tańszy nocleg.

Znajomość języków obcych to wyższe prawdopodobieństwo lepszej pracy i ciekawszej podróży oraz przyjemność czytania książek i oglądania filmów w oryginale. Co więcej, ich nauka, jak żadna inna aktywność intelektualna, doskonale wpływa na kondycję naszego mózgu. Nawet jeśli nie jesteś językowym geniuszem, warto poświęcić kilka chwil w tygodniu na naukę nowego lub utrwalenie znanego ci już języka obcego.

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook