Jeśli mieszkasz na Górnym Śląsku bądź jesteś jego miłośnikiem powinieneś zainteresować się Studiami Śląskimi! Studenci tego kierunku zapoznają się nie tylko z gwarą regionu, ale także i z zawiłą historią, literaturą, kulturą, folklorem, teatrem a nawet mediami.
Kierunek
Program Studiów Śląskich łączy ze sobą różne dyscypliny ? literaturę, kulturę, socjologię, sztukę, administrację, geografię itd. Kierunek ten przygotowuje studenta do podejmowania samodzielnych badań dotyczących Górnego Śląska, z wykorzystaniem metod różnych nauk. Absolwenci odnajdą się w pracy zespołowej i będą potrafili swobodnie komunikować się zarówno ustnie, jak i na piśmie. Ponadto zdobędą umiejętności promowania wiedzy o Górnym Śląsku oraz jego kultury.
Przykładowe przedmioty:
- antropologia kultury Górnego Śląska,
- historia Górnego Śląska,
- historia literatury Górnego Śląska,
- warsztat pracy śląskoznawcy,
- historycznojęzykowe uwarunkowania etnolektu śląskiego,
- zróżnicowanie terytorialne etnolektu śląskiego,
- wybrane problemy społeczne Górnego Śląska.
Kandydat
Na ten moment są to wyłącznie studia II stopnia (2-letnie, magisterskie), co oznacza, że ubiegać się o przyjęcie mogą tylko kandydaci, którzy posiadają już dyplom licencjata bądź magistra na kierunkach, takich jak: filologia, filologia polska, kulturoznawstwo, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, filozofia, socjologia, politologia, pedagogika, historia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Rekrutacja
Podczas rekrutacji brana pod uwagę jest końcowa ocena ukończonych studiów. Na podstawie wszystkich wyników kandydatów zostanie utworzona lista rankingowa. Jeśli kilka osób będzie miało taką samą ocenę – wtedy brana pod uwagę będzie średnia wszystkich ocen uzyskanych na studiach (jeśli ilość kandydatów przekroczy limit w grupie).
Rynek pracy
Absolwenci Studiów Śląskich będą mogli podjąć pracę w instytucjach regionalnych oraz organizacjach pozarządowych.
K. Macha
Komentarze: