Brytyjska flaga (Fot.freedigitalphotos.net)

Jaki język obcy pomoże Tobie w rozwoju kariery?

Każdy z Was z pewnością ma świadomość, jak istotna w dzisiejszych czasach jest znajomość języka obcego. Im więcej języków znacie, im lepiej się nimi posługujecie, tym większe są szanse na odniesienie sukcesu na płaszczyźnie zawodowej.

Oczywiście powinniście wyjść z założenia, że lepiej jest znać jeden język perfekcyjnie, niż znać kilka pobieżnie.

Niektórzy z Was z pewnością mają już plany powiązane z karierą zawodową. Jak możecie się domyślić, znajomość języka obcego może znacznie ułatwić Wam realizację swoich marzeń. Warto jednak pamiętać, że w niektórych branżach wymagania językowe są sprecyzowane

Język angielski

Jest to jeden z najbardziej znanych języków, którym potrafi posługiwać się większość ludzi. Umiejętność komunikowania się tym językiem w stopniu perfekcyjnym otworzy Wam możliwość zrobienia kariery w wielu branżach.

Zaprzyjaźnić się z nim powinni przyszli informatycy, ponieważ większość oprogramowani, które nie mają spolszczenia dostępne są właśnie w języku angielskim. Mając świadomość, że to właśnie Stany Zjednoczone są jednym z pionierów rozwoju technologii, warto wzorować się na najlepszych. Dlatego też większość informatyków, korzysta z oprogramowania i informacji zawartych na stronach w języku angielskim.

Również przyszły anglista, czy tłumacz powinni znać język angielski w bardzo dobrym stopniu. Jeżeli mowa o tłumaczu, to oczywiście mam tu na myśli tłumaczenia tekstów z języka angielskiego na polski i odwrotnie.

Również Ci z Was, którzy zamierzają powiązać swoją karierę zawodową z marketingiem i zarządzaniem, powinni jak najszybciej sięgnąć po słownik języka angielskiego. Wszystkie większe korporacje znajdujące się w Polsce, albo są oddziałami firm zagranicznych, albo współpracują ze spółką zagraniczną. Większość dużych firm codziennie wymaga, albo kontaktu telefonicznego, albo osobistej komunikacji z przedstawicielami firm zagranicznych. Jako reprezentanci polskiego organu pamiętajcie, że stopień znajomości języka angielskiego ma duże znaczenie w postrzeganiu Waszej osoby w firmie, w której będziecie pracować. Dlatego też, bardzo często duże koncerny organizują darmowe szkolenia językowe dla pracowników, żeby poszerzać ich wiedzę z tego zakresu.

Język niemiecki

Znajomość tego języka również pożądana jest przez pracodawców w naszym kraju. Warto pamiętać, iż rynek zachodni coraz bardziej otwiera się na wschód, zatem również na Polskę. Coraz więcej korporacji niemieckich inwestuje w polski przemysł.

Jako że Niemcy są naszym sąsiadem i bardzo wielu Polaków wyjeżdża tam do pracy, to tylko, jeżeli będziecie dobrze znać ten język macie szansę na dobrą pracę w Niemczech. Dodatkowo, jeżeli perfekcyjnie władacie tym językiem, macie okazję rozpocząć studia w którymś z niemieckich miast. Taka perspektywa kształcenia zwiększa wasze możliwości na rynku pracy.

Język japoński

Może Was zdziwię, ale właśnie znajomość języka japońskiego stała się bardzo cenioną umiejętnością. Jak wiecie, Japonia jest liderem tworzenia nowych technologii. To właśnie w Japonii powstają nowe modele sprzętów elektronicznych, prototypy robotów i wszelkie inne rewolucje techniczne. Japonia staje się powoli przodownikiem w dziedzinie wynalazków i elektroniki. Dlatego też, nawiązanie współpracy pomiędzy japońską firmą z branży informatycznej, samochodowej itp. jest wielką okazją dla polskiej gospodarki .

Znajomość języka japońskiego pozwoli Wam prowadzić interesy z jednymi z najbardziej rozwijających się państw. Na końcu dodam jeszcze, że absolwenci Polsko- Japońskiej Wyższej Szkoły Technik komputerowych mają zagwarantowaną prace na wysokich stanowiskach w międzynarodowych firmach.

Zatem przy wyborze studiów nie zapomnijcie zapoznać się z ofertą kierunków językowych. W połączeniu z inną dziedziną tworzą naprawdę interesującą ofertę zawodową. Same w sobie również pozwolą Wam odnaleźć się na rynku pracy.

Nie można również zapomnieć o pozostałych językach. Dzięki znajomości języka włoskiego, czy hiszpańskiego, rynek pracy również stoi przed Wami otworem. Są to języki mniej popularne, niż rosyjski, angielski, czy niemiecki w naszym kraju. W związku z tym konkurencja na rynku jest mniejsza a tym samym znajomość mniej popularnego języka jest Waszym atutem. Możecie zatrudnić się w biurach tłumaczeń, wykładać na uczelniach wyższych, w szkołach, udzielać korepetycji, pracować w placówkach kulturalnych, czy biurach podróży.

Znając język francuskimożecie podjąć pracę w placówkach dyplomatycznych, instytucjach administracji publicznej, placówkach kulturalnych i oświatowych, czy mediach. Znając biegle ten język, drzwi do wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw komercyjnych będą na pewno dla Was otwarte. Również powinno udać się Wam odnaleźć w turystyce i hotelarstwie. Powinniście również pamiętać, że pomimo faktu, iż obecnie w Unii Europejskiej obowiązują 23 języki urzędowe, to ze względu na ograniczenia czasowe i finansowe stosunkowo niewielka część dokumentów tłumaczona jest na wszystkie języki.  W Komisji Europejskiej angielski, niemiecki i właśnie francuski są przeważnie używane jako języki proceduralne. Zatem francuski jest jednym z trzech oficjalnych języków w Unii Europejskiej. Warto dodać, że język francuski jest językiem urzędowym nie tylko we Francji, ale także w Belgii, Szwajcarii, w Luksemburgu i Monako. Na świecie jest używany także w Kanadzie, na Haiti, w Gujanie Francuskiej i w zachodniej i centralnej Afryce.

Jak wspomniałam wcześniej obok języka angielskiego i niemieckiego równie popularny jest język rosyjski w naszym kraju. Jako że Rosja jest naszym sąsiadem i nie da się ukryć, jedną z potęg światowych, to znajomość tego języka, może przynieść tylko korzyści. Przykładowo absolwent filologii rosyjskiej może zostać tłumaczem, redaktorem, znawcą kultury narodów wschodniosłowiańskich, korespondentem zagranicznym, pilotem wycieczek, asystentem wielojęzycznym, jak również lektorem języków obcych.

Joanna Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook