Jak dużo zarabiać po maturze? (fot.Shutterstock)

Najlepiej opłacane zawody

Młodzi ludzie w dzisiejszych czasach przestają patrzeć tylko na studia i zdobycie wykształcenia. Kariera wysuwa się na pierwszy plan. Dobra inwestycja w siebie już od najmłodszych lat pozwala walczyć o godną przyszłość. To, jaką znajdą pracę i ile będą zarabiać, pozwala im poczuć się pewnie i stabilnie.

 

Dobra praca to dzisiaj połowa sukcesu. Dzięki niej każdy młody człowiek ma poczucie, że studia nie poszły na marne. Realizacja siebie i poczciwe zarobki podwyższają samoocenę studentów.

 

?Tak? dla politechnik!

W Polsce najlepiej opłacanymi ze względu na przyszłą prace są kierunki techniczne. Maturzyści, którzy planują studiować informatykę, ekonomię bądź inne przedmioty na politechnikach, mogą spać spokojnie. Taki wybór na pewno zaprocentuje w przyszłości. Konkretna specjalizacja pozwoli Wam określić się zawodowo.

 

Kierunki humanistyczne nie wróżą przyszłości

W najsłabszej sytuacji są studenci kierunków humanistycznych i sportowych. Coraz więcej młodych ludzi kończy socjologię, psychologię, czy też dziennikarstwo, przez co trudniej jest znaleźć zatrudnienie. Ilość osób na jedno miejsce wzrasta. Ci, którzy są lepsi, przechodzą dalej. Reszta, mimo świetnego wykształcenia, pozostaje bez pracy.

 

Miejsce ma znaczenie

Zawody techniczne najlepiej sprawdzają się w dużych województwach. To tutaj można zarobić najwięcej pieniędzy i przełożyć swoją wiedzę na umiejętności. Przoduje Mazowsze, gdzie popyt na specjalistów diametralnie rośnie. Dzisiaj na budowie, w banku lub w branży mechanicznej można zarobić duże sumy. Również Wielkopolska, Dolny Śląsk i Małopolska oferują godne wynagrodzenia dla osób z odpowiednim wykształceniem.

 

Kariera zagraniczna

Absolwenci politechnik doskonale sprawdzają się również zagranicą. Pracodawcy niemieccy bądź brytyjscy oferują młodym ludziom nawet o połowę więcej niż polscy. Osoby z umysłami ścisłymi, które mają szanse działać na polu techniki i nauki, zostają docenione poza naszym krajem. W znalezieniu pracy pomaga znajomość języków. Dzięki niej łatwiej odnaleźć się w nowym miejscu i nowym środowisku.

 

Psychologia opłacanego zawodu

Same kwalifikacje nie pomogą. Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na osobowość kandydata. Osoby asertywne i kreatywne, które nie boją się wyzwań, mają większe szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska. Co więcej, mają szanse na szybką podwyżkę, jeśli ich umiejętności okażą się równie wspaniałe, co cechy charakteru.

 

 

Katarzyna Kujawa

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook