Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Uczenie się w grupach – Zalety i zasady wspólnych przygotowań do egzaminów

Jedni wolą w ciszy i samotności zgłębiać tajniki wiedzy, inni wspólną naukę ze znajomymi. Jeśli i Ty szukasz najlepszego sposobu na szybkie i efektywne przygotowanie się do egzaminów maturalnych, poznaj zalety i zasady uczenia się w grupie.

Co dwie głowy, to nie jedna

Ucząc się samemu do egzaminów, musisz liczyć wyłącznie na swoją wiedzę. Braki w wykształceniu spowalniają Twoje przygotowania. Musisz przerywać naukę i uzupełnić to, czego nie wiesz. Czasem zajmuje to dłuższą chwilę. Pracując w grupie, zawsze możesz mieć nadzieję, że to, czego Ty nie wiesz, mogą wiedzieć inni. Zamiast spędzać długie godziny na poszukiwaniu wyjaśnienia trudnego problemu, możesz szybko je poznać, korzystając z wiedzy lepiej zorientowanych koleżanek lub kolegów.

Czas to pieniądz

Zwłaszcza przed egzaminem czas jest niezwykle cenny, dlatego nie wolno go marnować. Korzystając z pomocy i wiedzy koleżanek i kolegów przy opracowywaniu trudniejszego materiału, szybciej się z nim uporasz, a tym samym będziesz miał więcej wolnego czasu na przygotowywanie się do innych egzaminów lub po prostu na odpoczynek. Relaks też jest potrzebny przed egzaminem.

Wspólne odpytywanie się

Ucząc się razem do egzaminów, możecie nawzajem się odpytywać z przerobionego materiału. Pozwoli  Wam to sprawdzić, na ile go opanowaliście. Dzięki temu każdy z uczestników otrzyma informację, czego nie zapamiętał lub przyswoił niewystarczająco i powinien douczyć się sam, aby nie opóźniać dalszych przygotowań całej grupy.

Koniec z odkładaniem wszystkiego na później

Ile razy układałeś harmonogram przygotowań do matury, rozpisywałeś materiał na konkretne dni tygodnia, a i tak potem okazywało się, że nie nauczyłeś się nic albo zrobiłeś bardzo niewiele? Zapewne problem ten nie dotyczy tylko Ciebie, boryka się z nim wielu Twoich znajomych. W klasie maturalnej jest tyle ważnych spraw do zrobienia, że ciężko jest samemu zmobilizować się do systematycznej pracy. Potrzebujesz kogoś, kto na bieżąco będzie kontrolował Cię i motywował do dalszej pracy. W tym właśnie mogą Ci pomóc koledzy i koleżanki, z którymi będziesz się wspólnie przygotowywał do egzaminu maturalnego. Macie przecież wspólny cel: Zdać jak najlepiej maturę!

Wspólna nauka to nie jest czas na plotki

Razem ze znajomymi pilnuj, aby czas, który macie poświęcić na naukę, nie był czasem straconym na plotki. Unikaj dygresji i innych niepotrzebnych tematów. Najlepiej ułożyć plan wspólnej pracy i sztywno się go trzymać. Dobrze jest w nim ująć, co, kiedy i jak długo będziecie powtarzać.

Wzajemnie się uzupełniajcie

Do egzaminu maturalnego musisz przygotować się z kilku przedmiotów. Obowiązkowo z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Dopilnuj razem ze znajomymi, aby Wasz zespół do wspólnej nauki nie składał się wyłącznie z samych humanistów albo umysłów ścisłych. Szczególnie, jeśli planujecie powtórki z różnych przedmiotów. Humaniści nie zawsze poradzą sobie z zadaniami matematycznymi czy fizycznymi, a umysły ścisłe z omówieniem polonistycznych lektur lub gramatyką języka obcego. Aby wspólna nauka była jak najbardziej efektywna, musicie wzajemnie się uzupełniać. Tylko wtedy będzie działać zasada: Czego nie wiesz Ty, mogą to wiedzieć inni.

Trzymajcie się wzajemnej umowy

Przed rozpoczęciem nauki w grupie ustalcie wspólnie zasady wzajemnej współpracy. Każdy powinien określić, czego oczekuje od tej formy nauki. Poinformujcie się nawzajem, które przedmioty są Waszą słabą stroną, a które mocną. W trakcie nauki pilnujcie, aby wszyscy członkowie przestrzegali ustalonej na początku umowy. Nietrzymanie się zasad, opóźnianie pracy całej grupy, utrudnianie nauki innym może być przyczyną odsunięcia kogoś od wspólnej nauki. Nie pozwólcie, aby poprzez czyjeś niezdyscyplinowanie ucierpiała cała grupa.

Daj jak najwięcej z siebie

Korzyści ze wspólnej nauki w grupie powinni mieć wszyscy. Nie może być tak, że korzystają tylko niektórzy (Ci z mniejszą wiedzą), a pozostali są dla nich wyłącznie źródłem informacji. Postaraj się dać grupie jak najwięcej od siebie. Potraktuj na serio wspólne przygotowania do egzaminów. Wspólna praca to cenny czas, kiedy możesz naprawdę dużo się sam nauczyć, ale też pomóc w nauce innym. Wywiązuj się z umowy, ustalonego harmonogramu, aby Twoje lenistwo nie wpłynęło negatywnie na pracę grupy. Tylko w ten sposób zdążysz ze wszystkimi powtórkami do maja.

Nie jesteś alfą i omegą ze wszystkich przedmiotów

Wspólna praca w grupie wymaga od wszystkich tolerancji i otwarcia na pomysły innych. Nie zawsze Twoje rozwiązanie będzie najlepsze. Warto czasem zrezygnować ze swoich przekonań i posłuchać rady koleżanki lub kolegi. Jeśli czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewien własnej wiedzy, zdaj się na ich zdanie, zwłaszcza jeśli są naprawdę dobrzy z tego przedmiotu. Dzięki pracy w grupie uczycie się od siebie nawzajem.

 

Anna Szcześniak

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook