Interesujecie się składem chemicznym leków, wierzycie w ich moc i chcielibyście stworzyć takie, które wyleczą ludzi z najcięższych chorób? Jeżeli tak, to przeczytajcie, kilka ciekawostek, dotyczących takiego kierunku studiów, jak farmacja.
Czym jest Farmacja?
Farmacja (nauki farmaceutyczne) to inaczej nauka o lekach. Nazwa pochodzi od starożytnego egipskiego ph-ar-maki znaczącego ?kto zapewnia bezpieczeństwo?. Farmacja zajmuje się nie tylko lekami syntetycznymi, ale także pochodzenia naturalnego i składnikami lekowymi kosmetyków. Farmaceutyka pozwala na podniesienie jakości życia, poprawę zdrowia i urody, dlatego też, jest ona bardzo ważna w życiu człowieka. Podstawowym zadaniem farmaceuty jest wytwarzanie i sprzedawanie leków.
Idealny kandydat
Odpowiednim kandydatem na studenta farmacji, jest osoba posiadająca zainteresowania naukowe, która dodatkowo ma bardzo dobrą pamięć, z racji tego, że farmaceuta musi opanować pamięciowo duży materiał z zakresu budowy chemicznej i działania leku. Na studiach przydaje się również umiejętność logicznego myślenia i dostrzegania związków przyczynowo- skutkowych. Otwartość i komunikatywność będzie waszą zaletą, ponieważ pracując przykładowo w aptece, codziennie będziecie mieli kontakt z ludźmi. Warto również pamiętać, iż kandydat do tego zawodu nie może być uczulony na związki chemiczne, ponieważ zawód farmaceuty powiązany jest z codziennym kontaktem z chemikaliami.
Rekrutacja
Oprócz przedmiotów obowiązkowych dodatkowo należy zdać biologię i chemię na poziomie rozszerzonym.
Program studiów
Farmację można studiować na uczelniach publicznych, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym(wieczorowym).
Program studiów dla kierunku Farmacja przewiduje kształcenie w następujących dziedzinach: anatomia, fizjologia, patofizjologia, kwalifikowana pierwsza pomoc, biologia i genetyka, botanika, biochemia, mikrobiologia, immunologia, chemia ogólna i nieorganiczna, analityczna, fizyczna, organiczna, matematyka, statystyka, biofizyka, psychologia, socjologia, chemia leków, synteza i technologia środków leczniczych, biotechnologia farmaceutyczna, farmakologia i farmakodynamika, farmakoterapia i informacja o lekach, toksykologia, farmakognozja, leki pochodzenia naturalnego, farmacja praktyczna w aptece, higiena i epidemiologia, prawo farmaceutyczne, ekonomia i zarządzanie w farmacji, historia farmacji i etyka zawodowa.
Specjalności
Przykładowe specjalności, które możecie wybrać na tym kierunku:
- analityka farmaceutyczna,
- farmacja apteczna,
- farmacja kliniczna,
- farmacja szpitalna,
- farmakologia,
- lek roślinny
- analityka kliniczna
- technologia środków leczniczych i kosmetycznych
- analityka środowiskowa
- farmacja apteczno-zielarska
Farmacja a rynek pracy
Absolwenci farmacji mogą podjąć pracę w następujących placówkach:
- apteki ogólnodostępne
- szpitale
- hurtownie farmaceutyczne
- przemysł farmaceutyczny (firmy zajmujące się wprowadzeniem leku na rynek, importem i ekspertem produktów leczniczych)
- zakłady opieki zdrowotnej
- inspekcje farmaceutyczne, oraz inne urzędy i instytucje państwowe i samorządowe działające w dziedzinie farmacji i ochrony zdrowia
- jednostki kontrolno- pomiarowe i laboratoria z dziedziny higieny ogólnej kontroli i badania żywności, diagnostyki laboratoryjnej oraz ochrony środowiska
- zakłady i laboratoria branży kosmetycznej i chemicznej
- ośrodki badawczo- rozwojowe
- instytucje zajmujące się poradnictwem i upowszechnieniem wiedzy z zakresu nauk farmaceutycznych
J.Jankowska