Studia Norwegia

Studia w Norwegii

Jeśli dość masz już polskiej tytułomanii na studiach, chciałbyś do wykładowców zwracać się per ?ty?, a zamiast ?wkuwać? na egzaminy wiedzę teoretyczną, więcej czasu poświęcić na praktykę, to doskonałym rozwiązaniem są studia w Norwegii, gdzie czeka tam na Ciebie życzliwa, pomocna i dyspozycyjna kadra akademicka.

 

System edukacji

W Norwegii obowiązuje system boloński. Pierwszy etap to trzyletnie studia licencjackie, drugi ? dwuletnie studia magisterskie, trzeci ? trzyletnie studia doktoranckie. Niektóre kierunki, jak na przykład medycyna, weterynaria czy psychologia, są prowadzone w trybie jednolitych studiów pięcio- lub sześcioletnich. Norweskie uczelnie wyższe to uniwersytety, wyspecjalizowane kolegia uniwersyteckie, państwowe kolegia uniwersyteckie i prywatne kolegia uniwersyteckie. Łącznie 68 szkół wyższych. Nauka w kolegiach trwa od 2 do 4 lat. Językiem wykładowym na norweskich uczelniach wyższych są język norweski i coraz częściej angielski, dlatego od wszystkich studentów wymaga się bardzo dobrej znajomości tego języka, a dodatkowo obcokrajowcy muszą potwierdzić znajomość tego języka odpowiednim dokumentem. Na studiach licencjackich obcokrajowcy uczęszczają przez dwa semestry na tak zwany program przygotowawczy w języku norweskim, który obejmuje naukę języka norweskiego oraz poznanie kultury i życia w społeczeństwie norweskim.

 

Rekrutacja na studia w Norwegii

W procesie rekrutacji obcokrajowców obowiązują takie same wymagania jak studentów miejscowych. Wymagane są świadectwo ukończenia szkoły średniej i matura. Dodatkowo na niektórych kierunkach brane są pod uwagę specjalne warunki przyjmowania, jak na przykład doświadczenie zawodowe.

 

Ośrodki akademickie

Główne ośrodki akademickie znajdują się przy sześciu uniwersytetach. Największym i najstarszym jest Uniwersytet w Oslo, pozostałe pięć to Uniwersytet w Bergen, Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim, Uniwersytet w Tromso, Uniwersytet w Stavanger oraz Norweski Uniwersytet Nauk o Życiu (UMB) w ?s. Wyspecjalizowane kolegia uniwersyteckie to: Norweska Szkoła Ekonomii i Zarządzania w Bergen oraz Norweska Akademia Muzyczna, Norweska Szkoła Nauk Sportowych, Norweska Szkoła Nauk Weterynaryjnych, Norweska Szkoła Teologii (MF) oraz Szkoła Architektury Projektowania w Oslo.

 

Informacje praktyczne

Rok akademicki rozpoczyna się w połowie sierpnia, a kończy w połowie maja. Od grudnia do połowy stycznia trwa przerwa międzysemestralna. Studenci nie mogą pracować na pełny etat, w roku akademickim maksymalnie na pół etatu, a dopiero w wakacje w pełnym wymiarze godzin. Aby przekroczyć granice Norwegii, wystarczy paszport lub dowód osobisty. W przypadku pobytu dłuższego niż trzy miesiące trzeba starać się o pozwolenie na pobyt.

 

Koszty studiów w Norwegii

Studia państwowe z reguły są bezpłatne, natomiast studenci muszą udokumentować, że posiadają odpowiednie środki finansowe (zdeponowane na koncie w banku) na życie i studia w Norwegii. Uczelnie prywatne pobierają opłaty od studentów. Wszystkich studentów obowiązuje tzw. semestralna opłata rejestracyjna, ale jej wysokość nie jest duża. Koszty utrzymania w Norwegii są dość wysokie. Polaków z pewnością zaskoczą ceny w sklepach i koszty wynajmu mieszkania.

 

Stypendia w Norwegii

Studenci z zagranicy mogą ubiegać się o pożyczki studenckie lub stypendia z Państwowego Funduszu Pożyczek Edukacyjnych. Na niektórych uczelniach obowiązuje także program Sokrates Erasmus.

 

Przydatne linki o studiach w Norwegii:

  • www.amb-norwegia.pl/studywork/Studia/students/ – studia i praca w Norwegii
  • isu-norway.no/index.php – Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów w Norwegii
  • www.nyinorge.no/pl/Nowicjusz-w-Norwegii/ – o życiu i studiowaniu w Norwegii
  • www.studia.wEuropie.info ? lista norweskich uczelni wyższych

Źródło: www.amb-norwegia.pl, www.norwegofil.pl, www.hrc.pl
Anna Szcześniak

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook