Jeśli dość masz już polskiej tytułomanii na studiach, chciałbyś do wykładowców zwracać się per „ty”, a zamiast „wkuwać” na egzaminy wiedzę teoretyczną, więcej czasu poświęcić na praktykę, to doskonałym rozwiązaniem są studia w Norwegii, gdzie czeka tam na Ciebie życzliwa, pomocna i dyspozycyjna kadra akademicka.
System edukacji
W Norwegii obowiązuje system boloński. Pierwszy etap to trzyletnie studia licencjackie, drugi – dwuletnie studia magisterskie, trzeci – trzyletnie studia doktoranckie. Niektóre kierunki, jak na przykład medycyna, weterynaria czy psychologia, są prowadzone w trybie jednolitych studiów pięcio- lub sześcioletnich. Norweskie uczelnie wyższe to uniwersytety, wyspecjalizowane kolegia uniwersyteckie, państwowe kolegia uniwersyteckie i prywatne kolegia uniwersyteckie. Łącznie 68 szkół wyższych. Nauka w kolegiach trwa od 2 do 4 lat. Językiem wykładowym na norweskich uczelniach wyższych są język norweski i coraz częściej angielski, dlatego od wszystkich studentów wymaga się bardzo dobrej znajomości tego języka, a dodatkowo obcokrajowcy muszą potwierdzić znajomość tego języka odpowiednim dokumentem. Na studiach licencjackich obcokrajowcy uczęszczają przez dwa semestry na tak zwany program przygotowawczy w języku norweskim, który obejmuje naukę języka norweskiego oraz poznanie kultury i życia w społeczeństwie norweskim.
Rekrutacja na studia w Norwegii
W procesie rekrutacji obcokrajowców obowiązują takie same wymagania jak studentów miejscowych. Wymagane są świadectwo ukończenia szkoły średniej i matura. Dodatkowo na niektórych kierunkach brane są pod uwagę specjalne warunki przyjmowania, jak na przykład doświadczenie zawodowe.
Ośrodki akademickie
Główne ośrodki akademickie znajdują się przy sześciu uniwersytetach. Największym i najstarszym jest Uniwersytet w Oslo, pozostałe pięć to Uniwersytet w Bergen, Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim, Uniwersytet w Tromso, Uniwersytet w Stavanger oraz Norweski Uniwersytet Nauk o Życiu (UMB) w Ås. Wyspecjalizowane kolegia uniwersyteckie to: Norweska Szkoła Ekonomii i Zarządzania w Bergen oraz Norweska Akademia Muzyczna, Norweska Szkoła Nauk Sportowych, Norweska Szkoła Nauk Weterynaryjnych, Norweska Szkoła Teologii (MF) oraz Szkoła Architektury Projektowania w Oslo.
Informacje praktyczne
Rok akademicki rozpoczyna się w połowie sierpnia, a kończy w połowie maja. Od grudnia do połowy stycznia trwa przerwa międzysemestralna. Studenci nie mogą pracować na pełny etat, w roku akademickim maksymalnie na pół etatu, a dopiero w wakacje w pełnym wymiarze godzin. Aby przekroczyć granice Norwegii, wystarczy paszport lub dowód osobisty. W przypadku pobytu dłuższego niż trzy miesiące trzeba starać się o pozwolenie na pobyt.
Koszty studiów w Norwegii
Studia państwowe z reguły są bezpłatne, natomiast studenci muszą udokumentować, że posiadają odpowiednie środki finansowe (zdeponowane na koncie w banku) na życie i studia w Norwegii. Uczelnie prywatne pobierają opłaty od studentów. Wszystkich studentów obowiązuje tzw. semestralna opłata rejestracyjna, ale jej wysokość nie jest duża. Koszty utrzymania w Norwegii są dość wysokie. Polaków z pewnością zaskoczą ceny w sklepach i koszty wynajmu mieszkania.
Stypendia w Norwegii
Studenci z zagranicy mogą ubiegać się o pożyczki studenckie lub stypendia z Państwowego Funduszu Pożyczek Edukacyjnych. Na niektórych uczelniach obowiązuje także program Sokrates Erasmus.
Przydatne linki o studiach w Norwegii:
- www.amb-norwegia.pl/studywork/Studia/students/ – studia i praca w Norwegii
- isu-norway.no/index.php – Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów w Norwegii
- www.nyinorge.no/pl/Nowicjusz-w-Norwegii/ – o życiu i studiowaniu w Norwegii
- www.studia.wEuropie.info – lista norweskich uczelni wyższych
Źródło: www.amb-norwegia.pl, www.norwegofil.pl, www.hrc.pl
Anna Szcześniak
norweski to dość trudny język, dlatego uważam, że dobrze że zajęcia prowadzone tam są także po angielsku
nie jest trudny, ale na poziomie akademickim moze zdawac sie ciezki. wszytskiego jednak da sie nauczyc, wiec nie ma co sie jezykiem przejmowac